|
کدخبر: 153904

درآمد ایران از ساخت قطعات صنعتی چقدر شد؟

به نظر می‌رسد نهضت داخلی‌سازی و کاهش وابستگی صنایع به واردات با کندی روبه‌رو شده و این موضوع مانند قبل مورد توجه صنعتگران و وزارت صنعت نیست.

صنعت درآمد ایران از ساخت قطعات صنعتی چقدر شد؟

رئیس مرکز ساخت داخل ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت در حالی از کاهش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی ارزبری با داخلی‌سازی قطعات صنعتی در کشور خبر داده که هدف‌گذاری انجام شده برای امسال رقم ۳.۲ میلیارد دلار بوده است.

به نظر می‌رسد نهضت داخلی‌سازی و کاهش وابستگی صنایع به واردات با کندی روبه‌رو شده و این موضوع مانند قبل مورد توجه صنعتگران و وزارت صنعت نیست.

محمد مهدی هادوی، رئیس مرکز ساخت داخل ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صمت اخیراً در این مورد با اشاره به برگزاری ۱۴ میز ساخت داخل، گفت: برگزاری میزهای ساخت داخل تاکنون به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کاهش ارزبری منجر شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۰ میز ساخت داخل در حوزه‌های خودرو، تجهیزات مخابرات، برق و الکترونیک، پتروشیمی، فولاد و مس برگزار شد، افزود: یک میز ساخت داخل دیگر نیز در صنعت لوازم خانگی آماده برگزاری است.

هادوی در عین حال از تولیدکنندگان خواست برای استفاده از قانون حداکثری استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور اطلاعات خود را در سامانه توانیران ثبت و به روز کنند.

عدم تحقق هدف‌گذاری امسال

این در حالی است که حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت تیر امسال از برنامه‌ریزی برای افزایش داخلی‌سازی صنایع کشور خبر داد و گفته بود: کاهش ۳.۲ میلیارد دلاری ارزبری در سال ۹۹ را دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در راستای حمایت از تولید و منابع ارزی، ۲ هزار و ۶۰۰ ردیف تعرفه کالای داخلی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کامل بستیم، گفته بود: وزارت صمت موافق واردات هیچ کالایی غیر از سه مورد مواد اولیه کارخانجات، قطعات اصلی و کالاهایی که در داخل تولید نمی‌شوند، نیست.

به گفته مدرس، راه نجات کشور اتکا به تولید داخل است و باید به شرکت‌های دانش‌بنیان تکیه کرد. اگر بخواهیم تولید شکل بگیرد، باید زیرساخت‌های آن ایجاد شود که همان حمل‌ونقل و لجستیک است.

وی همچنین گفته بود: سال گذشته ۳ میلیارد دلار برای ساخت داخل قرارداد بسته شد که یک میلیارد دلار از کالاهای وارداتی ساخت داخل شد. امسال نیز برنامه ساخت داخل ۳.۲ میلیارد دلار است.

از سویی، رضا رحمانی وزیر سابق صمت نیز فروردین امسال در مورد نتایج نهضت ساخت داخل گفته بود: سال ۹۸ یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده توجه به ساخت داخل بود و در حوزه ساخت داخل حدود ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار داخلی‌سازی انجام دادیم.

وی با بیان اینکه داخلی‌سازی حدود ۳ میلیارد و ۸۰ میلیون دلاری را امسال در برنامه داریم، گفته بود: مابقی ۱۰ میلیارد دلار برنامه هدف‌گذاری شده تا افق ۱۴۰۰ نیز سال بعد انجام می‌شود.

 ابهام در دستاورد ۳ میز ساخت داخل

محمد مهدی هادوی، رئیس مرکز ساخت داخل ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صمت در حالی به تازگی از کاهش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی ارزبری صنایع کشور با برگزاری ۱۴ میز تخصصی ساخت داخل خبر داده که مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته بود: با تشکیل ۱۱ میز تعمیق ساخت داخل، میزان ارزبری صنایع کشور یک میلیارد و ۴۵ میلیون یورو کاهش یافت. از این رقم، ۳۴۱ میلیون یورو به صنعت خودرو و موتورسیکلت اختصاص دارد.

وی گفته بود: ۱۱۸ میلیون یورو کاهش ارزبری در صنعت مخابرات، برق و الکترونیک و ۱۴۳ میلیون یورو کاهش ارزبری نیز در ساخت تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی صورت گرفته است. در مورد صنعت فولاد و مس نیز باید به کاهش ۴۴۳ میلیون یورویی در زمینه ارزبری این بخش‌ها اشاره کنیم.

به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که داخلی‌سازی صورت گرفته با برگزار ۳ میز تخصصی ساخت داخل تنها ۱۵۵ میلیون یورو بوده که در مقایسه با داخلی‌سازی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی ۱۱ میز تخصصی ساخت داخل، رقم کمی است.

در سالی که با عنوان «جهش تولید» نامگذاری شده انتظار می‌رود وزارت صنعت و تولیدکنندگان توجه بیشتری به تعمیق ساخت داخل و کاهش ارزبری تولیدات صنعتی داشته باشند تا ضمن بهبود کیفیت تولیدات داخلی، شاهد کاهش نرخ تمام شده محصولات و قطع واردات باشیم. در عین حال، در گام‌های بعدی نیز به سمت صادرات قطعات و دانش فنی تولیدات حرکت کنیم.

منبع: فارس

ارسال نظر