|
کدخبر: 164523

پیشنهاد جدید عربستان به یمن برای پایان جنگ

پس از ناموفق بودن طرح فرستاده‌های امریکا و سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس در یمن به‌ویژه در استان مأرب، منابع خبری گزارش دادند که فرستاده سوئد طرحی مبتنی بر توافق استکهلم برای آتش‌بس در مأرب ارائه کرده است.

بین‌الملل پیشنهاد جدید عربستان به یمن برای پایان جنگ

همزمان با آنکه عربستان سعودی احساس می‌کند کم‌کم دارد کنترل امور در مرکز استان مأرب یمن را از دست می‌دهد، منابع خبری گزارش دادند که ریاض برای حفظ مرکز این استان، طرح جدیدی به منظور دور زدن نیروهای صنعاء پیشنهاد کرده تا از آزادسازی این استان به‌دست نیروهای صنعاء جلوگیری کند.

طبق گزارش‌ها، طرح ریاض که نماینده سوئد آن را به یمن برده، مبتنی بر توافق استکهلم [برای استان الحدیده در غرب یمن] است و آن هم در مقابل پیشبرد آرام و تسهیل موضوع انسانی و اقتصادی.

استان الحدیده یمن (غرب)‌ مشمول توافق آتش‌بسی است که دو سال نیم پیش در سوئد به‌دست آمد. شهر استکهلم سوئد در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۹۷ (شش دسامبر ۲۰۱۸) به مدت یک هفته میزبان چهارمین دور مذاکرات صلح یمن با حضور طرف‌های یمنی به ریاست «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن بود و در تاریخ ۱۳ دسامبر ( ۲۲ آذرماه) با توافق آتش‌بس در الحدیده، به کار خود پایان داد.

علی‌رغم آنکه آتش‌بس در شهر و بندر الحدیده از ۲۷ آذرماه ۱۳۹۷ (۱۸ نوامبر ۲۰۱۸) وارد مرحله اجرا شده است؛ اما ائتلاف سعودی با انجام حملات مداوم، هر روز آن را نقض می‌کند.

روزنامه لبنانی «الاخبار»، امروز (شنبه)، در گزارشی خبر داد که پس از ناموفق بودن مذاکرات اخیر میان هیأت مذاکره‌کننده صنعاء و فرستاده‌های امریکا و سازمان ملل در امور یمن که در مسقط پایتخت عمان برگزار شد، «پیتر سمن بای» فرستاده سوئد در امور یمن، پریروز، وارد شهر مأرب شده و ابتکار جدیدی را ارائه کرده است که این ابتکار برخی از بندهای خود را از طرح پاییز سال گذشته «مهدی المشاط» رئیس شورای‌عالی سیاسی یمن الهام گرفته است، طرحی که ائتلاف سعودی-اماراتی حتی زحمت پاسخ به آن را نیز به خود نداد.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...