|
کدخبر: 133481

بایدن نخستین دستور کرونایی را صادر کرد

جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب امریکا قراراست در نخستین گام مقابله با شیوع ویروس کرونا که به گفته کارشناسان، نخستین الویت کاری وی در کاخ سفید خواهد بود، از تمامی مسئولان ایالتی در سراسر امریکا خواهد خواست تا دستور العمل استفاده اجباری از ماسک را درایالت‌های خود به اجرا گذارند.

بین‌الملل بایدن نخستین دستور کرونایی را صادر کرد

به گفته برخی از مقامات ستاد انتخاباتی بایدن، البته وی با برخی از ایالت هایی که فرماندار جمهوریخواه دارند دراین زمینه با مقاومت و مشکل مواجه خواهد شد.

بنابر گزارش تارنمای خبری هیل، بایدن به محض ورود به کاخ سفیدبرای کنترل و مقابله با ویروس کرونا، شخصا از فرمانداران سراسر امریکا خواستار به اجرا گذاردن دستورالعمل‌های مربوط به استفاده از ماسک خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید یکی از مسئولان ستاد انتخاباتی بایدن (در این گزارش اشاره‌ای به نام وی نشد) به شبکه خبری «ان.بی.سی نیوز» گفته است در صورت مقاومت برخی از فرمانداران ایالت‌های امریکا به‌خصوص ایالت هایی که فرماندار جمهوریخواه دارند، بایدن این فشار را از رده‌های پائین تر همچون شهرداران شهرهای چنین ایالت هایی وارد خواهد ساخت.

بنابراین گزارش این مقام ستاد انتخاباتی بایدن به شبکه خبری ان.بی.سی نیوز گفت: چنانچه فرمانداری از این درخواست سر باز زند، بایدن برای رسیدن به این خواسته به سراغ شهردارهای آن ایالت‌ها خواهد رفت، چراکه شهردارها در بسیاری از ایالت‌های امریکا از ظرفیت بالاتری در نهادینه کردن دستورالعمل هایی این چنینی برخودارند.

هیل در ادامه نوشت: تاکنون تنها ۲۰ ایالت امریکا ملزم به زدن ماسک در اماکن عمومی شده اند، اما بایدن خواستار آن است تا ایالت‌های بیشتری در امریکا به الزام زدن ماسک روی آورند، استفاده از ماسک برای مقابله با شیوع بیماری کووید-۱۹ یکی از مناقشات اصلی بین بایدن و دونالد ترامپ درجریان کارزار انتخاباتی ۲۰۲۰ امریکا بود.

هم اکنون شمار مبتلایان به ویروس کرونا در امریکا از ۱۰ میلیون و ۲۸۰هزار نفر عبور کرد که از این تعداد نیز بیش از ۲۴۳هزار نفر جان باخته اند، بسیاری از کارشناسان امور بهداشت و درمان و تحلیلگران مسائل داخلی امریکا شیوع گسترده ویروس کرونا در امریکا را ناشی از سو مدیریت دونالد ترامپ دانسته‌اند.

خبرگزاری رویترز روز گذشته گزارش داده بود که بایدن قرار است اعضای ۱۲ نفره کارگروه مقابله با کووید-۱۹ را در روز دوشنبه (امروز) اعلام کند.

بایدن با کسب ۲۹۰ رأی الکترال در برابر تنها ۲۱۴ رأی ترامپ، به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهوری امریکا انتخاب شد و خانم «کامالا هَریس» نیز به عنوان نخستین زن، به معاونت رئیس‌جمهوری این کشور برگزیده شد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر