|
کدخبر: 159242

۴۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونایی

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی گفت: از ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبارات کرونایی تصویب شده تاکنون ۱/ ۴۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونایی پرداخت شده‌است که سهم کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا ۶/ ۶هزار میلیارد تومان، سهم حمل‌و‌نقل ۳/ ۲ هزار میلیارد تومان، سهم یارانه‌بگیران و کمک معیشتی خانوارها ۵/ ۲۸ هزار میلیارد تومان و وام ودیعه مسکن ۶/ ۴ هزار میلیارد تومان بوده‌ است.

اقتصاد ۴۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات کرونایی

شهرزاد دانشمندی، مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: تسهیلات کرونایی طبق مصوبه ستاد ملی کرونا و ابلاغی که شده از ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ متوقف خواهد شد. او همچنین افزود: بانک‌ها موظف هستند تا آخر سال تمامی تسهیلات مصوب شده را پرداخت کنند. در رابطه با تسهیلاتی که تاکنون پذیرش نشده‌اند، فعلا مصوبه‌ای نداریم. بنابراین آنچه در این مرحله مطرح است دریافت وثایق و مستندات لازم توسط بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات است و دلیل کندی روند پرداخت‌ها همین مساله است.

دانشمندی در توضیح روند بازپرداخت تسهیلات هم گفت: در مساله بازپرداخت‌ها دو بحث وجود دارد، اول بازپرداخت تسهیلات یارانه‌بگیران و تسهیلات معیشتی خانوارها است که با حمایت و دقت نظام بانکی، تسهیلاتی به میزان ۵/ ۲۸ هزار میلیارد تومان پرداخت شده اما فقط ۲ قسط بازپرداخت شده است و ۷ قسط دیگر معوق مانده‌اند. این در حالی است که دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا بر بازپرداخت این تسهیلات تاکید داشته‌اند و این بدهی جزو اولویت مطالبات بانکی و از دیون ممتاز دولت است. مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی افزود: کسب و کارها تاکنون ۶/ ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند و در بخش حمل‌و‌نقل هم ۳/ ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده ‌است. او گفت: در رابطه با وام ودیعه مسکن هم تاکنون ۶/ ۴ هزار میلیارد تومان به مستاجرین تسهیلات پرداخت شده‌است.

 

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر