|

بخوانید :

کدخبر: 271692

گرانی به موز رسید!

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفت: موز در میدان میوه و تره ‌بار کیلویی ۴۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که با احتساب سود قانونی در واحدهای خرده ‌فروشی حداقل کیلویی ۵۰ هزار تومان عرضه خواهد شد.

اقتصاد گرانی به موز رسید!

مصطفی دارایی نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان تهران از افزایش نرخ موز در میدان میوه وتره بار خبر داد و افزود: واردات موز با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام می‌شد که بعد از اصلاح نظام یارانه‌ای واردات موز از ترجیحی به نیمایی تغییر کرد.

به گفته وی؛ دولت در قبال صادرات سیب و واردات موز برای واردکنندگان ۵ درصد معافیت گمرکی برای تجار در نظر می‌گرفت که این تعرفه را نیز در نظر نگرفته است.

دارایی نژاد با بیان اینکه واردکنندگان از دولت درخواست داشتند که دو ماه نخست سال واردات موز با ارز ۴۲۰۰ تومانی حساب شود، گفت: فعالان این حوزه بر این باور بود که اگر دو ماه نخست سال نرخ ارز واردات تغییر نکند اجازه نخواهند داد که نرخ موز در بازار بالا برود.

وی ادامه داد: واردکنندگان نرخ موز را در چند ماه اخیر کیلویی ۲۷ هزار تومان نگه داشتند این در حالیست که موز کیلویی ۳۰ هزار تومان برای واردکنندگان تمام می‌شود از اینرو واردات وقتی مشاهده کردن وزارت کشاورزی به تعهدات خود پایبند نیست و دیگر واردات با نرخ گذشته توجیه اقتصادی ندارد از اینرو نرخ این محصول را بالا بردند.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران با اشاره به دستور قائم مقام وزارت کشاورزی، تصریح کرد: سردار کاظمینی به نمایندگان مجلس نامه زد و درخواست کرد که ۲ ماه نخست سال که بار آمده فروخته شده است را با ارز ترجیحی محاسبه کنند و ماههای دیگر سال طبق قانون از واردکننگان دریافت شود اما این درخواست از سوی زیرمجموعه‌های این وزارتخانه نشد و آنها فعالان این حوزه را به بازی گرفتند.

به گفته رئیس اتحادیه بارفروشان؛ واردکنندگات تا ۱۰ روز پیش با دولت همراهی کردند؛ و در نهایت ضرر افزایش نرخ موز متوجه مردم و مصرفکنندگان شده است.

دارایی نژاد ادامه داد: موز در میدان میوه و تره بار کیلویی ۴۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و در واحدهای خرده فروشی حداقل کیلویی ۵۰ هزار تومان عرضه خواهد شد.

وی با بیان اینکه امکان کشت موز در ایران وجود دارد، تصریح کرد: می‌توان واریاته موز را از کشورهای فیلیپین، اکوادور و هند وارد و در سیستان و بلوچستان، چابهار و گلستان کشت کرد اگر این اقدام انجام شود از خروج سالیانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار ارز از کشورجلوگیری خواهیم کرد.

بنا به اظهارات رئیس اتحادیه بارفروشان؛ سالیانه حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار تن موز وارد کشور می‌شود.

 

 

 

منبع: اتاق اصناف

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...