|
کدخبر: 177984

ماینر‌های مجاز هم به آخر راه رسیدند!

وزیر نیرو گفت: ماینر‌های مجاز تا پایان فصل گرما خاموش شدند.

انرژی ماینر‌های مجاز هم به آخر راه رسیدند!

رضا اردکانیان وزیر نیرو پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران درباره قطعی برق اظهار کرد: امسال علی رغم پیش بینی‌هایی که داشتیم با چند وضعیت غیر متعارف مواجه شدیم. یکی گرمای زودرس بود که فروردین و اردیبهشت چندین درجه افزایش دما داشتیم که این به معنای استفاده زود هنگام از وسایل سرمایشی بود.

وی بیان کرد: خشکسالی و کم آبی نسبت به سال گذشته، موجب شد ظرفیت تولید برق آبی کاهش یابد. چرا که از ۷۳ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده حرارتی با توجه به عمر نیروگاه‌ها، با کاهش توان خروجی مواجه هستیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه بخشی از این خاموشی‌ها مربوط به رمز ارز‌ها بود گفت: اعلام شد ۱۰ درصد انرژی تولیدی رمز ارز‌ها در ایران است. ماینر‌های مجاز تا پایان فصل گرما همکاری کرده و خاموش شدند؛ مجموع این موارد باعث شد در ۳۰ اردیبهشت با اوج باری مواجه شدیم که سال قبل در اواخر خرداد و سال قبل‌تر در تیر ماه اتفاق افتاده بود.

اردکانیان تاکید کرد: در بحث جابجایی بار مصرف برق با صنایع و دارندگان مصرف تجاری برق توافقاتی صورت گرفت تا با برق ارزان‌تر جبران شود.

وی تصریح کرد: شرکتی در مجموعه توانیر داریم به نام مدیریت شبکه برق ایران که این‌ها مسئولیت اصلی پایداری شبکه را دارند. این شبکه اگر شرایطی را به گونه‌ای دید که شبکه عمومی برق کشور در معرض فروپاشی است و باید بلافاصله خاموشی موضعی بدهند درنگی نخواهند کرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه  ما پدیده‌ای به نام فروپاشی شبکه داریم گفت:  شبکه‌های برق دنیا به طور متوسط هر ۱۰ یا دوازده سال یکبار این پدیده را به ناچار تجربه می‌کنند. شبکه برق ما بحمدالله ۱۷سال دور ماندن از فروپاشی را تجربه می‌کند، لذا اگر زمانی خاموشی خارج از برنامه اتفاق افتاد این دستور کار‌های شرکت مدیریت شبکه برق است.

اردکانیان با بیان اینکه الان برنامه احتمال خاموشی داده می‌شود نه به معنای اینکه خاموشی داریم گفت: اینکار برای این است که اگر این محاسبات برای همکاری صنعت و معدن جواب نداد ناچار به خاموشی شدیم مردم بدانند خاموشی احتمالی در کدام بازه زمانی اتفاق خواهد افتاد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...