|

بخوانید :

کدخبر: 271501 کیمیا ملکی

گفت و گوی گسترش نیوز با رئیس اتحادیه سوپرمارکت داران و مواد پروتئینی؛

گرانفروشی سوپرمارکت ها بعد از ساعت ۲۲؛ شایعه یا واقعیت؟

رئیس اتحادیه سوپرمارکت‌داران و مواد پروتئینی گفت: اگر گرانفروشی توسط سوپرمارکت ها بعد از ساعت ۲۲ صورت گیرد، با توجه به اینکه قیمت صرف کننده در همه کالاهای آن ها است حتما با واحد صنفی برخورد می شود.

اقتصاد گرانفروشی سوپرمارکت ها بعد از ساعت ۲۲؛ شایعه یا واقعیت؟

یکی از مهم ترین موضوعاتی که طی سال های اخیر مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند بحث افزایش قیمت کالاهاست. در این میان شاهد گرانفروشی نیز از طرف برخی از فروشندگان هستیم که از هر فرصتی به نفع خود استفاده می‌کنند. با توجه به گزارش هایی که به دست ما رسیده برخی از سوپر مارکت ها بعد از ساعت ۲۲ مواد غذایی را بیشتر از قیمت درج شده روی آن می فروشند. با توجه به اینکه قیمت بسیاری از اقلامی که در سوپر مارکت ها به فروش می رسد روی آن ها درج شده، گرانفروشی توسط فروشنده مشخص می شود.

گسترش نیوز برای پیگیری این موضوع به گفت و گو با داود فکوری، رئیس اتحادیه سوپرمارکت‌داران و مواد پروتئینی تهران پرداخت.

داود-فکوری۱

فکوری در ابتدا پیرامون چگونگی دریافت جواز برای سوپرمارکت های شبانه روزی اظهار داشت: با توجه به منطقه ای که تقاضا برای سوپر مارکت شبانه روزی دارد، فرد مغازه دار از اتحادیه سوپرمارکت ها درخواست جواز شبانه روزی می کند. اتحادیه در ابتدا به بررسی ویژگی های فرد می پردازد که منظم و در صنف از هر نظر سابقه خوبی داشته باشد. پس از آن نامه در هیئت مدیره بررسی می شود. سپس نامه درخواست را به اداره اماکن عمومی ناجا می فرستیم. این اداره با توجه به دستورالعمل های خود که با کلانتری آن منطقه دارد مکاتباتی را انجام می دهند. بعد از آن موافقت می شود تا آن واحد صنفی به صورت شبانه روزی فعالیت داشته باشد.

گرانفروشی در سوپر مارکت های شبانه

وی در خصوص گرانفروشی برخی از سوپرمارکت ها پس از ساعت ۲۲ گفت: تا به امروز گزارشی مبنی بر فروش مواد غذایی با قیمت بالاتر توسط سوپر مارکت های شبانه روزی از سمت مردم به اتحادیه نیامده است. اگر گرانفروشی توسط سوپرمارکت ها بعد از ساعت ۲۲ صورت گیرد، با توجه به اینکه قیمت صرف کننده در همه کالاهای آن ها است حتما با واحد صنفی برخورد می شود.

رئیس اتحادیه سوپرمارکت‌داران و مواد پروتئینی تهران در ادامه بیان کرد: به دلیل اینکه اکثر این واحدهای صنفی بارکدخوان دارند و قیمت ها در سیستم مشخص است، نمی توانند گرانفروشی کنند.

بازار در آرامش کامل است

 فکوری با اشاره به وضعیت فعلی بازار اظهار کرد: در دو هفته اخیر بازار در آرامش کامل قرار دارد. به هیچ عنوان کمبود کالا نداریم و جنس به وفور وجود دارد. همچنین انواع برندها در سوپر مارکت ها فراوانی خوبی دارند.

از فروش اجباری شرکت ها چه خبر؟

رئیس اتحادیه سوپرمارکت‌داران و مواد پروتئینی تهران با توجه به کاهش فروش اجباری به واحدهای صنفی از سوی برخی از شرکت ها گفت: در گذشته چنین موردی وجود داشت و به خصوص برای خرید روغن بسیار شاهد فروش اجباری توسط شرکت ها بودیم. اما در حال حاضر فروش اجباری از سوی شرکت ها کمرنگ تر شده است.

ارزانی برنج بازار را پر رونق کرد؟

وی در خصوص میزان تقاضا در دوهفته اخیر نیز بیان کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه قیمت برنج حدود ۱۵ هزار تومان کاهش داشته است، کمی باعث افزایش فروش شده است. اما در کل میزان تقاضا افزایشی نبوده است.

۱۴۰۲ چه بر سر این صنف می آید؟

رئیس اتحادیه سوپرمارکت‌داران و مواد پروتئینی تهران در پایان با بیان اینکه مشکل صنف ما در حال حاضر مالیات است که بر اساس میزان تراکنش ها است، افزود: مشکل بعدی این است که حاشیه سود ما با نرخ مالیاتی تطابق ندارد زیرا حاشیه سود ما ۱۵ درصد و نرخ مالیاتی ۱۳ درصد است. پیشنهاد ما این است که نرخ مالیاتی صنف سوپر مارکت و مواد پروتئینی روی ۷ درصد بیاید.این موضوع را با ذکر دلایل به صورت مکتوب با اتاق اصناف نیز در میان گذاشتیم. اما این موضوع مربوط به اتاق اصناف نیست بلکه سازمان امور مالیاتی باید آن را پیگیری کند.درخواست در حال حاضر در مرحله بررسی است. اگر این موضوع حل نشود صنف سوپر مارکت ها برای سال ۱۴۰۲ به مشکل جدی می خورد.

 

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...