|
کدخبر: 170059 مجتبی اسکندری

در گفت‌وگوی گسترش نیوز با یک اقتصاددان:

با ندادن این یارانه به مردم کمک کنید!

تخصیص یارانه‌های غیر مستقیم دولت به مردم، چالشی است که باعث بروز بی نظمی در بازار شده است. این بی نظمی باعث کمبود کالاها یا افزایش سرسام آور قیمت‌ها می‌شود.

اقتصاد با ندادن این یارانه به مردم کمک کنید!

همواره مشاهده کردید که با افزایش نرخ تورم و همزمان با بالا رفتن قیمت یک کالا، دولت به مثابه یک ابرقهرمان، اقدام به توزیع کالای یاد شده با قیمت دولتی می‌کند یا تصمیم به تخصیص ارز ترجیحی برای واردات کالای یاد شده می‌دهد یا تسهیلاتی یارانه‌ای برای واردات مواد اولیه تولید کالای یاد شده فراهم می‌کند. در تمامی این موارد نیز بروز شکست در سیاستگذاری بدیهی بوده و قیمت کالا هرگز به کانال پیشین بازنگشته است. گسترش نیوز در گفت‌وگو با پیمان مولوی دبیر انجمن اقتصاددانان ایران و استاد دانشگاه، به تحلیل این رویکرد دولت پرداخته است که مشروح آن را از نظر می‌گذرانید:

با عامل اصلی تداوم کمبود کالا در بازار آشنا شوید

این اقتصاددان در پاسخ به پرسشی پیرامون نقش دولت در تخریب نظم طبیعی بازار در شرایط کمبود عرضه کالا اظهار داشت: دولت می‌تواند نقش بسیار سازنده‌ای در این زمینه ایفا کند و آن نقش این است که بازار را به حال خودش رها کند و بگذارد که خوی منفعت‌طلبی انسانی به طور اتوماتیک کمبودها را مرتفع کند و برای افزایش سود، دست به افزایش عرضه از طریق واردات یا تولید بزند. با این حال ما نه تنها هرگز شاهد بروز و ظهور این نقش سازنده توسط دولت نبودیم بلکه هرگاه چالشی بر اثر کمبود موقتی یک کالا در بازار پیش آمد، دولت با مداخلات خود این چالش را تمدید کرد! حتما بارها مشاهده کرده‌اید که دولت تلاش می‌کند تا با تخصیص یارانه یا توزیع کالا با قیمت دولتی آن را مدیریت کند که معمولا نتایج ناگوارتری به بار می‌آورد.

پیمان_مولوی

دولت مسئول تامین کالاهای اساسی نیست

وی افزود: دولت در این شرایط دو اقدام مخرب را در دستور کار خود قرار می‌دهد و این در شرایطی است که در هیچ کجای دنیا دولت وظیفه تهیه و توزیع کالا ولو کالاهای اساسی را ندارد اما در ایران به علت سبقه سوسیالیستی ذهنی عموم تصمیم‌گیران، این ذهنیت ریشه دوانده است که دولتمردان موظف به تامین کالاهای یاد شده هستند. این دو نتیجه که عرض می‌کنم، باعث به وجود آمدن مشکلاتی به مراتب بدتر از کمبود موقتی یک کالا در بازار می‌شود. افزایش فساد در زمینه توزیع کالا از طریق توزیع کالا با نرخ دولتی و یا یارانه‌ای مانند مرغ و روغن خوراکی و کاغذ و تخم مرغ و شکر و همچنین از بین بردن نظم طبیعی عرضه و تقاضا و چرخه کالاهای جایگزین!

از سیاستگذاری در بازار بپرهیزید!

پیمان مولوی در ادامه با مذموم دانستن فهم توزیعی از مدیریتی اقتصادی و سیاستگذاری کلان، خاطرنشان ساخت: دولت با زدن یک نعل وارونه، گرانی را که ناشی از کمبود کالا و افزایش تورم است، به مسائلی نظیر احتکار و گرانفروشی تنزل می‌دهد و با برخوردهای تعزیراتی و پخش تلویزیونی و شناسایی سلطان کالای یاد شده و محاکمه آن و توزیع کالا با نرخ دولتی، اقدام به مدیریت نمایشی بازار کند اما به رغم شکست‌های مستمر در عملیات مدیریت بازار، بازهم این رویه را تداوم می‌بخشد که نتیجه ارادی یا ناخواسته این اقدامات، تربیت سلاطین بعدی کالاهای یاد شده است. 

دولت از پرداخت این یارانه‌ها خودداری کند!

این استاد دانشگاه در پایان یادآور شد: عدم تخصیص یارانه‌هایی نظیر نهاده‌های کشاورزی و دامی با قیمت دولتی و فروش کالاهای مصرفی مثل مرغ با قیمت دولتی یا تخصیص یارانه ارز ترجیحی و دلار ارزان قیمت، جز افزایش ساختاری فساد، نتیجه‌ای را در پی ندارد با این حال، بزرگترین و سازنده‌ترین تصمیمی که دولت در این زمینه می‌تواند اتخاذ کند این است که از توزیع یارانه‌هایی از این دست، به طور جدی خودداری کند و مدیریت عرضه و تقاضا را به بازار واگذار کند.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...