|
کدخبر: 111526

۳ درخواست مهم بخش خصوصی از بانک مرکزی

رئیس اتاق بازرگانی تهران با گلایه از جو ایجاد شده نسبت به صادرکنندگان به دلیل بازگشت ارز صادراتی، گفت: حق اتاق بازرگانی است که از جزئیات متخلفین و ارقام اعلام شده که به نظر ما درست نیست، مطلع شویم.

تجارت ۳ درخواست مهم بخش خصوصی از بانک مرکزی

مسعود خوانساری در چهاردهمین نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران در خصوص شاخصهای اقتصادی، اظهار داشت: بالاخره بانک مرکزی با تاخیر دو ساله وضعیت متغیرهای اقتصادی را دو هفته گذشته اعلام کرد و امیدواریم ماهانه یا فصلی بتوانیم از این به بعد وضعیت این شاخص ها را داشته باشیم.

وی افزود: در این آمار در سه ماهه اول سال ٩٩ نشان دهنده این است که اگر شرایط به همین روند ادامه پیدا کند، شاهد کاهش ٤٤درصد تجارت خارجی خواهیم بود. بر اساس این آمار نقدینگی افزایش داشته و در سال ٩٩ سه ماهه پیش بینی میشه اگه این روند ادامه داشته باشد ٣٣درصد رشد نقدینگی را در سال جاری خواهیم داشت.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه در سال ٩٩ بر اساس آمار بانک مرکزی شاهد کوچک شدن ١٧ درصدی اقتصادکشور خواهیم بود،گفت: وضعیت بورس در سال جاری نسبت به سال گذشته ٣٦٩ برابر و مسکن ٣ برابر شده است. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که هر لحظه ممکن است این نقدینگی از بازاری به بازار دیگر حرکت کند و بازاری را دچار مشکل کند.

خوانساری با اشاره به موضوع قرارداد ایران و چین خاطر نشان کرد: در این مدت موضوعات مختلفی در این خصوص مطرح شد و تلاش کردیم که از جزییات آن مطلع شویم. متوجه شدیم این تنها یک تفاهم نامه بوده و در حد کارشناسی است و اگر قرار باشد تصویب شود باید به مجلس برود.

وی با اشاره به اینکه در این پیش نویس خیلی از موضوعاتی که مطرح شد، وجود نداشت، تصریح کرد: هیچ کشوری رشد نخواهد کرد مگر اینکه سرمایه گذاری خارجی و ورود تکنولوژی جدید به آن کشور وارد شود. بنابراین اگر قرار است رشد پیدا کنیم و فقری که وجود دارد را بهبود ببخشیم، نیاز به سرمایه گذاری خارجی داریم.

خوانساری افزود: در بخش معادن، نفت ، گاز ، فولاد و گردشگری نیاز به سرمایه گذاری خارجی داریم. برخی می گویند سرمایه گذاری خارجی برای کشور مضر است ، اما در مورد کرسنت نیز تندروی هایی صورت گرفت که الان می بینیم چه نتیجه ای دارد. بنابراین لازم است در جو قرار نگیریم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران خاطر نشان کرد: آخرین موضوعی که وجود دارد، موضوع ارز حاصل صادرات است که خیلی مطبوعاتی شد و بانک مرکزی اعلام کرد که ٢٧ میلیارد دلار ارز به کشور بازنگشته است و جو خوبی ایجاد نشد. کل صادرکننده ها به یک طرف رفته و حتی به آنها خائن گفته شد.

به گفته وی، در زمانی که بیشترین نیاز است به صادرات و صادرکننده اهمیت دهیم، اگر این بخش نیز که کار می کند، بخواهیم با آنها برخورد کنیم، با مشکل رو به رو می شویم.

خوانساری تأکید کرد: رقم ٢٧ میلیارد دلار از کجا آمده است.در سال ٩٧ افرادی که صادرات داشته اند، به اتاق مراجعه کردند و با بررسی ها مشخص شد این رقم ٢٧ میلیارد دلار نبوده است. بنابریان باید دید از کجا این رقم آمده است و حتی از آقای همتی خواهش کردیم به تفکیک شخص و بنگاه اعلام کنید تا بدانیم چه کسی و کجا خطا کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: روز گذشته مجدد نامه ای به رئیس جمهور ارسال کردیم که حق حداقلی ماست که بدانیم کدام عضو ما خطا کرده است تا رقم واقعی عدم بازگشت ارز را بدانیم. قطعا خطا وجود دارد ولی اینکه همه را به یک چشم نگاه کردن درست نیست.

وی در خصوص علت اصلی اینکه ارز به کشور بازنگشته است، خاطر نشان کرد: دلیل این موضوع این است که بدون اینکه مشورتی با افراد ذی نفع داشته باشیم، بسته ها و دستور العمل هایی را وضع می کنیم. بنده به آقای روحانی گفتم موانع عدم بازگشت ارز را پیگیری کنیم.وقتی دولت نفت فروخته و نتوانسته پول را برگرداند، آیا این اصرار به اینکه بخش خصوصی باید این کار را انجام دهد منطقی است.

خوانساری در پایان سه خواهش خود را تشریح کرد: نخست بانک مرکزی اعلام کند ٢٧ میلیارد دلار ارزی که اعلام شده به تفکیک مشخص شود زیرا محاسبه ما با این رقم نمی خواند. دوم اینکه باید قبول کنیم بازگشت ارز به کشور دچار مشکل است و لازم است همه با کمک هم این مشکل را حل کنیم و مسیر را تسهیل کنیم. سومین خواهش بنده نیز این است که به صورت شفاف بگوییم چه کسانی هستند که ارز خود را برنگردانده اند تا اگر مجازاتی قرار است وضع کنیم ، با همان تعداد خاص برخورد کنیم و همه را در یک کفه ترازو نگذاریم.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر