|
کدخبر: 151201

انتشار اوراق بدون ضامن در بورس + جزئیات

نخستین بار انتشار اوراق بدون رکن ضامن و بر مبنای رتبه بندی شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری در بازار سرمایه انجام شد.

بورس انتشار اوراق بدون ضامن در بورس + جزئیات

رضا عیوضلو، مدیرعامل رتبه بندی پایا با بیان اینکه رویدادی مهم در بازار سرمایه امروز اتفاق افتاده است،گفت: دارایی پایه‌ای که امروز برای انتشار اوراق در نظر گرفته شده سهام شرکت صنعتی معدنی گل گهر است که شرکت توسعه مالی مهر آیندگان ۷۰۰ میلیارد تومان به تامین مالی از طریق انتشار اوراق اقدام خواهد کرد.

وی افزود: اولین اوراق بدون ضامن با رتبه اعتباری امروز در فرابورس ایران پذیره‌نویسی می‌شود تا شرکت‌ها بدون در اختیار داشتن ضامن و فقط با اتکا به رتبه اعتباری نسبت به تامین مالی از بازار اقدام کنند رتبه بندی شرکت توسط رتبه بندی اعتباری پایا انجام داده است و مشاور عرضه نیز شرکت لوتوس پارسیان است. این اوراق با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر می شود.

عیوضلو در خصوص انتشار اوراق بدون ضامن توضیح داد: اوایل سال ۹۹ سازمان بورس و اوراق بهادار به شرکت‌های بورسی و فرابورسی اجازه داد در صورتی که رتبه بندی اعتباری شوند آنها از رتبه تیپ لبی به بالا باشد بتوانند بدون داشتن ضامن به انتشار اوراق بهادار اقدام کنند. تا پیش از این سازمان بورس، بورس و فرابورس را ملزم می‌کرد که اوراقی را منتشر و بانکی را به عنوان ضامن معرفی کنند که فرایند تامین مالی را طولانی می کرد و نرخ تأمین مالی را در بازار افزایش می داد. از سوی دیگر انتخاب کردن ضامن برای یک شرکت بورسی و فرابورسی در گذشته با توجه به لزوم رکن ضامن کار آسانی نبود و پیچیدگی‌های خاص خودش را داشت.

مدیرعامل رتبه بندی پایا در خصوص معیارهای رتبه بندی شرکت‌ها نیز گفت: شرکت‌های رتبه‌بندی بر اساس متدولوژی و اصولی که به عموم افشا کرده‌اند نسبت به رتبه‌بندی اعتباری شرکت‌ها (ناشران) و اوراق بهادار آنها اقدام می‌کنند. رتبه‌بندی اعتباری در واقع اظهارنظر مؤسسه رتبه‌بندی راجع به احتمال ایفای به‌موقع تعهدات شرکت‌ها (ناشران) یا احتمال ایفای به‌موقع تعهدات ناشی از انتشار اوراق بهادار محسوب می‌شود. در واقع شرکت‌های رتبه‌بندی اعتباری، ریسک اعتباری ناشران بورسی و فرابورسی را برای بازار آشکار می‌کنند. رتبه‌بندی اعتباری باعث شفاف‌تر شدن بیشتر شرکت‌ها به ویژه از جنبه ریسک آنها می‌شود.

 عیوضلو در پاسخ به این سوال که در صورت نکول شرکت تکلیف اوراق منتشره چه خواهد شد توضیح داد: پیش‌بینی شده است که کمیته نکولی در سازمان بورس تشکیل شده و اگر رتبه اعتباری شرکتی تنزل قابل توجهی پیدا کرده باشد و از درجه مشخصی خارج شود؛ وثایق یا ضمانت‌هایی برای این شرکت‌ها تعیین شده و این اوراق به اوراق با پشتوانه ضامن یا توثیق سهام تبدیل شوند.

انتشار اوراق بدون ضامن ، آغازی بر راهی طولانی

در این نشست مجتبی تقی‌پور مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان نیز با اشاره به اینکه امروز ابزار جدید تامین مالی در بازار سرمایه ایران به مرحله انتشار رسیده است گفت: اولین انتشار اوراق بدون ‌ضامن در بازار سرمایه کشور که انتشار اوراق اجاره بر روی سهام برای شرکت توسعه مالی مهر آیندگان بوده و رتبه‌بندی اعتباری آن را شرکت رتبه بندی پایا به عهده داشته به مرحله پذیره نویسی رسیده است.

تقی‌پور ادامه داد: اولین انتشار اوراق بدون ضامن که امروز به مرحله اجرا رسید آغازی است برای یک راه طولانی که در پیش گرفته شده است البته باید به این موضوع توجه داشت که در دنیا موسسات رتبه‌بندی اعتباری نقش بسیار فعالی در بازارهای تامین مالی ایفا می‌کنند و اساس آن نیز انتشار اوراق بر پایه رتبه اعتباری است که بخش عمده‌ای از تامین مالی در بازارهای جهانی را به خود اختصاص می‌دهد. شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان اوایل امسال با همکاری شرکت توسعه مالی مهر آیندگان به این کار مهم اقدام کرد. شرکت توسعه مالی مهر آیندگان رتبه اعتباری خوبی را از شرکت رتبه بندی پایا دریافت کرده است مشاور عرضه این اوراق را نیز شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عهده داشته است.

 مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان با اشاره به این موضوع که در سایر شرکت‌های تامین سرمایه‌ نیز پیگیری انتشار اوراق انجام گرفته گفت: متاسفانه سایر شرکت‌ها تا امروز نتوانستند این کار را انجام دهند و امیدواریم هر چه سریع‌تر به این کار اقدام کنند.

وی افزود: انتشار اوراق بدون ضامن به نحوی است که در نهایت هر سرمایه‌گذار از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری می توانند ۱۵ درصد از حجم منابع مالی خود را به سرمایه‌گذاری در اوراق بدون ضامن اختصاص دهند. امیدواریم که با این اقدام بتوانیم به افزایش حجم تامین مالی در بازار سرمایه کشور کمک کنیم.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس با اشاره به ابزار شناخته شده اوراق اجاره سهام توضیح داد: در گذشته انتشار اوراق اجاره سهام را در بازار سرمایه داشتیم و ابزار جدیدی نیست؛ در واقع اوراق اجاره سهام با ضامن بانکی یا وثیقه سهام انجام می‌شده است ولی امروز برای اولین بار این اوراق ضامن بانکی ندارد و سهامی نیز وثیقه آن نیست.

 

منبع: سنا
  • ناشناس ارسالی در

    به چه دردی می خورد چه حسنی دارد هر روز ی ک بامبول در میارند یک عده آدم ساده گیر م یارن کلاه سرشون میزارند به خدا بی جهت بو رس را هر روز ضعیف تر نکنید

  • ناشناس ارسالی در

    فقط می توانم بگویم اگر قدرت پیدا کنم اگر رئیس جمهور شوم اولین کاری که خواهم کرد درب سازمان بورس را گچ می گیرم سپس همه مد یران نفهم اقتصاد ایران را داخل یک هواپیم ا می کنم و بر روی خلیج فارس همه آنها را می ریزم به دریا تا خوراک ماهیان دریا شون د چون از پول سهامداران خرد پروار شدند شا یسته قربونی شدن را پیدا کرده اند اونوقت از دانشجویان نخبه اقتصادی و متعهد و انقل ابی و مومن تیم اقتصادی تشکیل می دادم و ب دون در نظر گرفتن منافع رانتی و مافیایی ب ورس ایران را به سمت تامین مالی شرکتها هد ایت می کردم و از حالت قمار خارج می ساختم لطفا به من رای دهید تا امثال روحانی و ا حمدی نژاد نیایند و گاهی اینبر بوم گاهی ا ونور بوم بیافتیم پایین و به عبارتی مردم را دو قطبی نکنیم

ارسال نظر