|
کدخبر: 148232

مردم درباره دلار چه می‌گویند؟

با آغاز موج ارزانی دلار در بازار، هفته گذشته رئیس‌جمهوری وعده دلار ۱۵ هزار تومانی داد و گفت اگر ۷ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در بانک کره جنوبی آزاد شود، نرخ اسکناس امریکایی در ایران یک شبه به ۱۵ هزار تومان خواهد رسید.

اقتصاد مردم درباره دلار چه می‌گویند؟

در هفته جاری نیز با نزدیک شدن به تحلیف بایدن و روی کار آمدن دولت جدید امریکا دلار همچنان روند کاهشی در پیش گرفته است. به طوری که در نخستین روز هفته شاهد ریزش هزار تومانی دلار در صرافی ملی بودیم.

با وجود این همچنان برخی به این روند ریزشی خوشبین نیستند و با استدلال‌های متفاوتی سعی دارند عنوان کنند به این کاهش نرخ نمی‌توان تکیه کرد و خوشبین بود چرا که یا بازی دولت است یا ریزش مقطعی. در ادامه تعدادی از این نظرات را می‌خوانید:

ارزی

« دولت با این نقدینگی و حجم پول چطور می‌خواد نرخ دلار رو بیاره پائین؟ این‌ها همش بازیه که یکی اگه چند تا دلار داره از ترسش بره بفروشه»

« قطعا دوباره صعودی خواهد بود»

« مگه توی این چند سال سابقه داشته که جنسی که بالا رفت بیاد پایین؟ این پایین اومدن هم در حد حرفه و کاذب. خوش خیال نباشین که دلار کمتر از ۲۲ بشه، الان وضعیت رشد دلار داره مثل فنر فشرده میشه همونه که دوباره ول بشه و قیمتش بره بالا»

« کدوم وعده روحانی تحقق یافت که این یکی قراره تحقق یابد؟ اگه می‌خواستید پایین بیارید چرا گذاشتید بره بالا؟ به همین خیال باشید که میاد ۱۵هزارتومن دلار. هنوز یادمون نرفته: همه چیزتان را به بورس و ما بسپارید…»

«آیا وقتی پول‌هایی که از کشورهای دیگر طلب داشتیم رو گرفتیم، باعث کاهش نرخ اجناس شد؟ خیر. پول گرفته شده از کره جنوبی هم همین است. زیرا بانک مرکزی قبلا به اعتبار این طلب، پول چاپ و در جامعه توزیع نموده است. بودجه سال ۱۴۰۰ نیز به اعتبار درآمد موهوم نوشته شده. هدف اصلی چیست؟ جمع کردن دلار و سهام به نرخ پایین و فروش به نرخ بالا برای تآمین بودجه آخر سال ۹۹»

 

« بشینین تا بیاد پایین. حتما، خواب دیدین خیر باشه. اگر دلار ۲۵ تومانی بشه ۱۵ تومان حتما پراید ۱۰۰ تومانی میشه ۲۰ تومان»

« اصلا سیاست دولت ما اینه که هرسال گرون کنن دلار ۱۵ تومانی رو تو خواب هم نمی‌تونید ببینید»

۱۵ تومان شدنی‌ست!

البته در مقابل برخی دیگر به ادامه دار شدن روند ریزشی دلار امید دارند. در زیر تعدادی از نظرات این گروه را هم می‌خوانید:

« منتظر سقوط دلار باشید. مگه الان امریکا به برجام برگشته که دلار داره پایین میاد؟ دلار دسته خود دولته اینا همه بازیه. درسته دلار هیچ وقت به نرخ ۱۰، ۱۱ تومان برنمی‌گرده ولی با این اوضاع مملکت اگر زیر ۲۰ تومن هم بیاد بازم خیلی چیزها ارزونتر میشه…»

« از نظر من نرخ دلار بازار آزاد همون ۱۱۵۰۰ تومن میشه و اگر قاعده هر ۸ سال، ۴برابرشدن رو در نظر بگیریم باید از ۳۲۵۰ تومان به ۱۳ تومن برسه. درنتیجه دلار بین ۱۱ تا نهایتا ۱۵ تومان منطقی است. بیشتر از این کاذب است»

« من که هفته ى قبل انتخابات هر چى پوند داشتم فروختم تبدیل به ماشین کردم چون مى دونستم اگه بایدن شه اینجورى مى‌شه. الانم دیگه همه مى دونن ١۵ رو شاخشه چون هم خود مجلسیا گفتن اونم تو تلویزیون! هم خود روحانى گفت. تازه این که گفت کره پولارو آزاد کنه مى شه ١۵، چه برسه به برگشت به برجام و رفع تحریما»

 

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر