|
کدخبر: 147308

تجاری‌ سازی ایده‌های معدنی در مرکز نوآوری

مرکز نوآوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی با هدف رسوخ نوآوری در این حوزه راه‌اندازی می‌شود.

معدن تجاری‌ سازی ایده‌های معدنی در مرکز نوآوری

 کامبیز مهدیزاده مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ایجاد مرکز نوآوری گفت: با راه‌اندازی مرکز نوآوری زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، کشورمان یک گام به سوی بهره‌گیری نوآورانه از ظرفیت‌های نهان علوم و فناوری‌های زمین شناسی و زیست‌بومی برای خلق ارزش افزوده پیش تر می‌رود.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به تسهیل ورود استارت آپ‌ها به حوزه زمین شناسی عنوان کرد: درحال‌حاضر ۵۳ شرکت دانش‌بنیان و فناور در حوزه‌های گوناگون زمین شناسی و معدن با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به فعالیت هستند.

به گفته وی، با راه‌اندازی این مرکز تخصصی، تعداد استارت اپها و شرکت‌های فناور این حوزه‌ها توسط جوانان این کشور، رونق می‌یابد.

مهدی‌زاده با تأکید بر ضرورت توجه جدی‌تر به علوم و فناوری‌های زمین و رویکرد ویژه مدیریت کلان کشور به این حوزه گفت: در بیشتر کشورهای دنیا وزارت زمین شناسی وجود دارد که این دال بر اهمیت ویژه به این علم است. در کشور نیز ما باید برای علوم پایه هزینه کنیم، نگاه کلان ما در کشور باید افزایش بودجه سالیانه ارگان‌های پژوهشی باشد.

وی افزود: برای تحقیق و توسعه برای علم باید هزینه کرد برای به‌دست آوردن اطلاعات پایه که اساس زمین شناسی و معدن است باید هزینه کرد به خصوص سازمانی که کارش صحرایی و عملیاتی است.

مهدیزاده، راه‌اندازی مرکز نوآوری و فناوری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور را یک گام اثربخش در خلق ارزش افزوده از ظرفیت‌های نهفته کشورمان گفت: با ایجاد این مرکز، زمینه‌ای برای جان گرفتن توسعه کسب و کارهای استارت آپی حوزه زمین شناسی ایجاد شد.

مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: با راه‌اندازی این مرکز، دوستداران زمین و واحدهای نوآور صاحب ایده در حوزه علوم زمین که فعالیت آنها از مرحله استارت آپی عبور کرده با حمایت معاونت علمی می‌توانند ایده‌های خود را تجاری کنند.

مهدی‌زاده، مهم‌ترین هدف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را حمایت زیرساختی از ایده‌های نو و تجاری‌سازی فناوری‌ها عنوان کرد و افزود: حمایت از ایده‌های نوآورانه و فناورانه مهم‌ترین رسالت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و امروز نیز با حمایت از راه‌اندازی این مرکز، بستری فراهم شد تا جوانان زمین شناس و خلاق که صاحب طرح‌های نو و فناور هستند، بتوانند در این مسیر حرکت کرده و گام‌های مؤثر در راه ارتقای این علم بردارند.

وی با اشاره به اهمیت علوم و فناوری‌های زمین در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و جهش تولید گفت: باید بر فضاهای خالی در این عرصه تکیه کنیم و به دنبال تقاضاها و طرح‌های جدیدی برویم که پیش‌تر وجود نداشته اما نیاز به آن احساس می‌شود.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با تأکید بر ضرورت‌گذار از اقتصاد نفتی و خام‌فروشی ادامه داد: برای توسعه کشور نیاز است از اقتصاد نفت پایه فاصله گرفته و به سمت اقتصاد فناورانه و دانش‌بنیان حرکت کنیم که این امر با ایجاد بستر و شرایط زیست بوم زمین‌شناسی میسر خواهد شد.

 

منبع: مهر

ارسال نظر