|
کدخبر: 327373

پیش بینی کف و سقف قیمت دلار در بازار امروز / یورو ارزان شد

قیمت دلار در هفته اخیر، در حالی که انتظار می‌رفت سقف مقاومت را بشکند، برای مدتی از کنترل سیاست‌گذار خارج شد. با این حال، در ادامه، قیمت دلار به کانال ۶ و ۷ کریدور پنجم بازگشت و در منطقه امن معامله شد. فعالان بازار ارز اظهار کردند که در دو روز وسط هفته، بانک مرکزی میلیون‌ها دلار را به بازار تزریق کرده تا باعث کاهش نوسانات دلار شود.

اقتصاد پیش بینی کف و سقف قیمت دلار در بازار امروز / یورو ارزان شد

دانستن قیمت دلار برای افراد مختلف در جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است. این امر نه تنها برای فعالان اقتصادی، مانند صادرکنندگان، واردکنندگان و سرمایه‌ گذاران،  بلکه برای مردم عادی نیز ضروری است.

چرا که قیمت بسیاری از کالاها و خدمات در کشور ما به طور مستقیم یا غیرمستقیم به نرخ ارز، به خصوص دلار، وابسته است.

بسیاری از افراد در ایران به عنوان نوعی سرمایه‌ گذاری، اقدام به خرید و فروش ارز می‌ کنند. اطلاع از نوسانات قیمت دلار برای این افراد از اهمیت حیاتی برخوردار است تا بتوانند در زمان مناسب اقدام به خرید یا فروش ارز کرده و از سود حاصل از آن بهره‌مند شوند.

قیمت دلار به عنوان یکی از شاخص‌ های کلان اقتصادی، می‌ تواند نشان‌ دهنده وضعیت اقتصادی کشور باشد. روند صعودی یا نزولی قیمت دلار می‌ تواند به مردم در درک بهتر اوضاع اقتصادی کشور کمک کند.

صادرکنندگان و واردکنندگان برای انجام معاملات خود با شرکای خارجی، نیاز به تبدیل ارز دارند. اطلاع از قیمت روز دلار برای آنها ضروری است تا بتوانند قیمت نهایی کالا را به درستی محاسبه کنند و از ضرر و زیان احتمالی جلوگیری کنند.

بازار ارز در روزهای پایانی اردیبهشت و ابتدای خردادماه تحت تاثیر حادثه‌ای که برای بالگرد رئیس جمهوری و همراهان وی رخ داد، روزهای پرخبری را پشت سر گذاشت. با این وجود، بازار ارز در کنترل بازارساز قرار داشت و تزریق‌های سنگین نه تنها اسکناس آمریکایی را از کریدور ششم پایین کشید بلکه در کف قیمت قرار داد.

یکی از مطبوعات در خبری نوشت: معامله‌گران با توجه به جان باختن رئیس جمهوری و تیم همراه وی، احتمال رشد شارپی قیمت دلار را مطرح می‌کردند؛ با این حال، تقاضا مدیریت شد و دلار در آخرین معامله روز سه‌شنبه در میانه کانال هفتم از کریدور پنجم بسته شد. فعالان بازار ارز با توجه به بازار نیمه‌تعطیل روز سه‌شنبه، روند تقاضا را کاهشی عنوان کردند.

کف و سقف قیمت دلار کجاست؟

تحلیلگران بازار ارز کانال هفتم از کریدور پنجم را به لحاظ تکنیکالی کف قیمت دلار می‌دانند و کانال پنجم و ششم را حمایت بعدی اسکناس آمریکایی معرفی می‌کنند. تحلیلگران همچنین، کانال نهم این کریدور را مقاومت فعلی دلار در نظر می‌گیرند.

کارشناسان اقتصادی نیمه کریدور پنجم را منطقه‌ای با امکان تقاضای بالا در نظر می‌گیرند و معتقدند نبود پول در بازارها به دلیل سیاست‌های انقباضی دولت، دست بسیاری از فعالان اقتصادی را بسته است. به اعتقاد آنها چرخش نداشتن پول و نقدینگی در کشور یکی از موانع مهم حرکت دلار است که به نظر می‌رسد با برنامه‌ریزی هدفمند از سوی بانک مرکزی دنبال می‌شود.

پیش بینی قیمت دلار ۳ خرداد ۱۴۰۳

تحلیلگران اقتصادی برای روز پنجشنبه سوم خرداد با توجه به قرار گرفتن این روز میان دو تعطیلی، بازاری آرام با نوسان محدود در کانال هفتم را پیش‌بینی می‌کنند. با توجه به تجربه‌های گذشته، روز پنجشنبه بازار نیمه تعطیل است و روند تقاضا کاهشی خواهد بود.

قیمت یورو کاهشی شد

قیمت درهم روز سه‌شنبه با رقم ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومانی معامله شد و نسبت به روز ماقبل تغییر قیمت نداشت. تتر با رشد ۱۰۰ تومانی روی رقم ۵۸ هزار تومانی ایستاد.

قیمت پوند انگلیس با کاهش ۲۷۰ تومانی با رقم ۷۲ هزار و ۹۱۰ تومانی معامله شد و قیمت یورو کاهش ۲۰۰ تومانی داشت و روی رقم ۶۲ هزار و ۱۳۰ تومانی ایستاد.

گفتنی است اسکناس و حواله دلار روز سه‌شنبه تغییر قیمت نداشت. اسکناس دلار با رقم ۴۴ هزار و ۸۱۱ تومان و حواله دلار با رقم ۴۱ هزار و ۸۴۰ تومان عرضه شد.

منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها