|
کدخبر: 318038

نظام پرستاری/سیاست زدگی/حوزه سلامت

بدهی میلیاردی نظام پرستاری

بیانیه فعالیت‌ها و رویکرد منتخبین دوره ششم به شرح زیر است: آنها تعهد می‌دهند که حمایت خود را از هر فرد و گروهی در حرفه پرستاری و فعالان حوزه سلامت به عنوان جامعه پرستاری می‌دانند و با اطمینان، از طریق همکاری با تمامی افرادی که مشروعیت و اخلاق خدمت در حوزه سلامت را دارند، توانایی اجرای برنامه‌ها و اهداف خود را خواهند داشت. آنها با ایجاد یک شبکه فعال، تعاملی و علمی، به اهدافی که اعلام کرده‌اند، عملیاتی می‌پردازند.

اقتصاد بدهی میلیاردی نظام پرستاری

رویکرد دوره ششم سازمان نظام پرستاری بر مبنای حرفه‌ای بودن و اجتناب از سیاست‌زدگی برای تحقق مطالبات جامعه پرستاری استوار است. این رویکرد از اصولی مانند حفظ استقلال سازمانی و حرفه‌ای در تعامل با سایر سازمان‌ها و نهادهای اساسی حوزه سلامت کشور پیروی می‌کند.

متأسفانه در ماه‌های اخیر معدودی از چهره‌های انحصار طلب جامعه پرستاری که سازمان را ملک طِلق خود می‌دانستند، کوشیدند با اتهام پراکنی در فضای رسانه‌های خود و طراحی‌های محرمانه مانع امر تغییر شده و پس از مواجهه با موج شکننده اراده پرستاران نیز در اقدامی غیر اخلاقی با واگذاری سازمان با چند میلیارد بدهی و ابهامات چند لایه مالی و خط کشی بین هیأت مدیره ها، مسیر تغییر را مسدود نمایند که در این خصوص گزارشات مستند آتی به سمع و نظر جامعه پرستاری خواهد رسید.

با همه این فشارها منتخبین دور ششم معتقدند با مشارکت یکایک اعضای سازمان خواهند توانست شرایط بغرنج ارائه هر چه مطلوب‌تر خدمات پرستاری را رفع نمایند.

مجموعه نظام مسائل پرستاران احصاء شده و اولویت ما جهت پیگیری شرح زیر است:

- رفع معضل کمبود شدید نیروی تخصصی در بیمارستان‌ها و بازگرداندن امنیت شغلی پایدار به ویژه در خصوص نیروهای شرکتی و قراردادی با اولویت جهادگران دوران کرونا و گذر از دوران اضافه کاری‌های غیر داوطلبانه با دستمزد بسیار پایین.

- توجه نظام مند به مؤلفه‌های انگیزشی پرستاران و جایگاه اجتماعی و فرهنگی آنان.

- پرداختن به مشکلات مزمن شده معیشتی ناشی از مخدوش بودن عدالت در سلامت که با راهکارهایی از جمله اجرای ضابطه مند قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و برقراری فوق العاده خاص قابل ترمیم استراتژی آمریکا.

- توجه ویژه به افزایش کیفیت امر آموزش و تلاش در جهت توسعه مراقبت‌های پرستاری ایمن در سطوح پیشگیری، آموزش سلامت، تغییر سبک زندگی و مراقبت‌های سالمندی و نیز باز تعریف استانداردهای حرفه‌ای.

- اجرای قانون بازنشستگی پرستاران بر اساس رعایت ضوابط مشاغل سخت و تلاش جهت ابلاغ قانون معافیت مالیاتی.

- ایجاد سامانه ارتباط مستمر با نهادهای بین المللی پرستاری به ویژه سازمان‌ها و انجمن‌های پرستاری در کشورهای مسلمان.

یکی از شاخص‌هایی که رهبر حکیم انقلاب اسلامی برای وضعیت مطلوب نظام سلامت بیان فرمودند این بود که: "ما می‌خواهیم اگر کسی در خانواده مریض شد آن خانواده بیش از رنج مریض داری رنج دیگری نداشته باشد" و ما به جد معتقدیم جامعه پرستاری به عنوان ستون فقرات نظام سلامت، توان و تعهد لازم جهت تحقق این افق را دارد،

در این مسیر ضروری است متولیان نظام سلامت به ویژه وزارت بهداشت، سازمان تأمین اجتماعی، مجلس شورای اسلامی و نهادهایی نظیر سازمان برنامه و بودجه، شورای عالی بیمه سلامت و همه دستگاه‌هایی که در خصوص جامعه پرستاری وظیفه‌ای را بر عهده دارند، همدلانه به وظایفی که قانون در قبال حمایت از پرستاران بر عهده آنها گذارده، عمل نمایند.

در پایان از همه کسانی که طی ماه‌های اخیر در امر برگزاری پر شور انتخابات نظام صنفی پرستاران تلاش نموده و از همه پرستارانی که با حضور پر رنگ خود، ضریب مشارکت را نسبت به ادوار قبل توسعه داده و با این حسن اعتماد به تولید سرمایه اجتماعی حرفه پرداختند، کمال تشکر و امتتان را داریم.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها