|
کدخبر: 158102

پیش بینی قیمت ارز برای این هفته

قیمت دلار از ابتدای زمستان در یک برزخ ۱۲۰۰ تومانی گیر کرده است همین اتفاق موجب شود پیش‌بینی نرخ دلار در بازار تحت این پدیده باشد.

اقتصاد پیش بینی قیمت ارز برای این هفته

از ابتدای زمستان نرخ اسکناس امریکایی در بازه ۲۴ هزار و ۵۰۰ تا ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان در حال نوسان است و هفته گذشته هم با وجود انتشار اخبار کاهشی توان عبور از این برزخ را پیدا نکرد.

دلار تهران در روز شنبه با نرخ ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان گشایش شد و تحت تاثیر اخباری مانند آزادسازی یک میلیارد دلار ارز بلوکه شده ایران در کره جنوبی و توافق رئیس کل بانک مرکزی با مدیرعامل بانک تجارت عراق مبنی بر پرداخت منابع مالی ایران از دیگر کشورها با همکاری این بانک قرار گرفت و در طول هفته با کاهش ۷۰۰ تومانی به محدوده.۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.

تنزل قیمت‌ها در این هفته و به خصوص در روز پنج شنبه که به دلیل عدم صدور قطعنامه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس علیه ایران بعد از توقف اجرای پروتکل الحاقی روی داد، نشان می‌دهد در روزهای پایانی سال ۹۹، بازارها همچنان به رویدادهای سیاسی توجه بیشتری دارند تا رخدادهای اقتصادی. چراکه از شنبه تا چهارشنبه نرخ دلار به آهستگی و روزانه به اندازه حدودا ۷۰ الی ۱۰۰ تومان پایین می‌رفت اما در روز پنج شنبه نوسان نرخ از صبح تا شب ۴۰۰ تومان بود.

عملکرد بازارساز در هفته دوم اسفند

در دو هفته ابتدایی اسفند ماه، نرخ خرید و فروش ارز صرافی ملی بر حسب واحد پولی ریال تعیین شد مثلا پنج شنبه نرخ فروش یورو و دلار به ترتیب ۲۴۶ هزار و ۵۹۹ ریال و ۲۹۷ هزار و ۴۳۳ ریال بود. اما چرا در حالی که واحد پولی تومان در معاملات ارز و حتی کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد، صرافی ملی اصرار به شیوه قیمت‌گذاری ریالی دارد؟

برای پاسخ به این سوال لازم است توضیح دهیم که صرافی‌های خصوصی نرخ ارز را با سود یک درصد نسبت به نرخ سنا در بازار متشکل محاسبه می‌کنند که دسترسی به این عدد با مراجعه به سایت رسمی این بازار برای عموم امکان‌پذیر است.

روز پنج شنبه نرخ یورو و دلار در سامانه سنا به ترتیب ۲۹۴ هزار و ۴۸۸ ریال و ۲۴۴ هزار و ۱۵۷ ریال مشخص شده بود که با احتساب یک درصد از آن به نرخ صرافی ملی در فروش ارز خواهیم رسید. با این حساب نرخ فروش یورو یک درصد بالاتر از بازار متشکل ۲۹ هزار ۷۴۲ تومان می‌شود و نرخ دلار نیز با احتساب یک درصد بیشتر به۲۴ هزار ۶۵۹ تومان خواهد رسید.

بنابراین شاید به رسمیت شناختن قیمت‌ها در بازار متشکل و تمایل به تک نرخی نمودن نرخ ارز را بتوانیم مناسب‌ترین جواب برای این پرسش درنظر بگیریم.

پیش‌بینی میان مدت بازار ارز

به باور معامله گران ارزی عامل کلیدی که می‌تواند تا پایان سال نرخ دلار را افزایشی کند، تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی ( FATF) است که با نپذیرفتن دو لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) و مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی( پالرمو)، امیدواری سفته بازان به نوسانات شارپی قیمت‌ها بیشتر و بستر عبور دلار از کانال ۲۵ هزار تومان هم مهیاتر خواهد شد.

البته به باور برخی دیگر از بازیگران بازار با نزدیکی به پایان سال شرکت‌های تجاری و صادر‌کنندگان برای تسویه حساب‌های ریالی و یا برای رفع تعهدا ارزی ۹۹، اقدام به عرضه ارز نموده و قیمت‌ها کاهشی می‌گردد

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...