|

بخوانید :

کدخبر: 213546

گلایه معلمان نسبت به بی عدالتی و تبعیضی که به فرهنگیان می شود

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان گفت: اگر نخ تسبیح تربیت ما دچار تشتت شود با یک ولنگاری تربیتی و فرهنگی مواجه می‌شویم.

حسین تاریخی دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان درباره جایگاه نوجوانی در کشور، اظهار کرد: متولی حوزه نوجوان مشخصا ساختار رسمی نظام تعلیم و تربیت کشور یعنی آموزش و پرورش است و معتقدم اینکه ساختار یا جایگاه جدیدی برای تولی‌گری حوزه نوجوان ایجاد شود، از اساس اشتباه است بلکه ساختار فعلی باید کارآمد شود.

وی ادامه داد: معتقدم شورای عالی آموزش و پرورش به عنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیر در حوزه دانش‌آموز که رئیس‌جمهور، رئیس این شوراست، ساختار کاملا با اختیار و با ظرفیت است که بتواند این حوزه را پوشش دهد.

تاریخی با اشاره به اینکه مهدهای کودک هم نهادهای مختلف در آن حضور داشتند با آموزش و پرورش تجمیع شد، گفت: موضوع تربیت حتما زمان‌بر است و باید برخوردار از یک نخ تسبیح مشترک باشد؛ اگر نخ تسبیح تربیت ما دچار تشتت شود با یک ولنگاری تربیتی و فرهنگی مواجه می‌شویم. 

وی اضافه کرد: شاهد هستید که نحله‌های متنوع و متکثری در موضوع و مفاهیم تربیت وجود دارد که اگر در ساختار فرایند اجرایی و عملیاتی‌اش این تشتت اتفاق بیفتد، به نظر می‌رسد که موجب می‌شود نسل آینده ما دچار تعارض شود پس لزوما متمرکز شدن این مسأله در یک جایی که بتواند راهبری متمرکز انجام دهد، نه تنها ایراد نیست بلکه نشان دهنده عقل عاقله هست که تأمل از پایین به بالا انجام می‌دهد.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با تاکید بر ضرورت کارآمدی عناصر و اجزای ساختاری این حوزه گفت: یکی از چالش‌ها این است که نگاه به آموزش و پرورش از بیرون، دستگاهی هزینه بر است. تا وقتی این نگاه نسبت به آموزش و پرورش وجود داشته باشد وقوع برخی مشکلات و  آسیب‌ها را شاهد خواهیم بود. از سوی دیگر معیشت معلمان به یکی از مهمترین اولویت‌های سیاستگذاران و دست‌اندرکاران در سنوات گذشته تبدیل شده است. البته این دغدغه به حق است و اگر معلم ما فراغت فکری در حوزه معیشت نداشته باشد چه طور می‌توان از او توقع داشت که هنگام تدریس و در مواجهه با دانش‌آموز کار جدی و عمیق انجام دهد؟.

تاریخی ادامه داد: معلمان از  بی عدالتی و تبعیض با سایر کارمندان دولت گلایه دارند. این تصویر به اشتباه شکل گرفته که معلمان به دنبال افزایش حقوق هستند؛ در حالی که اصل مسئله برقراری عدالت در پرداخت‌ها است. نگاهمان این نباشد که این دستگاه هزینه‌بر است. به طور حتم دستگاهی که یک میلیون نفر عائله دارد، هزینه‌هایش اجتناب‌ناپذیر و بالاتر از دیگر دستگاه‌های اجرایی است. منابع در کشور وجود دارد، اما دغدغه اصلاح نظام پرداخت وجود ندارد. این بی‌انصافی است که بگوییم معلم‌ها فقط هفت، هشت ماه کار می‌کنند. کار معلم تنها در ساعات حضور در مدرسه خلاصه نمی‌شود و نقش‌آفرینی‌اش محدود به مدرسه نیست.

وی با بیان اینکه رتبه بندی معلمان به یک دغدغه بزرگ تبدیل شده، در حالی که این‌قدر پیچیده نیست که بخواهد تا این اندازه طول بکشد گفت: تا وقتی بخواهیم این طور جلو برویم، مسئله "دانش‌آموز" در اولویت قرار نمی‌گیرد. این امر همت همگانی می‌طلبد و اگر حل شود کشور، فرصت تمرکز روی فرایند تربیتی را پیدا کند.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با اشاره به فرارسیدن هفته نوجوان گفت: حال با درنظر گرفتن این شرایط باید دید مواجهه با دانش‌آموز چگونه است. چرا سندتحول بنیادین پس از ۱۰ سال هنوز اجرا نشده است؟ میزان کارآمدی محتوای کتب درسی چقدر است؟ نسبت مهدکودک با دبستان و دبیرستان چیست؟ آیا ساختار پرورشی مطلوب است؟ از این موضوعات غفلت می‌شود که البته به معنای ناکارآمدی عرض و طول نیست، بلکه همین ساختار فعلی می‌تواند پاسخگوی نیازها باشد به شرط اینکه همین ساختار مورد توجه باشد، نه مسائل جنبی و حاشیه‌ای که گرفتار آن شده‌ایم.

 

منبع: فارس
  • بی باک ارسالی در

    پسر خودم کلاس نهم هست دوساله تو خونه هستن به خاطر کرونا فوق العاده پرخاشگر بی ادب خلاصه اشک منو در میاره وحتی درس نخوند همشون با تقلب به اینجا رسیدن من ازش ناراضی هستم چون مدارس روتواین دوسال بستن خدا لعنت کنه باعث وبانیشو قبل از کرونا پسری عالی بود از هر جهت دعا میکنم مدارس باز بشند الهی خدا تمام معلمان ایرانم رانگه داره که اگه معلمان نباشن ما خاکبرسریم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...