|
کدخبر: 145351

عجیب‌ترین فرمول قیمت‌گذاری خودرو از زمان ارسطو تا کنون!

یک کارشناس بازار خودرو گفت: رئیس شورای رقابت عجیب‌ترین فرمول را برای قیمت‌گذاری از زمان ارسطو تا به حال مطرح کرده است! البته هدفش این بود که قیمت اصلاح شود. اما قیمت خودروهایی مثل تیبا افزایش قیمت داشته که اصلا در این لیست اسم‌شان نبوده است.

خودرو عجیب‌ترین فرمول قیمت‌گذاری خودرو از زمان ارسطو تا کنون!

فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو در خصوص تاثیر تصمیمات اخیر شورای رقابت و بالا رفتن یکباره قیمت‌ها گفت: قیمت‌ها دوباره در روز پنج شنبه سر جای خود بازگشت. تصمیم اخیر شورای رقابت هم هیچ تاثیری در بازار ندارد چون سال‌هاست که می‌گوییم چنین تصمیماتی تاثیری بر بازار ندارد. از سال ۱۳۵۰ تا حالا تصمیمات بازار خودرو تاثیری روی قیمت نداشته است. قیمت متاثر از تورم است. تورم هم متاثر از سیاست پولی است. یعنی ربطی به نرخ ارز یا تصمیمات این چنینی ندارد.

وی تاکید کرد: رئیس شورای رقابت عجیب‌ترین فرمول را برای قیمت‌گذاری از زمان ارسطو تا به حال مطرح کرده است! البته هدفش این بود که قیمت اصلاح شود. اما قیمت خودروهایی مثل تیبا افزایش قیمت داشته که اصلا در این لیست اسم‌شان نبوده است. این افزایش قیمت ربطی به این مصوبه نداشته است. نوسانات روانی هم در بازار به صورت لحظه ای است و ارزشی ندارد. مردم که خودرو خریداری می کنند، نوسان گیر بورس نیستند. در بازار خودرو کاری با نوسان گیران نداریم و با کلان مساله کار داریم. با توجه به انتخاب نشدن مجدد ترامپ و انتظار تورمی که پیش‌بینی می‌شد و اتفاق نیافتاد، قیمت خودروهای پرتیراژ هر ماه ۴ تا ۵ درصد گران خواهد شد که این مساله به دلیل سیاست های اشتباه پولی و بی انضباطی است.

زاوه گفت: یعنی قاعدتا قیمت ۲۰۶ که تا ۱۸۰ میلیون تومان هم رفته، تا آخر دی ماه حدود ۱۸۷ میلیون تومان و آخر اسفند حدود ۱۹۰ و تا نوروز به ۲۰۰ میلیون تومان خواهد شد. این مساله ربطی به مصوبه شورای رقابت ندارد. افزایش قیمت در بازار خودرو به دلیل تورم ماهانه است. در درازمدت هیچ کدام از این فرمول ها جوابگو نیست کما اینکه چند محصول در سایپا وجود دارد که قیمت کارخانه به تازگی پایین تر از قیمت بازار شده است. همین حالا هم برخی شرکت های خصوصی که عرضه کننده خودروی چینی هستند، قیمت بازار محصولات شان ۱۵ تا ۲۰ درصد پایین تر از قیمت کارخانه است.

منبع: برنا

ارسال نظر