|
کدخبر: 178200

رئیسی: دولت نباید از بورس به عنوان قلک استفاده کند

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت می‌خواهد از بازار سرمایه کسری بودجه خود را تامین کند،‌گفت: دولت نباید این را قلکی ببیند تا هروقت می‌خواهد دست کند و از آن استفاده کند.

سیاست رئیسی: دولت نباید از بورس به عنوان قلک استفاده کند

سیدابراهیم رییسی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عضر امروز (پنجشنبه) در برنامه تلویزیونی «رییس جمهور و جوانان» به بیان دیدگاه‌های خود پرداخته و به سوالات جوانان درخصوص مسائل مختلف کشور پاسخ گفت. محورهای این برنامه به شرح ذیل است:

بازار سرمایه که دغدغه مردم است مهم است چون مردم اعتماد کرده و سرمایه خود را در اینجا گذشته اند تا نفعی حاصل کنند. اصل بازار سرمایه یکی ار منابع تامین مالی تولید در کشور است و باید به این سمت و سو برود ولی تقاضا یا حضور یا افزایش سهام در بازار بورس در این چند وقت بالارفت و به مثابه این درخواست عرضه اتفاق نیافتاد و از طرفی بازار سرمایه مدیریت نشد.

اگر نظارت دقیق بر بازار سرمایه انجام می‌شد با این مشکل مواجه نمی‌شدیم و آنچه اتفاق افتاد و مردم را نگران کرده، عبارت از این است که مدیریت و نطارت دقیق نشد و عرض لازم انجام نشد و بازار بورس عمق پیدا نکرد.

دولت می‌خواهد از بازار سرمایه کسری بودجه خود را تامین کند و برداشت از بازار سرمایه به میزان بالا باشد یا سهامداران حقوقی بازار سرمایه رعایت نکنند.

آگاهی درستی درمورد بازار سرمایه به مردم داده نشد و این آگاهی بخشی درست مدیریت نشد. دولت فقط اعلام کرد در این عرصه بیایید ولی مدیریت نکرد.

باید حتما بازار سرمایه مدیریت و نظارت شود و باید به بازار سرمایه عمق بخشیده شود و راه را برای عرضه‌های شرکت‌ها باز کنیم و کارهای اداری دست و پاگیر در این مسیر رفع شود. باید سازو کاری برای تضمین به سهامداران خرد بوجود بیاید و دولت نباید این را قلکی ببیند تا هروقت می‌خواهد دست کند و از آن استفاده کند.

نوعی بی عدالتی و بی نظمی در پرداخت تسهیلات هست و این گویا قرار است ۵درصد تسهیلات مربوط به ۹۵درصد را دریافت کنند و ۹۵درصد از دریافت این تسهیلات بی بهره‌اند یا کارشان با مشکل مواجه است.

 آن چند درصد که وام ها را دیافت کرده اند در تولید مصرف می کنند و وظیفه بانک مرکزی نظارت و کنترل بر نظام بانکی است و با توصیه کردن کار جواب نمی دهد و کار مدیر اجرایی مدیریت و حساب‌کشی است.

بنای مان این است که عدالت در توزیع امکانات و تسهیلات را در دستور کارمان قرار دهیم.

کردستان از استان‌هایی است که می تواند درمورد اقتصاد نقش داشته باشد و در کشور ۱۰هزار پروانه بهره برداری از معادن صادر شده اما چه میزان این مقدار فعال است و چرا کسی دنبال ۵هزارتای دیگر نمی رود.

در کشورمان معادن ارزشمندی هست و می توانیم فرآوری کنیم و در کردستان معادنی داریم که فعال نیست.

بحث می کنیم که چرا بیکاری هست و اگر اینها فعال شوند جوانان می توانند در این معادن مشغول شوند و ارزش افزوده بالایی برای این استان خواهد بود. ما برای معدن برنامه خواهیم داشت.

حق جوانان است که بخواهند در حوزه مسائل فرهنگی فعال باشند و انتظار حمایت دولت را داشته باشند. ولی آیا با چند فرهنگسرا زدن برای کل تهران کفایت می کند؟ به شهرستان های غیر تهران برویم و در بسیاری از مراکز استانها و بخش ها جوانانی ستند که سرمایه کشورند و باید برای اینها نسبت به کار فرهنگی و سینما و تئاتر و هنر و موسیقی اقداماتی شود و استعدادهای زیادی هست.

تشکل های زیادی در حوزه هنر و فرهنگ هست که دولت باید آنها را پشتیبانی حقوقی و مالی و تسهیلاتی کند و برنامه‌مان این است که این حوزه را با حضور خود جوانان فعال کنیم.

اعتقاد دارم به جوان و توجه به نیروی جوان و جوانگرایی. برنامه این است که در دولت و شئون مختلف مدیریت میدان دادن به جوانان مسئله محوری برای ما باشد. جوانان باید در کشور حس بگیرند و بدانند دولت آنها را احساس می کند و آنها هم در کنار دولت گره ها را باز کنند.

سیستان و بلوچستان از استان هایی است که ساحل دارد و این ساحل ما را با شرق دنیا مرتبط می کند و با سه میلیارد جمعیت مرتبط می کند. اقتصاد این استان مثلا چابهار اگر فعال شود در سیستان بلوچستان ما یک نفر بیکار نمی ماند و از جاهای دیگر باید کارگر به آنجا برود تا کار کند. سوال است که چر این کارها انجام نشده است؟

به خوبی می توانیم صادرات را دو برابر کرده و ۴۰تا ۵۰میلیارد دلار افزایش دهیم و استان سیستان و بلوچستان با همت خود مردم این استان ممکن است به یکی از بخش های مهم کشور در صادرات و تولید تبدیل شود.

امروز یکی از هزینه‌های سبد معیشت مردم مسئله مسکن است که با دیدن دقیق امکانات کشور قابل حل است.

باید دغدغه مسکن جوانان را برای رفع مشکل ازدواج جوانان حل کنیم و چرا به جای ساخت یک میلیون مسکن سالی سیصدهزار مسکن در کشور ساخته شده است؟ چرا ۲۰۰هزار واحد مسکونی که قانون می‌گوید به عنوان مسکن روستایی بازسازی شود اجرا نشده است و این سوال جدی مردم است و چرا منفعت اساسی ملی زیر پا گذاشته شده است.

در کشور زمین کم نداریم و این زمین ها که در اختیار دستگاه‌های اداری هست آزاد خواهد شد و در اختیار اقشار مردم قرار خواهد گرفت. برای عده‌ای یا رایگان و عده ای هم با تسهیلات میتوان زمین در اختیارشان گذاشت. اگر کشور سالی یک میلیون مسکن نسازد حتما عقب است و باید عقب ماندگی قبلی را هم اصلاح کرد.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...