کدخبر: 137537

بایدن: ترامپ سیاست « اول امریکا » را پیش برد

نامزد دموکرات که در آستانه ورود به کاخ سفید قرار دارد، تصریح کرد که شعار "اول امریکا"، ایالات متحده امریکا را منزوی و ائتلاف‌های این کشور را در معرض نابودی قرار داد.

«جو بایدن» نامزد دموکرات که بعنوان رئیس‌جمهور منتخب امریکا برگزیده شده است، در نخستین مصاحبه خود با شبکه «ان بی‌سی» پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ امریکا گفت که دولت وی ادامه دوره ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» نیست و شرایط بسیار فرق کرده است.

وی در خصوص معرفی تیم خود که شامل چهره‌هایی از دولت اوباما است گفت: «دولت آینده، ادامه دوره اوباما نیست؛ ما اکنون با جهان کاملاً‌ متفاوتی روبه‌رو هستیم. رئیس‌جمهور (دونالد) ترامپ، دورنما را تغییر داد و سیاست "اول امریکا" را پیش برد که به مفهوم امریکای تنها است و ائتلاف‌های ما تخریب شده است».

بایدن در ادامه در خصوص انتصاب جمهوری‌خواهان در دولت خود گفت: «من خواهان اتحاد این کشور هستم. ما نمی‌توانیم به گفت‌وگوی سیاسی تلخ و کینه‌جویی ادامه بدهیم و باید به آن پایان دهیم».

رئیس‌جمهور منتخب امریکا درباره اقدام اداره خدمات عمومی (GSA) امریکا در ارائه دسترسی به منابع و خدمات به تیم بایدن گفت: «فکر می‌کنم دیگر همچون گذشته، دچار مشکل نیستیم و بحث‌‌های قریب‌الوقوع زیادی انجام گرفت و باید بگویم که تعامل تیم ترامپ صادقانه بوده است».

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع در دولت امریکا گزارش داد که دولت ترامپ به بایدن این مجوز را داده تا گزارش‌های اطلاعاتی روزانه رئیس‌جمهوری را دریافت کند.

در این گزارش آمده است: «کاخ سفید به جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب تاییدیه رسمی دریافت گزارش‌های روزانه رئیس‌جمهوری را داده است و هماهنگی درباره زمانی که وی نخستین گزارش را دریافت کند در حال انجام است.»

گزارش روزانه به رئیس‌جمهوری شامل تهدیدها و تحولات امنیتی است که جامعه امنیت ملی امریکا با آن مواجه است.

بایدن سپس در پاسخ به سؤالی درباره هرگونه گفت‌وگو با ترامپ درباره فرآیند انتقال قدرت گفت: «خیر، رئیس ستاد کارکنان وی و رئیس ستاد کارکنان من با یکدیگر حرف زده‌اند اما چیزی از ترامپ نشنیده‌ام. گرچه فرآیند‌گذار کند بوده اما آغاز شده است و در دوماه باقیمانده، فرصت برای تسریع این فرآیند وجود دارد».

انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا در تاریخ سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان) برگزار شد و علیرغم آنکه رسانه‌های امریکایی گزارش کردند که بایدن با بیش از ۲۷۰ آراء الکترال، بعنوان رئیس‌جمهور منتخب امریکا برگزیده شده است اما ترامپ هنوز شکست در انتخابات را نپذیرفته است و بارها تأکید کرده است که نامزد دموکرات‌ها با تقلب و تخلف انتخاباتی پیروز شده است.

منبع: جام جم آنلاین

ارسال نظر