|
کدخبر: 328076 سارا سمیع شمس

گفتگوی اختصاصی گسترش نیوز با رئیس اتحادیه نانوایی های سنگکی:

هوشمندسازی ۱۰۰ درصدی فروش نان | قیمت نان گران می شود؟

سلیمانی گفت: اگر نانوا، نان را به قیمت مصوب به صورت اینترنتی بفروشد، دولت هم یارانه آرد را می دهد و هم آرد به آن تعلق می گیرد اما اگر نان به قیمت مصوب عرضه نشود، معمولا در انتهای همان ماه به تعداد نانی که فروش رفته است، آرد آزاد به نانوا تعلق می گیرد.

اقتصاد هوشمندسازی ۱۰۰ درصدی فروش نان | قیمت نان گران می شود؟

نان دغدغه مهم خانواده ها است و یک کالای استراتژیک در کشورمان محسوب می شود. به تازگی دستورالعملی مربوط به فروش اینترنتی نان مطرح شده است که قرار است به صورت آزمایشی در بازه زمانی ۳ ماهه اجرا شود. این طرح در جهت تسهیل فروش نان اعلام شده است و باید دید تا چه حد نانوایی ها قادر هستند به زیر ساخت های مورد نیاز در مورد فروش اینترنتی  دستیابی داشته باشند.

به همین بهانه خبرنگار گسترش نیوز در گفتگو با محمد سلیمانی رئیس اتحادیه نانوایی های سنگکی به بررسی عوامل مختلف بر فروش نان پرداخته است که در ادامه گزارش می خوانیم.

محمد-سلیمانی

فروش نان به صورت اینترنتی

محمد سلیمانی رئیس اتحادیه نانوایی های سنگکی به خبرنگار گسترش نیوز گفت: دستورالعمل فروش نان به صورت اینترنتی از طرف اتاق اصناف اعلام شد. براساس این دستورالعمل مشخص شد که اگر نانوایی قرار باشد، با آرد یارانه ای در سکوی اینترنتی فروش داشته باشد باید بر مبنای قیمت تمام شده، فروش داشته باشد، به این معنی که فروش نان باید بر اساس قیمت مصوب باشد.

وی افزود: معمولا نان هایی که در مغازه ها به فروش می رسد، هم یارانه آراد به آن تعلق می گیرد و هم مشمول کمک هزینه می شود. از طرفی اگر قیمت نان قرار باشد آزاد محاسبه شود، باید به سامانه نانینو وصل شده تا مشخص شود چه تعداد نان در بازه زمانی روزانه و ماهانه به فروش رسیده است و طبق آن تعداد نان به فروش رفته و ما به التفاوت قیمتی که به فروش رفته است به حساب غله واریز شود. یعنی اینجا عرضه و تقاضا و همچنین توافق بین نانوا و آن سامانه اینترنتی تعیین کننده است.

رئیس اتحادیه نانوایی های سنگکی خاطرنشان کرد: آنچه که در این دستورالعمل جدید مشخص است این نکته است که اگر نانوا، نان را به قیمت مصوب به صورت اینترنتی بفروشد، دولت هم یارانه آرد را می دهد و هم آرد به آن تعلق می گیرد اما اگر نان به قیمت مصوب عرضه نشود، معمولا در انتهای همان ماه به تعداد نانی که فروش رفته است، آرد آزاد به نانوا تعلق می گیرد.

سلیمانی ادامه داد: از طرفی بحث زیرساخت های مورد نیاز برای فروش اینترنتی نان در نانوا نیز مطرح است. یک دستگاه شماره انداز برای نوبت دهی در نانوایی ها مورد نیاز است. این دستگاه های نوبت دهی به نانینو وصل می شود تا هم مشخص شود نوبت اینترنتی به چه صورت است و نوبت افرادی که حضوری در نانوایی هستند به چه ترتیبی است. از طرفی باید مشخص می شود چند نفر داخل صف هستند تا مراجعان راحت تر وقت خود را تنظیم نمایند. البته تمام این گفته ها هنوز عملی نشده است و دستورالعمل هایی است که روی کاغذ نوشته شده است و تا اجرایی نشود، کاستی های آن مشخص نمی شود.

رئیس اتحادیه نانوایی های سنگکی گفت: هزینه حمل و نقل و بسته بندی باید با ذکر جزئیات مشخص شود و معلوم شود چقدر مربوط به حمل و نقل است و چقدر حمل نقل هزینه داشته است. در دستورالعمل آمده است که تمام موارد شامل هزینه حمل و نقل، بسته بندی، قیمت نان، تعداد نان و وزن نان باید در فاکتور خرید اینترنتی درج شود. همچنین باید بازخورد مشتریان در مورد خرید اینترنتی نان قابل مشاهده باشد تا کیفیت پروسه خرید اینترنتی نان به اشتراک گذاشته شود.

سلیمانی تاکید کرد: نکته دیگری که در دستورالعمل فروش نان به صورت اینترنتی مطرح است، حذف نشدن فروش نان به صورت حضوری است. یعنی نانوایی باید قابلیت فروش نان را هم به صورت حضوری و هم اینترنتی داشته باشد و همچنین با اتصال به سامانه نانینو و هوشمندسازی از این طریق، تمامی فروش ها از طریق حضوری و اینترنتی ثبت شود.

هزینه مجهز شدن نانوایی ها به عهده کیست؟

وی پاسخ داد: در این دستورالعمل هنوز مشخص نشده است که هزینه مجهز شدن نانوایی ها به تجهیزات مورد نیاز برای فروش اینترنتی از چه منبعی تامین می شود و آیا دولت در این زمینه کمک خواهد کرد یا خیر. در مجموع قرار است این دستورالعمل ۳ ماه به صورت آزمایشی اجرا شود و اگر این طرح مشکلی نداشت به اجرایی ۱۰۰ درصدی برسد.  

رئیس اتحادیه نانوایی های سنگکی در پایان به خبرنگار گسترش نیوز گفت: نرخ مصوب نان کماکان برای ۳ تا ۴ سال پیش است و نانوا قادر نیست نان را به این قیمت عرضه کند. مثلا الان نرخ مصوب نان سنگک ۳ هزار تومان است و اما هیچ نانوایی نمی تواند این نرخ را رعایت کند و در واقع هزینه ها با این قیمت همخوانی ندارد. تغییر قیمت مصوب نان فعلا در دستور کار نیست اما دولت باید فکری به حال نانواها و ادامه فعالیت شان داشته باشد.

  • man ارسالی در

    قیمت یا بالا می رود یا پایین می آید آن ج نس یا کالا است که گران یا ارزان می شود.< br /> فارسی را پاس بداریم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها