|
کدخبر: 127536

وکیل: خانه معدن، خانه معدنکار نیست

به نظر می‌رسد امروز خانه معدن به محلی برای تامین منافع شرکت‌های دولتی تبدیل شده است.

معدن وکیل: خانه معدن، خانه معدنکار نیست

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران اعمال تغییراتی را در تشکل خانه معدن ایران ضروری دانست و لزوم توجه بیشتر به جوانگرایی، تمرکز بر بخش خصوصی، دوری از انحصارگرایی و ایجاد امکان گردش افراد و استعدادها در خانه معدن ایران را از جمله این تغییرات عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار گسترش نیوز، کامران وکیل دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران ارزیابی خود را از عملکرد خانه معدن ایران تشریح کرد و توضیح داد: من در نشست‌ها و مجامع این تشکل به طور مستمر شرکت داشته‌ام و حتی دوره‌ای ریاست کمیته صادرات آن را بر عهده گرفته بودم،  برنامه‌ها و اهداف این اتحادیه را دنبال می‌کنم و همواره بر درستی عملکرد و جایگاه خانه معدن تاکید داشته‌ام.

وی ادامه داد: با این حال به باور من امروز خانه معدن از اهداف خود دور افتاده و دیگر خانه معدن و معدنکار نیست بلکه تبدیل به محفلی شده که ارتباط حسنه‌ای هم با دولت دارد و به ضرر بخش خصوصی معدن عمل می‌کند.

کامران-وکیل

او در پاسخ به این پرسش که خانه معدن نیاز به چه تغییراتی دارد، اظهار کرد: این تشکل نسبت به تشکل‌های دیگر کهنسال است، به باور من حضور نیروهای جوان‌تر می تواند به نتایج تاثیرگذاری بینجامد.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران در ادامه گفت: همچنین به نظر می‌رسد امروز خانه معدن به محلی برای تامین منافع شرکت‌های دولتی تبدیل شده است، به طور مثال چندی پیش خانه معدن تفاهنامه‌ای با صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی و شرکت هپکو امضا کرده است.

وی تصریح کرد: هپکو خود به دلیل مدیریت دولتی در آستانه ورشکستگی قرار دارد و حالا خانه معدن واسطه شده تا منابع صندوق بیمه فعالیت های معدنی در اختیار  شرکت هپکو قرار گیرد تا ماشین‌آلات ناکارآمد این شرکت به معدنکاران کشور داده شود تا در نهایت هپکو پا بگیرد، در حالی که به باور من انعقاد تفاهنامه با هپکو از وظایف خانه معدن نیست و رسالت صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی نیز حمایت از اکتشاف، تجهیز معادن و راه‌اندازی معادن کوچک است.  

کامران وکیل همچنین تصریح کرد: مساله دیگر ایجاد انحصار در جاهایی است خانه معدن حضور قانونی دارد، مانند شورای عالی معادن، خانه معادن در این شورا انحصاری برای خود قائل شده است، در حالی که انحصار بستر ایجاد فساد است و به اعتقاد من هر جا انحصار ایجاد شود رقابت از بین می رود و فساد به وجود می‌آید، فضایی که امروز در صنعت خودروسازی شاهد آن هستیم. بنابراین در این امور نیز نیاز به شفاف‌سازی وجود دارد.

وی افزود: نمونه دیگر از عمکلرد نادرست خانه معدن زمانی بود که فعالان معدنی قصد داشتند نماینده اتاق بازرگانی را در شورای عالی معادن تغییر دهند به این دلیل که از عملکرد نماینده رضایت نداشتند، اما رایزنی‌های خانه معدن سبب شد نفر جدید معرفی نشود و انحصار در دست این تشکل باقی بماند. این انحصارها نشان از انگیزه‌هایی دارد که به نفع بخش خصوصی و فعالان معدنی نیست و تنها منافع افراد محدودی را تامین می‌کند.

او اضافه کرد: خانه معدن در جایگاه یک تشکیل صنفی اگر به تشکل‌گرایی به دور از منافع شخصی باور دارد باید آزادی گردش افراد و استعدادها را بپذیرد، در غیر این صورت محل اشکال است و هدف ما هم این است که اشکالات برطرف شود.

انتخابات هیات رئیسه خانه معدن هفته آینده برگزار می‌شود.

ارسال نظر