|
کدخبر: 157240

آمریکا، یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به صداوسیما خسارت می‌دهد

دیوان داوری لاهه هلند، دولت آمریکا را به استرداد اموال صدا و سیما یا پرداخت مابه‌ازای آن به ارزش تقریبی یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار محکوم کرده است.

بین‌الملل آمریکا، یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به صداوسیما خسارت می‌دهد

معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما با همکاری مرکز امور حقوقی بین‌­المللی ریاست‌جمهوری، موفق شد از هیئت عمومی دیوان داوری لاهه متشکل از ۹ قاضی رسیدگی‌کننده، رای محکومیت قطعی دولت آمریکا را بگیرد.

طرح دعوی صدا و سیما علیه دولت آمریکا، به استرداد تعدادی از ادوات موسیقی باز می‌گردد که دیوان داوری ایران و آمریکا پس از بررسی موضوع در یک بازه زمانی طولانی، رای به محکومیت دولت آمریکا صادر کرد. تجهیزات یادشده توسط یکی از کارمندان سابق نمایندگی رادیو و تلویزیون ایران در نیویورک برای سازمان خریداری شده بود که دولت آمریکا مانع از انتقال آن‌­ها به ایران شد.

رای بدوی دیوان، شامل موضوعات متعدد و بالغ بر ۶۹۱ صفحه، سال گذشته (بیستم اسفند ۱۳۹۸) صادر شد، ولی با اعتراض طرفین به برخی مفاد آن، اخیرا این رای به صورت قطعی درآمده و در نهایت دولت آمریکا به استرداد ادوات مورد نظر محکوم شده است.

قضات رسیدگی‌کننده، مهلت چهار ماهه‌­ای برای اجرای رای مذکور تعیین و مقرر کرده‌­اند که در صورت عدم اقدام به موقع دولت آمریکا، واشنگتن مکلف است با احتساب خسارات وارده، مجموعاً مبلغ یک میلیون­ و ۲۳۸ هزار و ۱۱۰ دلار به سازمان صداوسیما خسارت بپردازد.

در این پرونده از جانب کشورمان، سه داور (حمیدرضا نیکبخت فینی و سیدجمال سیفی، اعضای هیئت علمی دانشگاه و میرحسین عابدیان کلخوران، قاضی سابق دیوان عالی کشور) حضور داشتند و سه قاضی بی‌طرف (برونو سیما و هربرت کرونک، قضات عالی‌رتبه آلمانی و هانس ون هوته، قاضی برجسته بلژیکی) بوده اند و توماس جانسون، چارلز براور و رزماری بارکت نیز به عنوان قضات دولت آمریکا در پرونده یاد شده تصمیم‌­گیری کرده‌اند.

معاون حقوقی  و امور مجلس صداوسیما اعلام کرده که پرداخت این خسارت ۱.۳ میلیون دلاری در دهه اول فروردین‌ ۱۴۰۰ اتفاق می‌افتد.

 

منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...