|

بخوانید :

کدخبر: 289170

پای مافیا به صنعت چوب باز شد

سعیدی صنعتگر حوزه صنایع دستی با اشاره به عدم حمایت دولت از صنایع دستی گفت: در صورت حمایت برای صادرات کارهای دست، یک سود دوجانبه برای فعالان و دولت حاصل می شود.

سید مرتضی سعیدی اردبیلی فعال صنعت چوب است که تابلوهای معرق برجسته، کارهای خراطی مانند گلدان، شمعدان، جعبه های جواهر، کاسه، آجیل خوری، میوه خوری وغیره تولید می کند. سعیدی که به گفته خود این کار را تجربی یاد گرفته از عدم حمایت دولت از صنایع دستی در ایران گلایه دارد.

*از تولید خود بگویید.

تولیدات ما انواع تابلوهای معرق، وسایل دکوری و ظروف چوبی است. یک سری کارهایمان هم حالت کارهای روستیک هست که با چوب گردو کار کردیم. به صورت کاسه تراشی، آجیل خوری، میوه خوری هر کدام بر حسب سایزشان کاربری شان تعیین می‌شود. «روستیک سبکی از دست ساخته هاست که در آن به سادگی و روستایی بودن اهمیت داده می شود و با استفاده از چوب جنگل برای ساخت میز و صندلی و یاسر لوازم ساخته می شود.» این کار را به صورت تجربی یاد گرفتم و از کسی آموزش ندیدم.

*در زمینه بازار فروش تان مشکلی دارید و بازار خارجی یا داخلی را ارزیابی کردید؟

بله، در کل کارهای صنایع دستی در ایران آنطور که باید حمایت نمی شود در صورتی که برعکس ایران کشورهای اروپایی خیلی خوب استقبال می‌کنند و با مبالغ بسیار چشمگیری خریدار آن هستند. با در نظر گرفتن اینکه پول ما ارزش ندارد اگر بتوانیم از طریق مسئولین صادرات اینگونه محصولات را فعال کنیم خیلی خوب است. متاسفانه در این زمینه نتوانستیم بازاریابی کنیم.

البته من می توانم یک پیشنهاد بدهم، اگر مسئولین بخواهند از طریق ما وارد کار صادرات در حوزه صنایع دستی بشوند ما می توانیم سودمان را دو جانبه بکنیم هم برای آنها بازدهی داشته باشد و هم برای ما، و من می توانم قول بدهم که از بابت تولید هیچ مشکلی وجود ندارد.

*با وجود اینکه در زمینه چوب یک استراحتی به جنگل های شمال داده شده، تهیه چوب یک مقدار مشکل شده آیا شما با همچین مشکلی مواجه شدید؟

بله، بحث پول به کنار که چوب بسیار گران شده، تهیه آن به صورت مافیایی و بسیار سخت شده و کمبود در حوزه چوب بسیار زیاد است. از طرفی یک سری از چوب های خودمان هم به صورت قاچاق از ایران صادر می شود.

*زمینه کاری شما بیشتر استفاده از چه چوب هایی است، چوب های داخلی یا وارداتی؟

چوب های داخلی، البته چوب های وارداتی هم می تواند باشد اما به دلیل اینکه چوب های داخلی از لحاظ قیمتی مقرون به صرفه هستند و تهیه شان راحت تر است از چوب های داخلی استفاده می کنیم. انواع و اقسام چوب ها اعم از چوب گردو، ممرز، راش، توسکا، چنار و چوب کرا (چوب صورتی است) چوب اقاقیا(سبز رنگ هست و در بوته، گل و برگ استفاده می شود)که هر کدام از این چوب ها تنوع رنگ خود را دارد. اگر تابلو هایمان را مشاهده کنید می‌بینید که هیچ رنگ مصنوعی ای داخلش استفاده نشده و رنگ ها طبیعی است از چوب روسی هم در قاب سازی استفاده می کنیم.

منبع: بازار

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...