|
کدخبر: 150557

جذب 42 سرباز در بنگاه­های تولیدی و تجاری

برات قبادیان گفت: ۲ نفر از افراد اعزام شده دانش­ آموخته مقطع دکتری و مابقی کارشناسی ارشد و در رشته­‌های تحصیلی مهندسی مکانیک، مهندسی مواد، مهندسی معدن و... بوده‌اند که پس از طی مراحل لازم به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی و به عنوان امریه در بنگاه­های تولیدی و تجاری بزرگ مشغول به فعالیت شده ­اند.

صنعت جذب 42 سرباز در بنگاه­های تولیدی و تجاری

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت اعلام کرد: از آبانماه امسال تاکنون ۴۲ سرباز در قالب طرح سرباز تاپ به عنوان امریه در بنگاه­های تولیدی و تجاری بزرگ مشغول به فعالیت شده­‌اند.

برات قبادیان با بیان این مطلب، افزود: ۲ نفر از افراد اعزام شده دانش­ آموخته مقطع دکتری و مابقی کارشناسی ارشد و در رشته­‌های تحصیلی مهندسی مکانیک، مهندسی مواد، مهندسی معدن و... بوده‌اند که پس از طی مراحل لازم به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی و به عنوان امریه در بنگاه­های تولیدی و تجاری بزرگ مشغول به فعالیت شده ­اند.

وی در این خصوص تصریح کرد: طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) با محوریت معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت و با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ستاد کل نیروهای مسلح اجرا می‌شود.

اجرایی شدن طرح تاپ در سه بخش

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت اضافه کرد: این طرح در سه بخش برای برای دانش‌‌آموختگان مشمول خدمت سربازی که تمایل دارند دوران خدمت سربازی خود را در بنگاه‌‌های اقتصادی بگذارانند، دانشجویان تحصیلات تکمیلی که تمایل دارند پایان‌‌نامه‌‌های خود را به‌‌صورت مسئله‌‌محور انجام دهند و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی که مایلند در قالب طرح پسادکترای صنعتی و فرصت مطالعاتی در بنگاه‌‌های صنعتی و معدنی، انجام پروژه‌‌های مستقل یا مشترک فعالیت نمایند، اجرا می‌شود.

ایجاد ارتباط موثر بین صنعت و دانشگاه و کاربردی شدن پروژه‌های دانشگاهی

قبادیان ادامه داد: از جمله ویژگی‌های مهم این طرح ایجاد ارتباط موثر بین صنعت و دانشگاه، کاربردی نمودن پروژه‌های دانشگاهی دانشجویان و اساتید و استفاده از توانمندی­های بالقوه دانش ­آموختگان نخبه و ممتاز در واحدهای تحقیق و توسعه بنگاه­‌های صنعتی، معدنی و تجاری که پیشانی توسعه و پیشرفت بنگاه­ها محسوب می‌شوند، می‌­باشد.

وی گفت: حضور و فعالیت دانشجویان، اساتید و سربازان در بنگاه‌های صنعتی معدنی منجر به کسب تجربیات عملیاتی و مهارت­های لازم برای آن­ها می­شود.

اعلام ۳۶۰۰ نیاز پژوهشی توسط بیش از ۱۳ هزار بنگاه صنعتی و معدنی در سامانه تاپ

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به استقبال بنگاه­های تولیدی و تجاری، دانشجویان، اساتید و دانش ­آموختگان ممتاز دانشگاه­های برتر کشور از این طرح، گفت: تاکنون ۱۳ هزار و ۳۱۹ بنگاه صنعتی و معدنی در سراسر کشور بیش از ۳۶۰۰ نیاز پژوهشی خود را در سامانه تاپ به نشانی WWW.IRANETOP.IR ثبت نموده و ۵۷۰ دانشجو و ۶۹۴ استاد جهت رفع نیازهای ثبت شده در سامانه مذکور اعلام آمادگی نمودند.

قبادیان اضافه کرد: باتوجه به تحلیل­های انجام شده بیشترین نیازهای ثبت شده مربوط به رشته ­های مکانیک، مدیریت، معدن، برق و متالورژی بوده و همچنین بنگاه­های استان­های اصفهان، البرز و خوزستان بیشترین سهم را در ثبت نیازها دارا بودند. در نهایت تاکنون چهار قرارداد در قالب پروژه تحقیقاتی بین استادان و دانشجویان و بنگاه‌های صنعتی و معدنی در استان­های مازندران، گیلان و چهارمحال و بختیاری در حوزه ­های صنایع شیمیایی و غذایی منعقد شده است.

ثبت نام ۴۹۱ دانش ­آموخته تحصیلات تکمیلی به عنوان متقاضی در طرح سرباز تاپ

وی گفت: همچنین در بخش سرباز بیش از ۱۰۰۰ موقعیت در واحدهای تحقیق و توسعه بنگاه­‌های داوطلب برای جذب سرباز امریه تاپ معرفی و ۴۹۱ دانش ­آموخته تحصیلات تکمیلی به عنوان متقاضی در سامانه مذکور ثبت­نام نموده ­اند که از این میان نزدیک به ۱۴۰ مورد پرونده تکمیل و جهت انجام ارزیابی و تعریف پروژه در واحدهای تحقیق و توسعه متناسب با تخصص دانش­ آموختگان، در دبیرخانه ستادی طرح تاپ مورد بررسی قرار گرفته ­است.

جذب ۴۲ سرباز در قالب طرح سرباز تاپ

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت اضافه کرد: از آبانماه امسال تاکنون ۴۲ سرباز (۲ نفر از افراد اعزام شده دانش­ آموخته مقطع دکتری و مابقی کارشناسی ارشد) در رشته­‌های تحصیلی مهندسی مکانیک، مهندسی مواد، مهندسی معدن و... پس از طی مراحل فوق به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی و به عنوان امریه در بنگاه­های تولیدی و تجاری بزرگ مشغول به فعالیت شده ­اند.

قبادیان در پایان تصریح کرد: اجرای این طرح با توجه به تلاش­های صورت­ گرفته و استمرار در سال­­­های آتی، گام موثری در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه، مهارت­ آموزی دانش­ آموختگان نخبه و در طولانی مدت منجر به توانمندسازی بنگاه­های تولیدی و تجاری خواهد شد.

منبع: شاتا

ارسال نظر