|
کدخبر: 149358

برنامه راهبردی وزارت صمت برای ۴ گروه کالایی

صادقی نیارکی گفت: در مرحله اول زنجیره ارزش که تامین مواد اولیه قراردارد، بزرگان این صنعت می‌توانند با جمع بندی تقاضا، مواد اولیه این زنجیره را به صورت تجمیعی تولید کنند و در اختیار سایر واحدهای صنعتی قراردهند.

صنعت برنامه راهبردی  وزارت صمت برای ۴ گروه کالایی

معاون امور صنایع وزارت صمت در سلسله نشست‌های بررسی وضعیت زنجیره صنعت پوشاک و کفش اعلام کرد: چهار گروه کالایی مهم شامل آشامیدنی و غذایی، نساجی، پوشاک و کیف و کفش، گوهر سنگ‌ها و لوازم خانگی سهم بالایی در ارزش تولیدات صنعتی کشور دارند و قرار هست برای توسعه این صنایع، برنامه راهبردی طراحی شود.

مهدی صادقی نیارکی در این جلسه که با حضور علی آقامحمدی «عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس گروه اقتصادی معاونت بررسی دفتر مقام معظم رهبری» برگزار شد، با تشریح سیاست‌های کلان صنعتی برای تدوین برنامه‌های توسعه‌ای در این ۴ گروه اولویت‌دار اضافه کرد: در صنعت لوازم خانگی چند برند بزرگ را شناسایی کرده و از آنها خواستیم با برنامه‌ریزی برای تجمیع تقاضا در زنجیره تامین، سبد محصول با استفاده از ظرفیت‌های خالی صنایع پایین دستی ارائه دهند، همچنین صنایع شاخص در بخش غذایی وآشامیدنی نیز در کنار یکدیگر سند توسعه‌ای طراحی خواهند کرد بر روی موضوعات کلیدی نظیر پخش هیبریدی در حوزه صنایع غذایی، تامین مواد اولیه و... برنامه‌ریزی خواهند کرد.

توسعه صادرات پوشاک و کفش با تجمیع تقاضا وتکمیل زنجیره ارزش

معاون امور صنایع وزارت صمت، در ادامه به تشریح مراحل زنجیره ارزش در صنعت پوشاک و کفش اعم از تامین مواد اولیه، طراحی و مد، تحقیق وتوسعه، تولید بازاریابی و فروش وهمچنین خدمات پس از فروش پرداخت و گفت: وضعیت پوشاک و کفش نسبت به دو سال پیش بسیار بهتر شده است و برای ارتقاء وضعیت این صنعت ضروری است توسعه صادرات با تجمیع چندین برند مشترک برنامه‌ریزی شود.

صادقی نیارکی تصریح کرد: در مرحله اول زنجیره ارزش که تامین مواد اولیه قراردارد، بزرگان این صنعت می‌توانند با جمع بندی تقاضا، مواد اولیه این زنجیره را به صورت تجمیعی تولید کنند و در اختیار سایر واحدهای صنعتی قراردهند.

وی افزود: در مراحل بعدی زنجیره ارزش نیز می‌توان در کنار یکدیگر از ظرفیت‌های موجود بهره‌مند شد و در نهایت هم رقابتی با تشکیل چند برند مشترک از مجموعه شرکت‌های حوزه پوشاک و کفش شکل بگیرد.

معاون امور صنایع وزارت صمت بر ضرورت برنامه‌ریزی متناسب با ظرفیت‌های موجود در سه بخش توسعه بازار داخلی، خارجی وارتقاء توانمندی‌های نیروی شاغل در این صنعت با همکاری تشکل‌های تخصصی و صنایع پیشران تاکید کرد و گفت: تشکیل مگا‌پروژه در صنعت پوشاک و کفش با هدف تجمیع تقاضا و تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد چند برند ملی یکی از اهداف برگزاری این نشست‌های راهبردی است.

صادقی نیارکی با اشاره به اینکه ملاک باید زنجیره ارزش باشد، تصریح کرد: در این حوزه در کنار یکدیگر یک مگا پروژه با مجموعه‌ای از شرکت‌های توانمند که هر شرکت شناسه یکتای خود را داشته باشد، باید کار را جلو ببرند.

وی در ادامه گفت: فعالان این عرصه از کار انفرادی باید به کار جمعی برسند، ولی در حوزه محصول نهایی با هم رقابت کنند.

معاون امور صنایع وزارت صمت در پایان رسوخ فناوری در این صنعت و بهره‌مندی از صنایع دانش‌بنیان را مستلزم تجمیع تقاضا درکل زنجیره برشمردو افزود: در حوزه‌ای تی و فناوری‌های نوین باید به صورت مجموعه‌ای و تجمیعی سرمایه‌گذاری شود دولت در مقام تسهیل گری و تنظیم گری در این حوزه ورود می‌کند.

گفتنی است در این جلسه جمعی از مهم‌ترین تولیدکنندگان حوزه صنعت پوشاک و کفش به بیان مهم‌ترین مسائل خود در خصوص زنجیره ارزش پرداختند.

منبع: شاتا

ارسال نظر