|
کدخبر: 134239

ادعای تقلب در انتخابات آمریکا باز هم رد شد

دومین گروه ناظران انتخاباتی از سازمان کشورهای امریکایی هم ادعاهای ترامپ مبنی بر رخ دادن تقلب گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ امریکا را رد کردند.

بین‌الملل ادعای تقلب در انتخابات آمریکا باز هم رد شد

دومین گروه ناظران بین‌المللی انتخابات از سازمان کشورهای امریکایی گزارش داد اعضایش هیچ مدرکی دال بر تقلب در انتخابات به رغم ادعاهای ترامپ نیافته‌اند.

گزارش اولیه این گروه هفته گذشته منتشر شد که بر مبنای مشاهدات ۲۸ کارشناس از ۱۳ کشور بود که اقدامات انتخاباتی در واشنگتن، و چهار ایالت جورجیا، آیووا، مریلند و میشیگان را پیگیری کرده بودند.

ناظران قبل از مشاهده روند رای‌گیری زودهنگام، فعالیت‌های انتخاباتی ستادها و روند نهایی رای‌گیری در روز انتخابات، با مقامات ایالتی و انتخاباتی، مقامات حزبی و سایر مقامات در ایالت‌ها و واشنگتن ملاقات کرده بودند.

به گفته آن‌ها، هیچ موردی از تقلب یا بی‌نظمی‌ در رای‌گیری در انتخابات مشاهده نشد. این ناظران همچنین اعلام کردند موردی از ارعاب مسئولان شمارش آرا به‌خصوص در میشیگان که در آن معترضان خواستار توقف روند شمارش آرا شده بودند، مشاهده نشد. سازمان کشورهای امریکایی در پایان هم رای‌گیری پستی را ایمن توصیف کرد.

گروه ناظران ضمن اعلام حمایت از نامزدها برای احقاق حقوقشان، اعلام کرد مهم است که آنها با طرح ادعاهای مشروع در دادگاه‌ها و نه گمانه‌زنی مضر و بی‌اساس در رسانه‌های عمومی، مسئولانه رفتار کنند.

 آنها در پایان اعلام کردند: ماموریت سازمان کشورهای امریکایی از همه احزاب سیاسی، نامزدها و شهروندان می‌خواهد اجازه دهند دموکراسی پیروز شود و باقی مراحل انتخابات در چارچوب قانون پیگیری شود.

پیشتر روزنامه امریکایی نیویورک تایمز در مصاحبه با مقامات ۴۵ ایالت مختلف از جمله ایالت‌های کلیدی که ستاد ترامپ در آنها شکایت وجود تقلب گسترده انتخاباتی را مطرح کرده، اعلام کردند هیچ موردی از چنین اقداماتی مشاهده نشده است.)

انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا روز سوم نوامبر برگزار شد و دونالد ترامپ با مطرح کردن ادعای تقلب در انتخابات، تاکنون نتایج آن را به رسمیت نشناخته است.

علی‌رغم ارزیابی رسانه‌های امریکا مبنی بر پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری (۲۷۹ رأی الکترال از نظر سی‌ان‌ان و ۲۹۰ رأی الکترال از نظر فاکس‌نیوز)، به دلیل مخالفت ترامپ با پذیرش شکست و تاکید وی به شکایت به دادگاه، اداره دولتی خدمات عمومی نیز هنوز پیروزی بایدن را به رسمیت نشناخته تا روند رسمی انتقال قدرت آغاز شود.

 

ارسال نظر