|
کدخبر: 144215

علت سرفه‌های خشک در بهبود یافتگان کرونا چیست؟

بهبودیافتگان کرونا، مدتی پس از بیماری دچار سرفه خشک می‌شوند ولی ادامه‌دار شدن سرفه‌های خشک تا ۲ هفته پس از بهبودی، نشانه عفونت ویروس کرونا در بدن نیست.

جامعه علت سرفه‌های خشک در بهبود یافتگان کرونا چیست؟

فرهاد مصدق متخصص بیماری‌های عفونی در این خصوص توضیح داد: سرفه‌های خشک ممکن است حتی بعد از رفع عفونت همچنان ادامه داشته باشد زیرا لایه‌های محافظ راه تنفسی آسیب دیده‌اند.

وی اظهارکرد: رعایت ۲ هفته قرنطینه بعد از بهبودی کافی است و اگر فردی بعد از این مدت سرفه کند، دلیل بر این نیست که ویروس در بدنش وجود دارد همانطور که در بیماری‌های ریوی بعد از یک سرماخوردگی ساده هم ممکن است تا چند هفته سرفه ادامه داشته باشد، در این بیماری نیز به خاطر التهاباتی که در راه‌های هوایی ایجاد می‌شود، بعد از بهبودی ممکن است سرفه‌ها چند هفته باقی بماند.

مصدق افزود: معمولا این سرفه‌ها با مصرف آنتی هیستامین بهتر می‌شوند اما اگر شدت آنها زیاد باشد، به درمان‌های دیگری نیاز است.

وی ادامه داد: بیشتر مبتلایان به کرونا معمولا تا ۱۰ روز بعد از شروع علایم و به شرطی که حداقل ۲۴ ساعت بدون استفاده از داروهای تب بر، تب نداشته باشند و علایم آنها نیز رو به بهبودی باشد، می‌توانند از قرنطینه خارج شوند.

به گفته مصدق شواهد بالینی در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد تست کرونا ممکن است حتی تا ۱۲ هفته یا سه ماه پس از شروع علایم هم مثبت باقی بماند اما به منزله ناقل بودن افراد تلقی نمی‌شود و این افراد با خیال راحت می‌توانند بدون انجام تست دوباره از قرنطینه خارج شوند.

مجموع آمار مبتلایان قطعی در کشورمان به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۱۸۲ نفر رسید و ۹۲۴ هزار و ۶۸۵ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

تاکنون هفت میلیون و ۲۵۳ هزار و ۷۵۰ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است و درحال‌حاضر و بر اساس آخرین تحلیل‌ها ۲۰۵ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۲۴۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

بر پایه آمارهای ۲۴ ساعت اخیر «نرخ مرگ» در کشورمان با کمی کاهش به ۵.۵ درصد رسید و به همین تناسب، «نرخ بهبود» ۹۴.۵ درصد شد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر