|
کدخبر: 160977

دادگاه پاریس به نفع ایران رای داد

دادگاه تجدید نظر پاریس درخواست شناسایی و اجرای حکم ۲۵۰ میلیون دلاری خانواده فلاتو علیه دولت جمهوری اسلامی ایران را رد کرد.

بین‌الملل دادگاه پاریس به نفع ایران رای داد

شعبه ۵ دادگاه تجدیدنظر پاریس با صدور رأی ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۹ (۱۶ مارس ۲۰۲۱)، ضمن تاکید بر اصل مصونیت دولت‌های خارجی از صلاحیت مراجع قضایی ملی، رای دادگاه بدوی پاریس دائر بر شناسایی و قابلیت اجرای رای سال ۱۹۹۸ دادگاه فدرال ناحیه کلمبیا در ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران بنفع خانواده فلاتو و به خواسته مبلغ تقریبی ۲۵۰ میلیون دلار را ابطال کرد.

دادگاه تجدید نظر پاریس درخواست شناسایی و اجرای حکم ۲۵۰ میلیون دلاری خانواده فلاتو علیه دولت جمهوری اسلامی ایران را رد کرد.

رأی معروف فلاتو از جمله آرای اولیه مراجع قضایی ایالات متحده امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران می‌باشد که بموجب استثنای مصوب سال ۱۹۹۶ بر قانون مصونیت دولتهای خارجی صادر شده است.

این استثنا بر قانون مصونیت دولت‌های بیگانه، دادگاه‌های ایالات متحده را مجاز می‌سازد تا به دعاوی اتباع این کشور علیه دولتهایی که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده بعنوان «دولت مسوول تروریسم» تعیین شده اند، رسیدگی کنند.

علی رغم این امر که اصل مصونیت قضایی دولتهای خارجی از اصول مسلم حقوق بین‌الملل عرفی و مورد قبول کلیه دولتهاست و رأی معروف دیوان بین‌المللی دادگستری در دعوی ایتالیا علیه آلمان در ۳ فوریه ۲۰۱۲ نیز مهر تأیید مجدد بر این اصل زد، دولت امریکا سال‌هاست رفتاری مغایر با این اصل در پیش گرفته ولی تاکنون مراجع قضایی هیچ کشوری رای به شناسایــی و اجرای آرای دادگاه‌های ایالات متحده در این زمینه صادر نکرده‌اند.

تقاضای شناسایی رأی فلاتو قبل از این در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ توسط دادگاه تجدید نظر رم و دیوان عالی کشور ایتالیا مردود اعلام شد و هم اکنون دادگاه استیناف پاریس نیز با استناد به اصل مصونیت دولت، تقاضای ذینفعان رای فلاتو که متقاضی شناسایی و اجرای رای دادگاه کلمبیا در کشور فرانسه علیه جمهوری اسلامی ایران بودند را مردود اعلام کرد.

این دستاورد حقوقی تحت مدیریت و نظارت مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری که مستقیما زیر نظر دفتر رئیس‌جمهوری اداره شده و وظیفه نمایندگی دولت و نظارت و مدیریت بر تمامی بین‌المللی دولت و دستگاههای دولتی را بر عهده دارد، حاصل شده است.

دکتر علومی یزدی رئیس این مرکز ضمن اعلام این خبر و تقدیم این پیروزی به ملت شریف ایران در روز سوم شعبان و در آستانه سال نو، این موفقیت را نمود دیگری از مواضع قانون مندانه جمهوری اسلامی ایران دانسته و از همکاران شعبه پاریس این مرکز و تیم وکلای خارجی همکار تشکر کرد.

 

منبع: اعتماد

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...