|
کدخبر: 175062

آخرین آمار از معاملات اوراق بدهی (۴ خرداد) + نمودار

امروز ۴ خرداد ۱۴۰۰ اگرچه میزان معاملات اوراق بدهی روندی صعودی داشت، اما این روند موجب نشد که مرز ۲۰۰ میلیارد تومانی معاملات شکسته شود.

اقتصاد آخرین آمار از معاملات اوراق بدهی (۴ خرداد) + نمودار

امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه با ۱۵ درصد افزایش به ۱۸۰ میلیارد تومان رسید. این معاملات روی ۳۴ نماد اخزا و ۷ نماد اراد انجام شد.

امروز حراج اوراق بدهی دولتی توسط وزارت اقتصاد برگزار شد و در مجموع ۱۰۴۰ میلیارد تومان اوراق بدهی در نماد اراد۸۵ به سرمایه گذاران فروخته شد.

بررسی منحنی بازده استخراج شده از ۳۴ نماد اخزا نشان میدهد که نرخ‌های بازده در سررسیدهای دو سال و بالاتر صعودی بودند. نرخ اوراق با سررسیدهای یک سال به ۳ دهم درصد کاهش به ۲۱.۸ درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو و سه سال نیز با یک دهم و سه دهم درصد افزایش به ترتیب به ۲۲.۵۲ و ۲۲.۹۱ درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با چهار دهم درصد افزایش به ۲۳.۲۶ درصد رسید.

امروز منحنی‌ آتی پس از چند روز که بدون شیب ومسطح بود به حالت عادی بازگشت. امروز نرخ سود آتی در بازده ۴۰۰ روز به ۲۲.۵ درصد، در ۶۰۰ روز به ۲۳.۴ و در ۸۰۰ روز ۲۳.۸ درصد رسید.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

منحنی+نمودار

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...