|

بخوانید :

کدخبر: 215368

انتقاد تند اوباما از چین،روسیه و آمریکا

رئیس جمهور اسبق آمریکا در سخنرانی در اجلاس تغییرات اقلیمی در شهر گلاسکو از چین، روسیه و حزب جمهوریخواه آمریکا بابت بی توجهی به موضع تغییرات آب و هوایی انتقاد کرد.

سیاست انتقاد تند اوباما از چین،روسیه و آمریکا

«باراک اوباما» رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده، از روسای جمهور چین و روسیه بابت عدم حضور در اجلاس بررسی تغییرات اقلیمی در شهر گلاسکو انتقاد کرد.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه» اوباما دوشنبه شب به وقت تهران در سخنرانی گفت: «ناامید کننده است که شاهد هستیم سران دو کشور بزرگ تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای جهان، چین و روسیه، حتی از شرکت در اجلاس گلاسکو خودداری می‌کنند.»

 رئیس جمهور اسبق دموکرات آمریکا که در اجلاس تغییرات اقیلمی سخنرانی می‌کرد، قانونگذاران حزب جمهور خواه را نیز هدف حملات لفظی خود قرار داد.

اوباما گفت که هم او و هم «جو بایدن» رئیس جمهور کنونی آمریکا تاحد زیادی به خاطر این واقعیت که یکی از دو حزب بزرگ ایالات متحده تصمیم گرفته‌اند نه تنها در حاشیه باشند، بلکه خصومت خود را نسبت به علم بررسی شرایط جوی ابراز کنند و تغییرات اقلیمی را به یک موضوع حزبی تبدیل کنند، محدود شده‌اند.

اوباما گفت: «‌فرقی نمی‌کند جمهوریخواه باشید یا دموکرات. ممکن است خانه شما در فلوریدا از طغیان آب دریاها پر شده باشد، محصولات شما در داکوتا از بین برود یا خانه کالیفرنیا شما بسوزد.»

وی افزود: «طبیعت، فیزیک وعلم به وابستگی‌های حزبی اهمیتی نمی‌دهند.»

این در حالی است که چین و روسیه در داخل کشور با اتخاذ و اجرای تدابیر فراوان در ساختار صنعت، اقتصاد، زیست محیط و انواع فعالیتها در راستای توسعه، یک راهبرد ملی برای مقابله با تغییرات اقلیمی در پیش گرفته و نتایج مثبتی به دست آورده اند و گام خود را در پیشرفت و کم کردن کربن تسریع می‌بخشند و در خارج نیز با به کشورهای متحد یا کم درآمد کمک می‌کنند.

چین، بسیاری از ظرفیتهای انرژی فسیلی خود را به انرژی برق و به ویژه برق خورشیدی و بادی تبدیل کرده و در ساخت و اجرای انواع چنین پروژه هایی به یکی از کشورهای پیشرو در جهان تبدیل شده و تجربیات و فناوری خود را در اختیار کشورهای دیگری قرار داده است که از جمله آنها میتوان به نیروگاه برق خورشیدی ابوظبی لایت در امارات متحده عربی و راه آهن یاجی به عنوان اولین راه آهن برون مرزی برقی آفریقا اشاره کرد.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...