|
کدخبر: 104149

خبر خوش ایمیدرو برای صنعت گوهر سنگ ها

تفاهمنامه همکاری بین ایمیدرو و استانداری خراسان رضوی برای "ایجاد بازارچه گوهر سنگ‌ها در شهر مشهد" امضاء شد.

معدن خبر خوش ایمیدرو برای صنعت گوهر سنگ ها

این سند با حضور جمعی از مسئولان ایمیدرو و استانداری خراسان رضوی به امضاء رسید.

قرار است طرفین با عملیاتی کردن مفاد این تفاهمنامه، اقدام به بهینه‌سازی و توسعه بازار گوهرسنگ‌ها مبتنی بر اصول علمی و تجاری کنند.

موضوع اصلی تفاهمنامه فوق افزایش مشارکت بخش خصوصی در حوزه گوهر سنگ‌ها و فراهم شدن توسعه آن در این استان به منظور ایجاد بازارچه گوهرسنگ‌ها در مشهد در راستای افزایش اشتغال و ارزش افزوده اعلام شده است.

اهداف تفاهمنامه

از اهداف این سند علاوه بر شکل گیری بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در مشهد، می‌توان به تشویق فعالان بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری و هم افزایی و تسهیل ورود گوهر سنگ‌ها از افغانستان با فعال کردن پایانه مرزی دوغارون اشاره کرد.

به منظور پیگیری اهداف فوق، کمیته اجرایی با نظارت کارگروه اجرایی ایمیدرو و توسط استانداری خراسان رضوی تشکیل می‌شود که در آن کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به عنوان دبیر فعالیت می‌کند. علاوه بر این، با هماهنگی با نهادهای مریوطه از جمله اداره میراث فرهنگی، سازمان صنعت معدن و تجارت، خانه معدن، اتاق اصناف، اتحادیه طلا و جواهر، اتحادیه فیروزه و سایر نهادهای این حوزه، تفاهمنامه فوق پیگیری می‌شود.

راه‌اندازی پایانه گوهرسنگ‌ها تا پایان پاییز امسال

مقرر شده تا پایان پاییز امسال پایانه گوهرسنگ‌ها هم راستا با سند ملی توسعه گوهرسنگ‌ها ایجاد شود.

در این بین ایمیدرو، تسهیل قوانین و مقررات را با هماهنگی دستگاه‌های اجرای و دولتی و نیز غربالگری و آنومالی اکتشافی گوهر سنگ‌ها را برعهده دارد. استانداری خراسان رضوی نیز اقدامات و هماهنگی لازم برای استقرار بازارچه مرزی را انجام خواهد داد.

اقدامات توسعه‌ای ایمیدرو در رونق صنعت گوهرسنگ ها

ایمیدرو توسعه بازار گوهرسنگ‌ها را از سال گذشته با همکاری نهادهای اجرایی، بخش خصوصی و دانشگاه‌ها را با تشکیل "کارگروه بهینه‌سازی صنعت گوهرسنگ ها" کلید زده است و به عنوان یک اولویت جدید در بخش معدن و صنایع معدنی پیگیری می‌کند.

درحال‌حاضر در بازار ۶۰۰ میلیارد دلاری جهانی گوهرسنگ ها، سهم ایران کمتر از نیم درصد است. بنابر اهداف مورد توجه در افزایش سهم ایران در تجارت جهانی، دستیابی به سهم نیم درصدی تا سال ۱۴۰۵ و سهم یک درصدی تا سال ۱۴۱۰ مورد توجه است.

" ایجاد بازارچه‌های گوهرسنگ ها"، "تسهیل صادرات"، "ایجاد آزمایشگاه‌های استاندارد و تخصصی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی" و " فعال کردن معادن و کوچک و متوسط گوهرسنگ ها" از مهم‌ترین موضوعاتی است که در کارگروه بهینه‌سازی صنعت گوهرسنگ‌ها در حال بررسی است.

 

منبع: ایمیدرو

ارسال نظر