|
کدخبر: 149262

مقصران بهم ریختگی بازار سیمان را بشناسید

یک تولیدکننده سیمان با بیان اینکه قیمت سیمان پاکتی در بازار به تنی ۸۰۰ هزار تومان ( هر پاکت ۵۰ کیلویی ۴۰ هزار تومان ) رسیده است ، افزود: در این شرایط کارخانجات مجبورند سیمان را حدوداً هر تن ۳۳۷ هزار تومان بفروشند .

معدن مقصران بهم ریختگی بازار سیمان را بشناسید

ابراهیم غلام‌زاده با اشاره به اینکه درحال ‌حاضر عمده صنایع و به‌خصوص صنعت سیمان در دوران بدی به سر می‌برند، اظهارکرد: به نظر می‌رسد وزیر صمت، وقت پرداختن به مشکلات صنعت و تولید ندارد و فعلاً تا پایان دولت مشغول عزل و نصب خواهد بود.

وی با بیان اینکه نرخ سیمان پاکتی در بازار به تنی ۸۰۰ هزار تومان ( هر پاکت ۵۰ کیلویی ۴۰ هزار تومان ) رسیده است، افزود: در این شرایط کارخانجات مجبورند سیمان را حدوداً هر تن ۳۳۷ هزار تومان بفروشند.

به گفته این تولید‌کننده سیمان، کارخانجات برای تامین قطعات به دلیل تحریم، و به دلیل قطع گاز و برق و تأمین مازوت مشکل دارند. علاوه بر این هزینه حمل‌ونقل مواد اولیه و هزینه خرید قطعات چند برابر شده است اما مجبورند سیمان را ارزان بفروشند و سود بازار نامتوازن فعلی فقط به جیب واسطه و دلال می‌رود.

غلام زاده تصریح کرد: سال‌ها سازمان حمایت اعلام می‌کرد بعلت عرضه زیاد و تقاضای کم، نرخ سیمان امکان افزایش ندارد، ‌اما امروز که عرضه کمتر از تقاضا شده چرا اجازه افزایش نرخ سیمان نمی‌دهند؟

وی با اشاره به اینکه هر تن سیمان پاکتی در بازار بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان بفروش می‌رسد، گفت: منطقی است که دولت با افزایش نرخ سیمان به ۵۰۰ هزار تومان موافقت کند.

این تولید‌کننده سیمان اضافه کرد: اگر دولت با اصلاح نرخ سیمان و افزایش نرخ به حداقل هر تن ۵۰۰ هزار تومان ( هر پاکت ۲۵ هزار تومان ) موافقت نکند، در آینده نه چندان دور بسیاری از کارخانجات به مشکل برخورده و تولید سیمان کشور حتی به نصف کاهش خواهد رسید، در نتیجه نرخ سیمان چند برابر گران خواهد شد.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر