|
کدخبر: 184261

شرایط برق بهتر می‌شود

سخنگوی صنعت برق از افزایش واردات برق به کشور تا ۶۵۰ مگاوات خبر داد و گفت: با تمهیداتی که بکار بسته شده است، در روز‌های آینده، شرایط تا حدی بهبود خواهد بود.

انرژی شرایط برق بهتر می‌شود

قطع برق در دو روز اخیر خارج از زمانبندی اعلام شده رخ داد. آنچه مشخص است این است که ارتباط دادن قطع برق به مصرف خانگی و گرما و حتی مراکز استخراج رمز ارزها به نوعی فرافکنی و توجیه سوء مدیریت و ناکارآمدی وزارت نیرو و شرکت توانیر است. به نظر می‌رسد باید ریشه کمبود برق و قطع برق را در مدیریت ضعیف صنعت برق دنبال کرد. قطع اینترنت، قطع برق چراغ‌های رانندگی، کم شدن دید رانندگان و بالا رفتن آمار تصادفات خسارتی و جرحی در سطح شهر تهران، نابسامانی در تقاطع‌ ها، اخلال در نظم شهری و وضعیت ترافیک، اختلال در درمان بیماران در بعضی از مراکز درمانی، خسارت‌های چند صد میلیونی به بخش خصوصی و تعطیلی مشاغل و آسیب به لوازم برقی بخش خانگی و... نمونه هایی از مشکلاتی است که به دلیل قطع برق به‌وجود آمده است.

مصطفی رجبی مشهدی با بیان این که سه روز بسیار گرم را پشت سرگذاشتیم، افزود: براساس پیش‌بینی‌های هواشناسی تا حدود یک هفته آینده نیز شاهد تداوم گرما در کشور هستیم.

رجبی مشهدی با اشاره به این که هر یک درجه افزایش دمای هوا باعث بالا رفتن ۱۵۰۰ مگاواتی مصرف برق می‌شود، خاطرنشان کرد: تامین این میزان برق که به نیاز مصرف افزوده می‌شود، در شرایط کنونی بسیار سخت است.

وی با بیان این که درحال‌حاضر نیروگاه‌های کشور توان تولید ۵۴ هزار مگاوات برق را دارند، افزود: در حالی که روز گذشته نیاز مصرف رکورد بسیار سنگین و بزرگی را ثبت کرد و به ۶۶ هزار و ۲۵۰ مگاوات رسید که نسبت به اوج بار سال گذشته حدود ۸ هزار مگاوات و نسبت به روز مشابه سال گذشته ۱۰ هزار مگاوات بیشتر است.

سخنگوی صنعت برق گفت: باوجود کمک‌های صنایع، کشاورزان و همه مشترکان در برنامه‌های مدیریت بار، تولید نیروگاه‌ها به دلیل کاهش منابع آبی، پاسخگوی نیاز مصرف نیست و مجبور به اعمال خاموشی برنامه‌ریزی شده در بخش خانگی هستیم.

رجبی مشهدی تاکید کرد: به طور قطع مدیریت مصرف توسط مشترکان خانگی بسیار موثر است، به ویژه در وسایل سرمایشی که باعث افزایش شدید مصرف می‌شود در صورتی که کولر‌های گازی روی دمای ۲۵ درجه تنظیم و از دور کند کولر‌های آبی استفاه شود، شاهد بهبود شرایط خواهیم بود.

روزهای آینده شرایط تا حدی بهتر می‌شود

سخنگوی صنعت برق همچنین در خصوص تامین برق بیمارستان نیز با تاکید براین که بیمارستان‌ها هیچگاه در اولویت قطعی برق نبوده و نخواهد بود، مگر آنکه حوادثی رخ دهد که منجر به قطع برق بیمارستان‌ها شود، گفت: بیمارستان‌ها مجهز به دیزل اضطراری هستند که در شرایط قطعی برق بلافاصله وارد مدار می‌شود.

وی در خصوص دلایل خاموشی‌های خارج از جداول اعلام شده نیز افزود: در این شرایط تمام تاسیسات صنعت برق شامل نیروگاه‌ها، خطوط انتقال و شبکه‌های توزیع به صورت پرفشار در حال استفاده است که باعث افزایش حوادث در شبکه می‌شود.

رجبی مشهدی ادامه داد: وقتی مصرف برق بیش از پیش‌بینی‌ها افزایش می‌یابد، نمی‌توانیم خاموشی‌ها را براساس جدول زمانبندی اعمال کنیم و اضافه بر این در این شرایط حوادث شبکه هم افزایش می‌یابد که خاموشی‌های برنامه‌ریزی نشده را به دنبال دارد.

سخنگوی صنعت برق همچنین از افزایش واردات برق به کشور تا ۶۵۰ مگاوات خبر داد و گفت: با تمهیداتی که بکار بسته شده است، در روز‌های آینده، شرایط تا حدی بهبود خواهد بود.

شرکت برق تهران بزرگ: برق هیچ بیمارستانی را قطع نکردیم

همچنین شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در اطلاعیه‌ای عنوان کرد: پیرو انتشار تصاویری در فضای مجازی در خصوص قطع برق برخی از بیمارستان‌های تهران به اطلاع هموطنان می‌رساند شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در زمان اعمال خاموشی‌های نوبت‌بندی شده ناشی از عدم تعادل تولید و مصرف برق در کشور، اقدام به قطع برق هیچ یک از بیمارستان‌های پایتخت یا مراکز نگهداری از واکسن‌های کووید ۱۹ نکرده و در صورت تداوم شرایط فعلی، تامین برق مراکز درمانی همچنان از اهم اولویت‌های اجرایی بوده و برق این مراکز، تحت هر شرایطی قطع نخواهد شد.

بدیهی است، تمامی مراکز حساس همچون بیمارستان‌ها باید به منظور مقابله با قطع برق ناگهانی ناشی از حوادث شبکه و وقوع آسیب‌های پیش‌بینی نشده به تجهیزات و تاسیسات توزیع برق شهری و ارائه خدمات به بیماران تا زمان رفع نقص توسط کارشناسان این شرکت، مجهز به مولدهای اضطراری باشند.

 

منبع: رکنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...