|

بخوانید :

کدخبر: 287618

بازگشت هزینه سرویس مدارس را آموزش و پرورش پیگیری می کند؟

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش درباره چرایی عدم بازگشت هزینه سرویس مدارس در شهر تهران به ازای روزهای تعطیل به خانواده‌ها گفت: تاکسیرانی شهر تهران باید در این زمینه پاسخگو باشد و آموزش و پرورش در زمینه بازگشت هزینه سرویس مدارس تعهدی ندارد!

آموزشی بازگشت هزینه سرویس مدارس را آموزش و پرورش پیگیری می کند؟

 تعطیلی چندهفته‌ای آموزش حضوری در سال تحصیلی جاری باعث شد خانواده‌ها در بحث هزینه‌های سرویس مدارس، کلاس‌‌های فوق‌برنامه و تغذیه مدارس با مشکلاتی مواجه شوند و بازگشت هزینه‌ها به ازای روزهای تعطیلی مدارس بلاتکلیف بود.

گلایه‌های خانواده‌ها نسبت به بلاتکلیفی این موضوع باعث شد تا حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای؛ رئیس قوه قضائیه به دادستانی کشور در مورد رعایت حقوق مردم و دانش‌آموزان از سوی مدارس با توجه به کثرت تعطیلی‌های سال‌ تحصیلی جاری مأموریت دهد، پس از آن آموزش و پرورش نیز بر بازگشت این مبالغ به خانواده‌ها تأکید کرد.

در همین ارتباط شهلا باقری؛ مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش درباره چرایی عدم بازگشت هزینه سرویس مدارس در شهر تهران به ازای روزهای تعطیل به خانواده‌ها اظهار کرد: تاکسیرانی شهر تهران باید در این زمینه پاسخگو باشد و آموزش و پرورش در زمینه بازگشت هزینه سرویس مدارس  تعهدی ندارد چون کارگروه ماده ۱۸ در هر منطقه‌ای تشکیل و قرارداد تیپ سرویس مدارس را تدوین کرده است، هم اکنون راننده تخلف کرده و پول را به خانواده‌ها برنمی‌گرداند، این راننده تحت پوشش تاکسیرانی است و آنها باید با هر نوع قراردادی که در سرویس مدارس منعقد شده، راننده را مجاب کنند تا هزینه را بازگرداند!

وی افزود: بیش از ۱۰۰ هزار نفر در شهر تهران متقاضی استفاده از سرویس مدارس هستند اما امسال به دلیل کمبود خودرو ناشی از شرایط پیش آمده در دوران کرونا، عده‌ای از رانندگان فعالیت در سرویس مدارس را ترک کردند به همین دلیل تعداد خودروهای فعال در حوزه حمل و نقل دانش‌آموزان کاهش یافت.

وی افزود: آموزش و پرورش شهر تهران در سال ۱۴۰۱ سامانه sns.tehranedu.ir را ایجاد کرد که ثبت‌نام سرویس مدارس از این طریق انجام شد اما با توجه به اینکه تعداد خودروهای موجود کمتر از تقاضا بود برخی شرکت‌های حمل و نقل یکه‌تاز میدان شدند و قیمت خود را از سقف شورای شهر بالاتر بردند و برخی خانواده‌ها به دلیل نیاز به سرویس ناچار شدند تا وضعیت را بپذیرند.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان  وزارت آموزش و پرورش گفت: اسامی شرکت‌های حمل و نقل مجاز، اعلام شده است که مدیران مدارس باید با آنها قرارداد منعقد کنند اما برخی مدارس غیردولتی با شرکت‌های خصوصی قرارداد بستند که این کار تخلف است.

وی درباره بازگشت شهریه سرویس به ازای روزهای تعطیل گفت: هم‌اکنون این موضوع مهم است که در قرارداد تیپ سرویس مدارس، شرایط قهری و تعطیلات غیرپیش بینی شده ذکر شده باشد در این صورت بسیار آسانتر می‌توان بازگشت هزینه را پیگیری کرد اما چون این تعطیلات قابل پیش بینی نبود در بسیاری از قراردادهای تیپ سرویس مدارس ذکر نشده است!

باقری در پاسخ به این پرسش که آیا مدیر مدرسه می‌تواند با هر شرکت خصوصی قرارداد منعقد کند، تصریح کرد: وقتی تعداد خودرو با تعداد نیاز برابر نیست، برخی مدارس برای تامین نیاز به بخش‌های مختلف رجوع کردند البته در سطح مناطق و استان‌ها کارگروه ماده ۱۸ فعال است که اطلاعات قرارداد تیپ در اختیار آنها است و برحسب شرایط هر منطقه تیپ‌های مختلفی از قرارداد سرویس مدارس نوشته می‌شود و سازمان تاکسیرانی شهر تهران نیز وظیفه پیگیری تخلف از قرارداد را بر عهده دارد.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: در کارگروه ماده ۱۸ توافق و این موضوع بخشنامه شد تا سازمان تاکسیرانی شهر تهران موضوع تعطیلات غیرقابل پیش بینی و بازگشت هزینه‌ها را پیگیری کند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...