|
کدخبر: 147240

ترامپ در یک قدمی برکناری از قدرت

مجلس نمایندگان امریکا فردا (چهارشنبه) طرح استیضاح ترامپ برای برکناری وی از قدرت به دلیل تحریک به شورش در ایالات متحده را به رأی خواهند گذاشت.

نمایندگان دموکرات کنگره اعلام کردند که مجلس نمایندگان امریکا فردا (چهارشنبه) طرح استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریکا را مورد بررسی قرار می‌دهند و آن را به رأی خواهند گذاشت.

«استنی هویر» رهبر اکثریت دموکرات‌های مجلس نمایندگان امریکا روز گذشته (دوشنبه) طی درخواستی از اعضای مجلس نمایندگان امریکا درخواست کرد که عصر امروز (سه‌شنبه) برای بررسی قطعنامه‌ای به واشنگتن (کنگره) بازگردند که از «مایک پنس» معاون «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری امریکا درخواست می‌کند تا با استفاده از قدرتی که قانون اساسی در اختیار وی قرار داده است، برای برکناری ترامپ از قدرت اقدام کند.

گرچه قطعنامه فوق احتمالاً در مجلس نمایندگان امریکا به تصویب خواهد رسید، اما بعید است که پنس در این زمینه اقدام کند.

هویر تصریح کرد که پس از جلسه سه‌شنبه بعدازظهر، فردا (چهارشنبه) طرح استیضاح ترامپ را مورد بررسی قرار خواهند داد و در خصوص آن رأی‌گیری خواهند کرد.

طبق این گزارش، دموکرات‌های مجلس نمایندگان امریکا به سرعت پیش‌نویس بندی از طرح استیضاح را آماده کرده‌اند که ترامپ را به تحریک به شورش متهم می‌کند، زیرا با اظهارات تحریک‌آمیز درباره تقلب گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ماه)، هزاران تن از هواداران خود را ترغیب به برگزاری تظاهرات خشونت‌بار کرده که در نتیجه به فاجعه خشونت‌بار هفته گذشته در کنگره امریکا منجر شد که در پی آن دست‌کم چهارنفر کشته شدند.

کنگره امریکا روز چهارشنبه هفته گذشته در حال شمارش آراء مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تأیید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار امریکایی به نتیجه رأی‌گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آمیز برگزار کنند.

حامیان ترامپ، اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیرو‌های امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند.

«دیوید سیسیلین» نماینده ایالت «رودآیلند» امریکا که یکی از طرفداران دموکرات بند استیضاح ترامپ است، می‌گوید که تعداد آراء کافی برای تصویب طرح استیضاح ترامپ را در اختیار دارند.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان امریکا روز یکشنبه هفته جاری به پنس اولتیماتوم داد که در صورتیکه با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی، ترامپ را از قدرت برکنار نکند، دموکرات‌های کنگره استیضاح رئیس‌جمهور امریکا را پیش خواهند برد.

طبق بند چهارم متمم ۲۵ قانون اساسی امریکا، پنس این اختیار را دارد که در صورت ناتوانی رئیس‌جمهور برای انجام وظایفش، با موافقت اکثریت کابینه از او سلب اختیار کند و خود بلافاصله وظایف او را به عنوان سرپرست ریاست‌جمهوری امریکا برعهده بگیرد.

در صورتیکه طرح استیضاح ترامپ پیش برود، این دومین استیضاح یک رئیس‌جمهور امریکا در دوره چهارساله ریاست‌جمهوری‌اش محسوب می‌شود که پیش از این در ایالات متحده بی‌سابقه بوده است.

طبق گزارش روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت»، دوره ریاست‌جمهوری ترامپ در تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ (اول بهمن ماه) به پایان می‌رسد، اما در صورتیکه پیش از پایان این دوره استیضاح شود، ممکن است با با تصمیم سنا از حق برعهده گرفتن هرگونه جایگاه فدرال در ایالات متحده امریکا چه به صورت انتخابی و چه به صورت انتصابی محروم شود.

منبع: انتخاب

ارسال نظر