|
کدخبر: 159959

در دیدار سفیر امریکا با سعدحریری چه گذشت؟

به گفته منابع سیاسی لبنان، سفیر امریکا بر مسئله تشکیل دولت لبنان متمرکز شده و بر لزوم تسریع در بستن این پرونده به شکلی که مورد رضایت جامعه بین‌المللی باشد تاکید کرد

بین‌الملل در دیدار سفیر امریکا با سعدحریری چه گذشت؟

منابع سیاسی لبنان گزارش دادند که اخیراً دیداری میان «دوروتی شیا» سفیر امریکا در بیروت و «سعد حریری» نخست وزیر مکلف لبنان صورت گرفته که طی آن دو طرف تحولات مختلف داخلی این کشور و نیز حوادث اخیر منطقه و اقداماتی که ایالات متحده می‌تواند در مرحله بعدی برای لبنان انجام دهد را مورد بررسی قرار دادند.

به گفته منابع سیاسی لبنان، سفیر امریکا بر مسئله تشکیل دولت لبنان متمرکز شده و بر لزوم تسریع در بستن این پرونده به شکلی که مورد رضایت جامعه بین‌المللی باشد تاکید کرد.

از سوی دیگر منابع آگاه لبنان اعلام کردند، اخیرا امیدهایی برای انجام رایزنی‌های مجدد میان «میشل عون» رئیس‌جمهوری لبنان با سعد حریری وجود داشت؛ اما سازش ناپذیری متقابل میان دو طرف همه تلاش‌ها در این زمینه را ناکام گذاشته است، چراکه رئیس‌جمهوری و نخست وزیر مکلف هر دو اسیر شرایط و خواسته‌های خود هستند و تصمیمی برای عقب نشینی ندارد.

منابع مذکور تاکید کردند که چشم‌انداز تشکیل دولت در لبنان کاملا مسدود شده و تاریک است و باید اعتراف کنیم امکان دستیابی به راه‌حل میان میشل عون و حریری از محالات به شمار می‌رود. آنها یکدیگر را رد می‌کنند و به هم اعتماد ندارند.

منابع لبنانی معتقدند حریری هرگز شروط میشل عون و «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی برای توزیع پست‌های وزارتی را نخواهد پذیرفت و رئیس‌جمهوری نیز هرگز پیش نویس ساختار مورد نظر حریری برای تشکیل کابینه را امضا نمی‌کند.

طی دو روز گذشته حریری پس از یک مدت طولانی سفرهای خارجی خود را به پایان رسانده و به لبنان بازگشت. اما هنوز ارتباطی میان وی و کاخ ریاست جمهوری برقرار نشده و هر یک از طرفین منتظر اقدام طرف مقابل هستند.

در این میان منابع آگاه از فضای سفرهای خارجی نخست وزیر مکلف لبنان گزارش دادند که این بار به نظر می‌رسد حریری با حمایت بیشتری از خارج برگشته است.

این منابع به دیدار حریری با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در ابوظبی اشاره کرده و اظهارکردند به نظر می‌رسد روس‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که تشکیل یک دولت غیر حزبی و تکنوکرات که قادر به جذب حمایت و کمک‌های بین‌المللی برای لبنان باشد گزینه مناسبی است.

البته همین منابع خاطرنشان کردند که طرح روسیه بدون تشکیل چتر بین‌المللی و عربی و انجام تماس‌هایی با برخی احزاب سیاسی در داخل لبنان اقدامی برای حل پرونده سیاسی این کشور نخواهد کرد.

منابع همچنین گزارش دادند که فردا یکشنبه هیاتی از حزب الله به ریاست «محمد رعد» رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان به مسکو سفر می‌کند. در این هیات همچنین «عمار الموسوی» مسئول روابط خارجی در حزب الله نیز حضور دارد که طی سال‌های گذشته نمایندگی سیاسی حزب‌الله برای سفر به روسیه را بر عهده داشته است.

منابع آگاه از موضع حزب الله اعلام کردند که سفر هیات حزب الله به روسیه ارتباطی به پرونده تشکیل دولت لبنان ندارد و این جنبش ۱ ماه پیش دعوت‌نامه‌ای از جانب مسکو دریافت کرده است.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...