|
کدخبر: 131999

نیازهای فناورانه ایمیدرو مشخص شد

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: احیاء معادن کوچک، رونق حوزه گوهرسنگ ها، توسعه استخراج و اکتشاف در عمق و دانش فنی زنجیره محصولات، از نیازهای فناورانه ایمیدرو محسوب می‌شود. وی افزود: در این راستا ایمیدرو به منظور تحقق اهداف، آماده تامین مالی ایده‌های دانشگاه‌ها و مراکز علمی است.

معدن نیازهای فناورانه ایمیدرو مشخص شد

خداداد غریب پور در جلسه "جلسه پایش تفاهمنامه‌های ایمیدرو با مراکز علمی" که با حضور جمعی از روسا و نمایندگان دانشگاه‌های برتر برگزار شد، افزود: توسعه معادن کوچک مقیاس یک از رویکردهای ایمیدرو است که در این زمینه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی(شرکت تابعه ایمیدرو) آماده همکاری با دانشگاه‌ها در پیشبرد اهداف این بخش است.

وی افزود: استراتژی دیگر این سازمان رونق حوزه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است. بخشی که ظرفیت‌های آن سال‌ها مغفول واقع شده و با برنامه‌ریزی‌های ایمیدرو، در مسیر توسعه قرار گرفته است.

غریب پور ادامه داد: در این بخش به هر میزان که دانشگاه‌ها در مقاطع دکتری و ارشد پایان نامه با موضوعات مورد توجه ایمیدرو ارائه کنند، تامین مالی آن را به عهده خواهیم گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: رویکرد سوم ایمیدرو، توسعه استخراج و اکتشافات در عمق است که در این بخش حمایت از ایده‌های دانشگاه‌ها را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه "دانش فنی" از دیگر رویکردهای ایمیدرو محسوب می‌شود، اظهارکرد: درحال‌حاضر جهاد دانشگاهی بر روی زنجیره فولاد فعالیت‌های مطالعاتی دارد و اگر سایر دانشگاه‌ها در سایر زنجیره‌های ارزش همچون صنعت مس آماده همکاری هستند، می‌توانند برنامه‌های خود را اعلام کنند.

امضای ۲۲۱ قرارداد

رئیس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنانش اظهارکرد: ایمیدرو ۲۲۱ قرارداد به ارزش ۸۸ میلیارد تومان در سال ۹۸ و شش ماهه امسال با دانشگاه‌ها و مراکز علمی داشته است.

وی با اشاره به پیشتازان معدن و صنایع معدنی در همکاری با دانشگاها گفت: شرکت فولاد مبارکه (۳۰ میلیارد تومان)، ایمیدرو (۱۶.۷ میلیارد تومان)، فولاد خراسان و گل گهر از جمله پیشتازان معدن و صنایع معددنی از لحاظ ارزش قراردادها در همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز علمی هستند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: درحال‌حاضر به لحاظ تعداد قرارداد نیز شرکت مبارکه، ایمیدرو، گل گهر در جایگاه‌های اول تا سوم قرار دارند.

اقدامات برجسته در همکاری با دانشگاه ها

غریب پور با اشاره به برجسته‌ترین همکاری‌ها بین ایمیدرو و دانشگاه ها، گفت: طرح توسعه توانمندی‌های فنی و مهندسی ایمیدرو در حوزه معدن و صنایع معدنی توسط دانشگاه تهران تهیه شده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: خروجی این طرح پیوست فناوری بخش معدن و صنایع معدنی است که بر اساس آن فهرست فناوری‌های اولویت دار ین حوزه به ستاد اقتصاد مقاومتی ارائه می‌شود.

وی گفت: این برنامه‌ریزی، چشم‌انداز آتی در زمینه فناوری حوزه معدن و صنایع معدنی را مشخص خواهد کرد.

غریب پور افزود: رونمایی از شبیه ساز رانندگی دامپتراک توسط دانشگاه خواجه نصیر، راه‌اندازی کافه معدن در دانشگاه امیرکبیر، ایجاد مرکز نوآوری دانشگاه تهران با حمایت شرکت مبارکه، راه‌اندازی مرکز هوشمندی و رصد خانه فناوری و نوآوری در دانشگاه صنعتی شریف، از مهم‌ترین اقداماتی به شمار می‌رود که در راستای پیوند دانشگاه‌ها با بخش معدن و صنایع معدنی انجام شده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: حس تعلق به دانش بومی در کشور تقویت شده است و بدیهی است در شرایط کنونی، سرنوشت مهتوم کشور، اتکا به توان داخلی است.

وی عنوان کرد: دفتر بومی‌سازی ایمیدرو نیازهای فناورانه ایمیدرو را احصا و ارائه جامعی به دانشگاه‌ها خواهد کرد.

 

منبع: ایمیدرو

ارسال نظر