|

بخوانید :

کدخبر: 279492

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه در نشست هفتگی؛

پایبندی ایران به میز مذاکره

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره بازی امروز ایران در مسابقات جام جهانی ابراز امیدواری کرد که شاهد بازی جذاب ، دیدنی و توام با نتیجه مطلوب برای تیم ملی باشیم و دل مردم ایران از این بازی و نتیجه آن شاد شود. ‌

سیاست پایبندی ایران به میز مذاکره

ناصر کنعانی در ابتدای نشست خود گزارشی از عملکرد وزارت خارجه در طول یک  هفته گذشته ارائه کرد .

وی با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه عمان به تهران گفت: در این سفر وزیر امور خارجه عمان با رییس جمهور دیدار کرد و وزرای خارجه ایران و عمان دو دور گفت‌وگو و رایزنی کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به این که امروز تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات جام جهانی قطر اولین بازی خود را انجام خواهد داد گفت : بار دیگر برای مردان پرتلاش و سخت کوش ایران در این مسابقات آرزوی موفقیت می‌کنیم.

وی افزود: امیدواریم شاهد بازی جذاب ، دیدنی و توام با نتیجه مطلوب برای تیم ملی ایران باشیم و دل مردم ایران از این بازی و نتیجه آن شاد شود.  ‌

کنعانی در این نشست با اشاره به اقدامات متقابل ایران در برابر مصوبه اخیر شورای حکام گفت : آژانس بین المللی انرژی اتمی در جریان این اقدامات قرار گرفته است و با حضور ناظران آژانس این اقدامات انجام شد.

وی بار دیگر اقدام اخیر شورای حکام آژانس بین‌الملی انرژی اتمی علیه ایران را غیر سازنده دانست و گفت : این اقدام با انگیزه سیاسی صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: طرح مسائل مربوط به ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل، اقدامی با انگیزه و رویکرد سیاسی است و ما این اقدام را محکوم می‌کنیم.

وی گفت : رویکرد سیاسی به موضوع حقوق بشر ، یک رویکرد غیر سازنده است.

کنعانی در بخشی از سخنان خود در این ارتباط تاکید کرد: کشور آلمان دارای  سوابق تیره و تار در زمینه حقوق بشر از جمله در ارتباط با ملت ایران است و دارای جایگاه اخلاقی و سیاسی در این زمینه نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اقدام احتمالی  برخی از کشورهای غربی مبنی بر ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل  به توجه به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه برنامه های هسته ای تهران گفت: مایل به پیش‌بینی در مورد اقدامات و گام‌های احتمالی این دست کشورها نیستم.

وی در بخشی از پاسخ خود به این سوال گفت: واکنش ایران در برابر هرگونه اقدام احتمالی غیرسازنده ، واکنشی جدی ، قاطع و موثر خواهد بود .

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت : ایران پایبند به میز مذاکره است و میز مذاکره را ترک نکرده و در این ارتباط مسئولانه عمل کرده است.

وی ادامه داد: آن چه که باعث عدم جمع‌بندی مذاکرات رفع تحریم‌ها شد، عدم وجود اراده سیاسی در طرف مقابل مشخصا طرف آمریکایی بود.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با اظهارات اخیر رئیس شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران و تاکید وی مبنی بر اینکه ایران عامل بی ثباتی در منطقه است، گفت: به نظرم این صحبت‌ها و اظهارات ارزش پاسخگویی ندارد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی از اظهار نظرها بیانگر این است که ایران به عراق گفته که اگر اقدام قاطعی علیه تروریست‌ها و تجزیه طلب‌ها در نواحی مرزی دو کشور انجام ندهد ایران مجبور خواهد شد که به صورت زمینی اقدام نظامی علیه این گروه‌ها انجام دهد، گفت: ما موضع خود را در ارتباط با فعالیت گروه‌های تروریستی و تجزیه طلب در نواحی مرزی دو کشور ایران و عراق پیش از این اعلام کرده‌ایم. امیدواریم که دولت مرکزی عراق با بسط حاکمیت خود و استقرار نیروهای مرزبانی و نظامی خود در طول مرزهای مشترک دو کشور مانع فعالیت گروه‌های تروریستی و تجزیه طلب شود تا ایران مجبور نشود برای دفع تهدیدات علیه خود دست به اقدامات بازدارنده دیگری بزند.

وی ادامه داد: ما به وعده‌هایی که دولت عراق در این زمینه داده همچنان امیدواریم و انتظار داریم که دولت عراق به تعهدات خود در این زمینه عمل کند و مرزهای دو کشور مرزهای صلح و امنیت باشد.

مذاکرات ایران و عربستان

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ارتباط با اظهارات اخیر وزیر خارجه عراق در مورد مذاکرات ایران و عربستان و آخرین اخبار از روند این مذاکرات تصریح کرد: همانطور که پیش از این گفتیم مذاکراتی که پیش از این بین تهران و ریاض انجام شد منجر به حصول توافقاتی شد و اگر این توافقات اجرایی شود این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز اقدامات و گام‌های جدید شود. ما منتظر انجام این اقدامات از سوی طرف مقابل هستیم.

وی همچنین در مورد کشورهایی که در شورای حکام به قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رای مثبت دادند، گفت: اقدام کشورهایی که در شورای حکام به قطعنامه مورد اشاره رای مثبت داده‌اند اقدام سازنده‌ای نبودند چه کشورهایی که به این قطعنامه رای داده‌اند و چه کشورهایی که تحت فشار آمریکا و کشورهای غربی این کار را انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: آنها باید اجازه دهند که ایران و آژانس در چارچوب فنی و خارج از فشارهای سیاسی مسائل خود را حل و فصل کند و امیدواریم که کشورهای عضو آژانس و شورای حکام در این مسیر در چهارچوب سازنده حرکت کنند و از انجام اقدامات غیر سازنده در این ارتباط خودداری کنند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با برگزاری نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ارتباط با اعتراضات اخیر در ایران و نگاه ایران به این موضوع، گفت: ما پیش از این دیدگاه خود را در ارتباط با این موضوع بیان کرده‌ایم. نگاه ایران این است که سیاسی کردن موضوع حقوق بشر به هیچ وجه سازنده نیست و استفاده ابزاری از موضوع حقوق بشر نمی‌تواند به ارتقا و پیشبرد ارزش‌های این موضوع در جامعه جهانی کمک کند.

وی همچنین در مورد تلاش‌های آلمان برای برگزاری این نشست اظهار کرد: تلاش تعدادی از کشورهای مشخص از جمله آلمان در ارتباط با طرح مسائل ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل اقدامی با انگیزه و رویکرد سیاسی است و ما این اقدام را محکوم می‌کنیم. همانطور که پیش از این گفتم رویکرد سیاسی به موضوع حقوق بشر یک رویکرد غیر سازنده است و هیچ کمکی به ارتقای حقوق بشر نمی‌کند. کشورهایی که در این ارتباط در حال تلاش هستند از جمله کشور آلمان سوابق حقوق بشری آنها تیره و تار است.

کنعانی با بیان اینکه اینگونه اقدامات به جایی نمی‌رسد، گفت: معتقدیم ادعاهای حقوق بشری علیه کشورهای مستقل و استفاده از موضوع حقوق بشر برای پیشبرد اهداف سیاسی مخل روند ارتقاء موضوع حقوق بشر به عنوان یک موضوع وسیع و مهم در جامعه جهانی است و کشورهایی که به مقوله حقوق بشر توجه می‌کنند باید در برابر این رویکردهای سیاسی بایستند. همانطور که گفتم آلمان دارای سوابق تیره و تاری در زمینه حقوق بشر از جمله در ارتباط با ملت ایران است و در این ارتباط دارای جایگاه اخلاقی و سیاسی نیست.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به تصویب قطعنامه در شورای حکام علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران این احتمال وجود دارد که کشورهایی که این قطعنامه را ارائه کرده‌اند در گام‌های بعدی تلاش کنند که پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهند، واکنش ایران به این موضوع چیست؟ گفت: مایل به پیش بینی در مورد اقدامات و گام‌های احتمالی این دست کشورها نیستم و آنچه که مهم است این است که ایران در برابر تعامل سازنده، تعامل سازنده خواهد داشت و در برابر رفتارهای غیر سازنده واکنش متقابل انجام خواهد داد.

کنعانی در این زمینه ادامه داد: ایران در برابر هر گونه اقدام احتمالی غیر سازنده واکنشی جدی، قاطع و موثر خواهد داشت و به این کشورها توصیه می‌کنیم که دست از این رویکردهای غیر سازنده بردارند و اجازه سیاسی کردن نهادهای بین‌المللی که کارکردهای آنها در راستای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است را ندهند و اجازه بدهند که این نهادهای بین‌المللی به وظایف حرفه‌ای، رسمی و قانونی خود عمل کنند و از این نهادهای بین‌المللی استفاده سیاسی نکنند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که شما هفته قبل اشاره کردید که قرار است هیاتی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران سفر کند ولی به تازگی اخباری منتشر شده که احتمالا انجام این سفر کنسل شده است، گفت: همانطور که در جلسه قبل اشاره کردم چندی پیش هیاتی متشکل از وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی برای گفت‌وگو با مقامات آژانس به وین سفر کرد. در این سفر توافق هایی برای ادامه همکاری های خوب و سازنده دو طرف به منظور رفع اختلاف نظرها و کمک به حل و فصل موضوعات باقیمانده انجام شد و سفر هیاتی از آژانس به ایران نیز در چارچوب همین موضوع بود.

کنعانی ادامه داد: با توجه به شرایط جدید و تصویب قطعنامه سیاسی علیه ایران در شورای حکام که میدان‌دار آن آمریکا و سه کشور اروپایی بودند طبیعتا اقدامات بعدی با توجه به شرایط جدید صورت می‌گیرد و لازم است بر اساس شرایط جدید موضوعات ارزیابی مجدد شود و در این ارتباط سازمان انرژی اتمی و جهات ذیربط بررسی و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما روز گذشته در یک موضع گیری رسانه‌ای اعلام کردید که ایران در پاسخ به قطعنامه اخیر شورای حکام علیه ایران اقداماتی در نطنز و فوردو با حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام داده است و این اقدامات شامل چه مواردی است، گفت: همانطور که اشاره کردیم موضع وزارت خارجه در ارتباط با این تحولات پیش از این اعلام شده است که اقدام ایران در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود. همانطور که پیش از این گفتیم این قطعنامه با رویکرد سیاسی تصویب شد و عملا آمریکا و سه کشور اروپایی با فشار سیاسی این موضوع را به شورای حکام تحمیل کردند.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد جزئیات اقدامات متقابل ایران، گفت: سازمان انرژی اتمی در این زمینه اطلاع رسانی خواهد کرد و من در جایگاهی نیستم که راجع به جزئیات صحبت کنم.

ناصر کنعانی با بیان اینکه آژانس در جریان جزئیات اقدامات ایران قرار گرفته و اقدامات به عمل آمده با حضور بازرسان آژانس صورت گرفته است در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: انتظار این بود که در واکنش به اقدام مثبت ایران و همکاری‌های سازنده ایران با آژانس، از انجام اقدامات سیاسی پرهیز شود و اجازه داده شود تا همکاری‌های خوب ایران با آژانس که با توجه به گفت‌وگوهای صورت گرفته در وین وارد روند جدیدی شده بود ادامه یابد و طرفین به نتایج خوبی برسند ولی اقدام سه کشور اروپایی و آمریکا در شورای حکام نشان داد که آنها همچنان مایلند که با رویکردهای سیاسی فعالیت‌های فنی ایران و آژانس را دچار خلل کنند و با توجه به این رویکرد ایران واکنش لازم را همانطور که از قبل اعلام کرده بود نشان داد.

کنعانی در همین چارچوب تصریح کرد: مبنای ایران در ارتباط با تعامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعهد و تکلیف در مقابل حقوق است و اگر ایران در ارتباط با آژانس تکالیفی دارد حتما حقوقی هم دارد و حقوق ایران باید در این زمینه رعایت شود.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ایران به تکالیف خود پایبند است. همانطور که همواره در تعامل و ارتباط نزدیک با آژانس اثبات کرده که به روند همکاری با آژانس و انجام تکالیفش پایبند است و در همین چارچوب فعالیت‌ها و اقداماتش را ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اقدامات صورت گرفته از سوی ایران و وزارت خارجه در ارتباط با عملکرد برخی از رسانه‌های فارسی زبان مستقر در لندن در خصوص تحولات اخیر داخلی ایران، گفت: در این زمینه اقدامات سیاسی و دیپلماتیک انجام شده است. این اقدامات ادامه دارد. اقدامات حقوقی نیز در حال انجام است و دستگاه دیپلماسی از ظرفیت‌های دیپلماتیک خود در این ارتباط استفاده خواهد کرد و نهادهای حقوقی نیز در این زمینه اقدام خواهند کرد.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری  سوریه «سانا» در ارتباط با تداوم حملات رژیم صهیونیستی به زیر بناهای سوریه اظهار کرد: یکی از دلایل اصلی استمرار حملات غیرقانونی رژیم صهیونیستی علیه سوریه و اقدام این رژیم علیه تمامیت ارضی سوریه، عدم واکنش جدی و بازدارنده مجامع مسئول بین‌المللی، شورای امنیت سازمان ملل و عدم واکنش جدی کشورهای مستقل و موثر در این ارتباط است.

وی با تاکید بر این که هرگونه تجاوز رژیم صهیونیستی علیه سوریه و مردم این کشور نقض صریح و فاحش مقررات بین‌المللی است و از نظر ایران محکوم و شایسته واکنش جدی مجامع بین‌المللی است، تصریح کرد: همه جهانیان در این ارتباط مسئولیت دارند و باید به آن عمل کنند.

کنعانی افزود: مردم سوریه در سال‌های گذشته قربانی تجاوزات  رژیم صهیونسیتی بودند. آنچه می‌تواند به بازدارندگی کمک کند ، اقدام مسئولانه مجامع بین‌المللی است و این که از هرگونه اقدام دولت سوریه برای حفاظت از تمامیت ارضی و امنیت مردم خودش حمایت کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خود با خبرنگاران  در پاسخ به سوالی  درباره اقدامات گروهک‌های تروریستی از خاک اقلیم کردستان عراق علیه ایران  و پاسخ ایران به این اقدامات گفت :  قطعا انتظار ما این است که از خاک عراق هیچ گونه تهدیدی متوجه امنیت ایران نشود و خاک عراق به عنوان محل و نقطه تهدید علیه ایران مورد استفاده قرار نگیرد. این انتظار را داریم که دولت عراق و مقامات دولت محلی اقلیم کردستان عراق  به مسئولیت‌های بین‌المللی خود و  به تعهداتی که در چارچوب مذاکرات دوجانبه با مقامات ذیربط ایران داده‌اند ، عمل کنند.

وی افزود : متاسفانه این اتفاق به رغم قول‌های مکرری که از مقامات دولت عراق و اقلیم دریافت کردیم ، نیفتاده است و ایران در نتیجه، مبتنی بر حقوق قانونی خود برای حفاظت از امنیت مرزها ، سرزمین و شهروندانشان برای تامین امنیت و دفع تهدید ، اقدام می‌کند.

 این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان این که در یک ماه گذشته شاهد برگزاری دو جلسه در تهران و بغداد بین مسئولان عالی امنیتی دو کشور بودیم، گفت: در این دو جلسه مشخصا انتظارات و توقعات ایران به وضوح بیان و تأکید شد که نباید اقلیم کردستان عراق محل صدور تسلیحات و تجهیزات برای داخل ایران باشد و آنها در اختیار آشوبگران و تروریست‌ها برای سلب امنیت شهروندان ایرانی قرار بگیرد، متاسفانه تا الان این انتظاراتی که ایران داشته است ، برآورده نشده است .

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد : ایران حتما معتقد به احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق است و این موضوع برای ما بسیار مهم است. در عین حال گروه‌های تجزیه طلب و تروریستی که در داخل خاک عراق هستند قبل از آنکه امنیت ایران ، مرزبانان و شهروندان ایران را نقض کنند با این اقدامات تروریستی، حاکمیت عراق را نقض کردند.

وی در این ارتباط بار دیگر تاکید کرد:  ایران از بسط حاکمیت دولت عراق در طول نوار مرزی با ایران استقبال می‌کند و امیدواریم با این اقدام، دولت عراق از ادامه اقدامات گروه‌های تجزیه طلب مسلح، علیه امنیت ملی ایران پیشگیری کند.

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...