|
کدخبر: 139921

کاهش قیمت خطرناک مرغ!

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: اکنون قیمت مرغ زنده و گوشت مرغ در بازار رو به کاهش است که امیدواریم این کاهش باعث ضرر مجدد تولیدکنندگان نشود.

اصناف کاهش قیمت خطرناک مرغ!

«محمدعلی کمالی» روز یکشنبه افزود: امروز قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده به طور میانگین در کشور ۱۷ هزارو ۵۰۰ تومان است در نتیجه قیمت مرغ در بازار با قیمت حدود ۲۳ هزار تومان باید به‌دست مصرف‌کنندگان برسد.

وی اظهارکرد: اکنون طبق مصوبه دولت گوشت مرغ منجمد کیلویی ۱۵ هزارتومان، گوشت مرغ گرم در میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای کیلویی ۱۸ هزارو ۵۰۰ تومان و در بازار آزاد ۲۰ هزارو ۴۰۰ تومان است.

مرغداران با مشکل نقدینگی روبه‌رو هستند

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی تصریح کرد: اکنون قیمت مرغ زنده روند رو به کاهش را طی می‌کند این درحالی است که همچنان تولیدکنندگان با مشکل نقدینگی در تامین نهاده‌های مورد نیاز تولید با قیمت‌های مصوب و آزاد روبه‌رو هستند.

وی گفت: در ۱۵ روز گذشته دو محموله نهاده طیور در سامانه بازارگاه جانمایی شده اما بسیاری از مرغداران به دلیل نداشتن نقدینگی امکان دریافت نهاده‌ها را نداشته‌اند به طور مثال برخی مرغداران با وجود اینکه سن گله شان به ۳۰ تا ۳۸ روز رسیده اما تاکنون نهاده‌ای دریافت نکرده‌اند.

وی اضافه کرد: در صورت تخصیص نهاده نیز مرغدار با سن گله ۳۸ روزه تنها سه روز مهلت دارد تا پول نهاده مورد نیاز را بپردازد درحالی که برخی مرغداران پول نقد در دسترس ندارند تا در یک مدت زمان کوتاه واریز کنند.

کمالی افزود: این در حالی است که در سیستم بازارگاه به محض اینکه نهاده به تولیدکننده‌ای تعلق می‌گیرد باید بلافاصله پول آن برای دریافت واریز شود تا نهاده تعلق گیرد در غیر اینصورت مرغدار باید وارد نوبت شود.

وی ادامه داد: سامانه بازارگاه به نحوی طراحی شده که براساس سامانه قرنطینه دامپزشکی مرغدارانی که جوجه‌ریزی کرده‌اند، مشخص می‌شوند و تولیدکننده با مشاهده اسمش در این سامانه باید پول نهاده را تهیه کند اما در موارد زیادی تولیدکننده جوجه‌ریزی داشته اما نام او وارد سامانه بازارگاه نشده است.

به گفته وی، البته ممکن است این ایراد از سامانه قرنطینه دامپزشکی باشد که نام تولیدکنندگان در هنگام پرورش دیرتر در سامانه بازارگاه جاگذاری می‌شود.

تولیدکنندگان درگیر سامانه‌های مختلف

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: اکنون مرغداران ما درگیر چند سامانه مختلف راه و ترابری، انبارها، قرنطینه دامپزشکی، مدیریت اطلاعات صنعت طیور (سماصط) و بازارگاه هستند.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان برای ورود به سامانه‌ها دچار مشکل هستند اظهارکرد: این درحالیست که بخشی از مرغداران و تولیدکنندگان ما سطح علمی بالا و دانش کار با کامپیوتر را ندارند.

وی افزود: تمامی سامانه‌های مذکور هیچ همخوانی با یکدیگر ندارند بنابراین برای مرغداران مشکل ساز شده است.

گفتنی است طبق مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار در آذرماه، قیمت هر کیلوگرم ذرت و جو در مبادی ورودی یک هزار و ۷۰۰ تومان، دانه سویا سه هزار ۱۰۰ تومان و کنجاله سویا سه هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد، در حالی که قیمت هر کیلوگرم ذرت بیش از چهار هزارتومان و کنجاله سویا بیش از ۱۵ هزارتومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد.

طی دو تا سه هفته گذشته قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار سراسر کشور به علت کاهش جوجه ریزی در مهرماه امسال ناشی از کمبود نهاده‌ها با قیمت مصوب بین ۳۵ هزار تا ۴۰ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسید.

طی روزهای اخیر شرکت پشتیبانی امور دام کشور اقدام به توزیع یک هزارو ۵۰۰ تا دو هزار تن گوشت مرغ در بازار سراسر کشور کرده که از این میزان ۹۵۰ هزارتن گوشت مرغ گرم و مرغ منجمد در بازار استان تهران با قیمت‌های مصوب گوشت مرغ گرم ۱۸ هزارو ۵۰۰ تومان و مرغ منجمد ۱۵ هزار تومان عرضه می‌شود.

منبع: ایرنا
  • ناشناس ارسالی در

    برای اینکه ضررنکنید جوجه هارارنده بگور ک نید احتکارکنید وهزاران مفسده دیگر که بلد هستید بکارببندید اینان شرف هم که نیست

ارسال نظر