|
کدخبر: 323184

بحران آب/کمبود آب/محیط زیست

درخواست مهم از کشاورزان / خشکسالی را جدی بگیرید!

کشور درگیر ناترازی های شدید آب است و این نیاز وجود دارد تا کشاورزان نیز در مصرف آب صرفه جویی کنند.

اقتصاد درخواست مهم از کشاورزان / خشکسالی را جدی بگیرید!

رعایت الگو و مدیریت مصرف یکی از مهم ترین نکاتی است که می تواند در شرایط خشکسالی به داد ما برسد و وضعیت را از این بدتر نکند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در پیامی ضمن گرامیداشت روز جهانی آب از بهره‌برداران و متخصصان کشاورزی خواست تا با فراهم آوردن بستری مناسب برای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی، در عرصه عمران، توسعه و آبادانی کشور گام‌ بردارند.

صفدر نیازی شهرکی به مناسبت ۲۲ مارس (روز جهانی آب) در پیامی نوشت: با توجه به این که ایران در منطقه‌ای خشک و نیمه‌خشک واقع شده، لذا مهمترین عامل و از طرفی تنگنا برای توسعه کشاورزی، ماده حیاتی آب است؛ بنابراین اتخاذ سیاست‌های بهینه کردن مصرف آب، ضمن کاهش میزان بهره‌برداری از منابع آبی باعث افزایش بهره‌وری آب در بخش کشاورزی می‌شود.

وی افزود: محدودیت منابع آب تجدید شونده در سطح کشور و نیازهای روزافزون برای مصرف آب در بخش کشاورزی و سایر بخش‌ها، وزارت جهاد کشاورزی را در برنامه هفتم توسعه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی کشور مکلف ساخته تا بهره‌وری آب کشاورزی را افزایش دهد، موضوع مهمی که رهبر معظم انقلاب نیز بارها به آن اشاره فرموده‌اند.

نیازی شهرکی اضافه کرد: با توجه به این ضرورت، معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های تولید کننده و خدمات فنی و مهندسی داخل کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان و با نگاهی به سند دانش‌بنیان امنیت غذایی کشور همواره ضمن اجرای فناوری‌های نوین برای بالا بردن میزان بهره‌وری آب و حفظ منابع پایه آب و خاک، درصدد است تا زیرساخت مناسبی برای افزایش تولید محصولات کشاورزی در راستای دستیابی به امنیت غذایی کشور را فراهم کند.

وی افزود: اجرای طرح های مهمی مثل توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، هوشمندسازی آبیاری، اجرای طرح‌های شبکه‌ه‍ای آبیاری و زهکشی، انتقال آب با لوله، تجهیز و نوسازی اراضی و احیای قنوات از جمله پروژه‌هایی است که معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در جهت مصرف بهینه آب در دست اقدام دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: تجارب و شواهد جهانی نشان می‌دهد که دولت به تنهایی نمی‌تواند پرچم‌دار مدیریت این مایه حیات باشد و تلاش‌ها و اقدامات انجام شده برای یافتن راه حل و راهکار مناسب برای مدیریت بهینه سیستم‌های آبیاری، جملگی نشان دهنده این است که مدیریت بهینه سیستم‌ها و روش‌های آبیاری، تنها در گرو اتخاذ رویه‌ای کثرت‌گرا و مشارکتی خواهد بود. لذا با توجه به نقش بی‌بدیل آب با کیفیت در افزایش تولید محصولات کشاورزی و با عنایت به نامگذاری سال ۱۴۰۳ به عنوان «جهش تولید و مشارکت مردم» توسط مقام معظم رهبری، ضرورت مشارکت نهادهای غیردولتی، بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران در راستای مصرف بهینه آب غیرقابل انکار است.

وی افزود: همچنین در حوزه ملی، همکاری با ذی‌نفعان و بهره‌برداران بخش کشاورزی و در بخش فرامرزی تعامل با کشورهای دوست و همسایه در راستای انتقال تجربیات و اطلاعات در حوزه آب و آبیاری موجبات دسترسی به منابع آب و استفاده بهینه از آن را فراهم می‌سازد.

نیازی شهرکی ضمن گرامیداشت روز جهانی آب و شعار روز جهانی آب ۲۰۲۴ که «آب برای صلح» است، افزود: این یادآوری ضروری است که روز جهانی آب برای آن است که همه احساس کنیم آب مسأله‌ای فرامرزی و جهانی است است و همه انسان‌ها در کره زمین در قبال آن مسوولیم. بنابراین از بهره‌برداران عزیز و متخصصان کشاورزی در بخش دولتی و خصوصی درخواست می‌شود با فراهم آوردن بستری مناسب برای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی، همراه با خدمتگزاران صدیق ایران اسلامی گام‌های بلندی را در عرصه عمران، توسعه و آبادانی کشور عزیزمان برداریم.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها