|
کدخبر: 327129

افزایش شدید قیمت نفت / حادثه روز گذشته بازار انرژی را بهم ریخت

قیمت نفت در معاملات امروز، تحت تاثیر حادثه روز گذشته و شهادت رئیس جمهور و هیئیت همراه، در مسیر صعود قرار گرفت.

اقتصاد افزایش شدید قیمت نفت / حادثه روز گذشته بازار انرژی را بهم ریخت

روز گذشته، بالگرد رئیس جمهور و هیئت همراه دچار حادثه شد و تمام افراد داخل آن به شهادت رسیدند. این موضوع سبب شد تا اولین ساعات معاملات نفت امروز، قیمت نفت در مسیر صعود قرار گیرد.

قیمت نفت در اولین ساعات تجارت در روز دوشنبه افزایش یافته است.حادثه ایجاد شده برای هلیکوپتر حامل رئیس جمهور ایران و همچنین لغو سفر ولیعهد عربستان به ژاپن به خاطر بیماری پادشاه عربستان از دلایل بالا رفتن قیمت نفت بوده است.

به نقل از رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۴ سنت معادل ۰.۰۵ درصد افزایش به ۸۴ دلار و دو سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترنتیت آمریکا با ۸ سنت معادل ۰.۱۰ درصد کاهش ۷۹ دلار و ۹۸ سنت معامله می‌شود.

هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران دچار سانحه شده و منجر به شهادت رسیدن تمام سرنشینان آن شده است.

از طرف دیگر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سفر خود به ژاپن را که قرار بود امروز دوشنبه انجام شود به خاطر مشکل سلامتی ملک سلمان به تاخیر انداخته است.

آژانس خبری دولتی عربستان در روز یکشنبه اعلام کرد پادشاه ۸۸ ساله این کشور تحت درمان به خاطر تورم ریه قرار دارد.

تحلیلگران عقیده دارند با توجه به حادثه اتفاق افتاده برای رئیس جمهور ایران، اگر وضعیت سلامتی پادشاه عربستان هم رو به وخامت گذارد بی‌ثباتی بیشتری در بازارهای انرژی به وجود خواهد آمد.

پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت آمریکا تا ۸۳ دلار و ۵۰ سنت افزایش یابد.

نفت برنت هفته گذشته را با یک درصد افزایش قیمت به پایان رساند که اولین افزایش قیمت هفتگی آن پس از سه هفته بود. نفت آمریکا هم ۲ درصد افزایش قیمت هفتگی را تجربه کرد.

برخی تحلیلگران عقیده دارند عامل تاثیرگذار بعدی در قیمت نفت نتیجه اجلاس اوپک پلاس است که می‌تواند محدوده فعلی قیمت نفت را تغییر دهد.

اجلاس سازمان کشورهای تولیدکننده نفت و متحدانش در ائتلاف اوپک پلاس قرار است در اول ژوئن برگزار شود.

در آمریکا واشنگتن از کاهش اخیر قیمت نفت بهره برده و ۳.۳ میلیون بشکه نفت با قیمت ۷۹ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه برای پر کردن ذخایر استراتژیک خریداری کرده است.

خبر پایین آمدن تورم در آمریکا احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در سال جاری میلادی را بالا برده و از قیمت نفت در هفته گذشته حمایت کرده است. پایین آمدن نرخ بهره ارزش دلار را هم کاهش داده و خرید نفت را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گرانتر می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در تشریح دستاوردهای مهم این شرکت در دولت سیزدهم با اشاره به ۲.۵ برابر شدن صادرات نفت خام در شرایط سخت تحریم،‌ گفت: ما پارسال ۳۶ میلیارد دلار نفت خام صادر کردیم و در بخش گاز نیز روزانه ۷۰ میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید روزانه خود اضافه کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت در ادامه به تشریح دستاوردهای مهم شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم پرداخت و با اشاره به ۲.۵ برابر شدن صادرات نفت خام در شرایط سخت تحریم،‌ افزود: ما پارسال ۳۶ میلیارد دلار نفت خام صادر کردیم و در بخش گاز نیز ۷۰ میلیون متر مکعب در روز به ظرفیت تولید روزانه خود اضافه کرده‌ایم و امروز با افتخار باید بگوییم که بیش از ۷۰ درصد ساخت، ‌نصب و اجرای کالاهای ما در صنایع پالایشگاه‌ها با تلاش و همت مهندسان ایرانی به ثمر نشسته است.

منبع: اقتصادآنلاین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها