|
کدخبر: 128535

ورود خودرو به بورس قیمت‌‌ ها را افزایش می‌دهد؟

رئیس شورای رقابت گفت: کشف نرخ خودرو در بورس با توجه به عرضه محدود به نرخ حاشیه بازار نزدیک می‌شود در این حالت به هیچ عنوان به نفع مصرف‌کننده واقعی نیست.

رضا شیوا ضمن اشاره به اینکه بازار خودرو در کشور یک بازار انحصاری است، افزود: یکی از وظایف شورای رقابت اینکه بر بازارهای انحصاری نظارت داشته باشد تا انحصارگر نتواند به نرخ انحصاری به مصرف‌کننده کالا بفروشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه شورای رقابت با نرخ دستوری مخالف است، اظهارکرد: اگر بازار آزاد و رقابتی باشد به هیچ وجه این شورا در بازار مداخله نمی‌کند چون مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت‌ها را تنظیم خواهد کرد.

رئیس شورای رقابت گفت: وظیفه شورای رقابت در مورد کالاهای انحصاری تدوین دستورالعمل نرخ منصفانه با در نظر گرفتن تمام شرایط تولید برای مصرف‌کننده است.

وی افزود: ورود خودرو به بورس با وجود محدودیت عرضه نه تنها نمی‌تواند مشکل این بازار را حل کند بلکه ممکن است با توجه به حجم گسترده تقاضا، قیمت‌ های بالاتری در بورس کشف شود.

شیوا بیان کرد: شورای رقابت موظف است با ورود به بازار انحصاری در قیمت‌گذاری مداخله کند تا نرخ کالا برای مصرف‌کننده منصفانه باشد.

وی ادامه داد: بازار خودرو درحال‌حاضر با ممنوعیت واردات کاملا انحصاری است و در این شرایط باید شورای رقابت برای قیمت‌گذاری منصفانه وارد عمل شده تا شرایط بازار براساس منافع تولید‌کننده و مصرف‌کننده ساماندهی شود.

رئیس شورای رقابت ضمن اشاره به اینکه طرح عرضه خودرو در بورس کالا دارای ابهامات و بحث‌های زیادی است، گفت: بورس محلی برای عرضه کالاهای غیر انحصاری است از اینرو مشمول خودرو نمی‌شود.

وی افزود: کشف نرخ خودرو در بورس با توجه به عرضه محدود به نرخ حاشیه بازار نزدیک می‌شود در این حالت به هیچ عنوان به نفع مصرف‌کننده واقعی نیست.

شیوا با بیان اینکه درحال‌حاضر عرضه خودرو به مراتب پائین تر از تقاضاست، اظهارکرد: کالاهای که در بورس مورد معامله قرار می‌گیرد میزان عرضه و تقاضایشان با هم برابری می‌کند.

وی یادآورشد: شورای رقابت در رابطه با کالاهای انحصاری وظیفه دارد قیمت‌ها را منصفانه اعلام تا به‌دست مصرف‌کننده واقعی برسد اما زمانی که نرخ خودرو در بورس کشف شود با نرخ منصفانه فاصله زیادی خواهد داشت.

 

 

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر