|
کدخبر: 124921

موفقیت مدارس در آموزش ترکیبی حضوری و مجازی

مدارس دو هفته است میزبان دانش‌آموزان‌ هستند؛ معلمان و دانش‌آموزان درباره ضرورت حضور در مدرسه و آموزش مجازی در کنار آموزش حضوری صحبت‌های بسیاری دارند؛ این روایتی عینی از مدارسی است که طی این مدت تجربه موفقی از آموزش حضوری و مجازی به نمایش گذاشته‌اند.

فرهنگ موفقیت مدارس در آموزش ترکیبی حضوری و مجازی

مهر امسال که از راه رسید بر خلاف سال‌های گذشته دو هفته‌ای می‌شود که مدرسه‌ها در سراسر کشور میزبان دانش‌آموزان هستند آن هم به اقتضای شرایط کرونایی به صورت اختیاری.

اصل بدیهی و مورد توافق تمام کارشناسان آموزشی، دانش‌آموزان و معلمان، ضرورت آموزش حضوری و حضور دانش‌آموزان در مدارس حتی به میزان یک روز در هفته است اما برای آنکه دوگانه سلامت و آموزش شکل نگیرد و در کنار تضمین حق آموزش، حق امنیت و سلامت دانش‌آموزان هم تضمین شود، مدارس به چه الزاماتی نیاز دارند و آیا هم‌اکنون مدارس در رعایت پروتکل‌های بهداشتی موفق هستند؟

آنگونه که وزیر آموزش و پرورش می‌گوید: ۷۵ درصد مدارس پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند و برخی مدارس که این موارد را رعایت نکردند، اخطار گرفته‌اند.

ضدعفونی روزانه مدارس ابتدایی‌ترین اصل

شاید در نگاه نخست مهم‌ترین اصل در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، ضدعفونی روزانه مدارس باشد که البته همین موضوع ساده هم در برخی مدارس مورد توجه قرار نمی‌گیرد اما فراتر از آن به نظر می‌رسد موارد مهم‌تر دیگری هم وجود دارد که رعایت آنها در مدارس و به ویژه از سوی دانش‌آموزان دبستانی مقدور نباشد.

این اصول بهداشتی جدی گرفته نمی‌شوند

فاصله‌گذاری اجتماعی بین دانش‌آموزان اگر چه در کلاس‌های درس اتفاق می‌افتد اما هنگام ورود یا خروج آنها از مدرسه، راهروها و حیاط مدرسه چه اندازه این موضوع مورد توجه قرار می‌گیرد؟ معلمان و کادر مدرسه تا چه اندازه به این موضوع توجه می‌کنند و موارد لازم را به دانش‌آموزان به ویژه دبستانی‌ها تذکر می‌دهند؟

تهویه کلاس‌های درس به ویژه در مدارس قدیمی‌تر و کلاس‌هایی که در زیرزمین تشکیل می‌شود، چگونه عملیاتی خواهد شد؟

غربالگری در مدارس به چه شیوه‌ای انجام می‌شود تا از ورود دانش‌آموزان و معلمان مشکوک به کرونا جلوگیری شود؟ تا جایی که می‌دانیم مدارس سیستم غربالگری دقیقی ندارند و از سوی دیگر چند درصد مدارس فرم خوداظهاری کرونا را که در سامانه سلامت وزارت بهداشت قرار دارد به صورت هفتگی از دانش‌آموزان و کارکنان خود درخواست می‌کنند؟

اگر در مدرسه‌ای تعدادی از معلمان یا دانش آموزان به کرونا مبتلا شوند آیا امکان تست رایگان کرونا از افراد در معرض خطر فراهم است؟

در مدارس چه می‌گذرد؟

دو هفته پس از بازگشایی مدارس به منظور بررسی وضعیت حضور دانش‌آموزان و چگونگی رعایت پروتکل‌های بهداشتی به دبستان پسرانه شهید صدوقی و دبیرستان دخترانه حکمت در منطقه ۱۶ شهر تهران سری زدیم.

دبستان پسرانه شهید صدوقی که دانش‌آموزان دوره دوم ابتدایی در آن تحصیل می‌کنند، میزبان دانش‌آموزانی است که تمایل دارند به شیوه حضوری آموزش ببینند.

دانش‌آموزان در حیاط مدرسه با فاصله از یکدیگر در صف حضور دارند و معاون مدرسه نیز وضعیت آنها را رصد می‌کند، یکی از دانش‌آموزان بدون ماسک در صف ایستاده است و مسئولان مدرسه به او ماسک می‌دهند، این دانش‌آموز به دلیل پاره شدن کش ماسک، نتوانسته بود از آن استفاده کند.

در ورودی مدرسه، دانش‌آموزان با دستگاه ضدعفونی‌کننده دستان خود را ضدعفونی کرده و بعد به کلاس‌های درس می‌روند.

استقبال دانش‌آموزان در کلاس‌های مختلف از آموزش حضوری متفاوت است، در برخی کلاس‌ها ۱۳ دانش آموز و در برخی کلاس‌ها فقط دو نفر حضور دارند.

در کلاس‌هایی که جمعیت دانش‌آموزان بیشتر است آنها از هر طرف با هم یک متر فاصله دارند اما تمام نیمکت‌های کلاس درس تکمیل شده و در هر نیمکت یک نفر به ترتیب پشت سر هم نشسته‌اند.

خستگی دانش‌آموز دبستانی از ماسک!

در یکی از کلاس‌های چهارم مدرسه، دانش‌آموزی که جثه کوچکی هم دارد ماسک خود را پایین گذاشته است و وقتی علت پایین کشیدن ماسک را می‌پرسم، می‌گوید: "خسته شدم" اما سریع ماسک را می‌زند و چندین بار هم به دستانش الکل می‌زند.

 تقریباً تمام معلمان دبستان شهید صدوقی، موافق آموزش حضوری هستند.

خانم فولادی معلمی با ۲۹ سال سابقه که کلاس درسش ۴۲ نفره است و در شیفت امروز ۱۳ نفر آمده‌اند، می‌گوید: قطعاً آموزش حضوری را ترجیح می‌دهم سال گذشته برای آموزش مجازی و یادگیری دانش‌آموزان با مشکلات بسیاری مواجه بودیم البته در آموزش مجازی هم احساس می‌کنم در کلاس درس هستم و سعی می‌کنم همانند آموزش حضوری تدریس را پیش ببرم؛ دیدن تکالیف دانش‌آموزان در شیوه مجازی بسیار زمان‌ می‌برد و باید به همه آنها بازخورد هم بگویم.

او می‌گوید: آموزش درس ریاضی به شیوه مجازی واقعاً زمانبر است و نیاز است به شیوه حضوری ارائه شود تا دانش‌آموز مطالب را دقیق فرا بگیرد.

خانم عابدی؛ معلم کلاس پنجم که در کلاس درسش ۱۰ دانش‌آموز حضور دارند، معتقد است که هیچ چیز جای آموزش حضوری را نمی‌گیرد و باید به مدارس کمک شود تا با تأمین الزامات مورد نیاز بتوانند آموزش را به صورت حضوری ارائه دهند.

دروسی که باید حضوری آموزش داده شوند

مدیر دبستان شهید صدوقی نیز بر این باور است که نیاز است مدتی آموزش‌ها به شیوه حضوری ارائه شود تا معلم از دانش‌آموز شناخت پیدا کند. برخی معلمان به ویژه پایه ششمی‌ها می‌گویند نیاز است تا هفته‌ای دو جلسه آموزش حضوری داشته باشند و دروسی مانند ریاضی، ادبیات و علوم را به صورت حضوری آموزش دهند.

ابتلای سه معلم به کرونا

خانم فاطمی به این موضوع هم اشاره می‌کند که هفته گذشته سه معلم مدرسه به کرونا مبتلا شدند اما امکان تست رایگان برای مدرسه فراهم نیست و این معلمان از خانه آموزش مجازی دانش‌آموزان را دنبال می‌کنند؛ به خانواده‌ها هم اعلام کردیم حتماً باید فرزندانشان ماسک بزنند و حتی ماسک ساده باشد تا زمانی بچه‌ها به تعویض ماسک با یکدیگر اقدام نکنند.

۱۲ دانش آموز ابزار هوشمند ندارند

عدم دسترسی دانش‌آموزان به ابزار هوشمند برای آموزش مجازی یکی از مشکلاتی است که مدارس مختلف با آن مواجه هستند و در دبستان شهید صدوقی هم ۱۲ دانش‌آموز به ابزار هوشمند برای آموزش مجازی دسترسی ندارند.

مدیر مدرسه در اینباره می‌گوید: با والدین یکی از دانش‌آموزان که موبایل فروشی دارد صحبت کردیم و برای دو نفر از آنها تلبت سفارش دادیم البته این ۱۲ دانش‌آموز را به صورت حضوری برای آموزش به مدرسه می‌آوریم و حتی معاون مدرسه نیز موظف است برخی دروس را با آنها تمرین کند.

دبیرستان دخترانه "حکمت" هم این روزها میزبان دانش‌‌آموزان برای آموزش حضوری است و یکی از نکات مورد توجه استقبال پررنگ دانش‌آموزان پایه دوازدهم از آموزش حضوری است.

دانش‌آموزان از ضرورت آموزش‌های حضوری برای دروس تخصصی و عدم یادگیری در شیوه آموزش مجازی می‌گویند و معتقدند که دوگانه سلامت و آموزش را می‌توان شکست داد به شرط آنکه دانش‌آموزان هم نکات و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

در هر کلاس درس ۱۰ تا ۱۵ دانش‌آموز حضور دارند و کلاس‌هایی که استقبال دانش‌آموزان بیشتر است در نمازخانه مدرسه که فضای بزرگتری دارد، برگزار می‌شود.

 

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر