|
کدخبر: 154115

خطیب زاده: رویه دولت جدید آمریکا نسبت به قبل فرقی نکرد

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار کرد: دولت کنونی امریکا همچنان بر رویه دولت قبلی این کشور حرکت می‌کند و آنچه که امروز اتفاق می‌افتد با ۲۰ ژانویه هیچ فرقی نمی‌کند.

سیاست خطیب زاده: رویه دولت جدید آمریکا نسبت به قبل فرقی نکرد

سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص توئیت وزیر امور خارجه امریکا مبنی بر اینکه دیپلماسی اصولی تنها راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است اظهار کرد: تفسیر توئیت وزیر امور خارجه امریکا بر عهده خودشان است و آنچه که باید بگوییم این است که دولت کنونی امریکا متاسفانه همچنان بر رویه دولت قبلی این کشور حرکت می‌کند و آنچه که الان اتفاق می‌افتد با قبل از ۲۰ ژانویه فرقی نمی‌کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه متاسفانه همچنان اعمال فشار حداکثری و انجام جنایت علیه ملت ایران و بی‌توجهی به تعهدات و حقوق بین‌الملل از سوی امریکا ادامه دارد، افزود: بعضا حرف‌ها و اظهاراتی مطرح شده است که همانطور که پیش از این گفته‌ایم حرف‌ها ملاک برای ما نیست و آنچه که مورد توجه ماست عمل است.

وی ادامه داد: دولت امریکا هیچ فرقی با دولت ترامپ در خصوص اعمال تحریم‌ها علیه ملت ایران نکرده است و این شرمی است برای کسانی که کارزار انتخاباتی خود را بر مبنای فاصله گرفتن از ادبیات و سیاست‌های گردن کشانه ترامپ بنا گذاشته بودند.

خطیب زاده افزود: اگر امریکایی‌ها سیاست اصولی یعنی بازگشت به چندجانبه گرایی، عمل به تعهدات و اصلاح مسیر غلط گذشته را در پیش بگیرد و از مسیر شکست خورده قبلی بازگردد. ایران هم به این اصلاح سیاست پاسخ مناسبی می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه اگر طرف‌های عضو برجام تا سوم اسفند به تعهدات خود عمل نکنند ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد و آیا در این ارتباط برنامه‌ریزی مشخصی شده است خاطرنشان کرد: مسائل ریز فنی را باید از سازمان انرژی اتمی بپرسید و طبق مصوبه مجلس اگر تا آن موقع مشخص شده دیگر طرف‌های عضو برجام به تعهد خود عمل نکنند دولت مکلف است که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند و این زمان‌بر نیست و هر روزی فرا برسد می‌تواند اجرا شود.

خطیب زاده ادامه داد: بر اساس این مصوبه نظارت‌های فراپادمانی متوقف می‌شود که ما در چارچوب پروتکل الحاقی اجرای آن را به صورت داوطلبانه پذیرفته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: توقف اجرای نظارت‌های فراپادمانی به معنای پایان تمام نظارت‌ها نیست. چرا که ما عضو پادمان هستیم و بر اساس پادمان بخش عمده‌ای از نظارت‌ها ادامه خواهد داشت و اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود.

خطیب زاده ادامه داد: همکاری ما با آژانس ادامه خواهد داشت و ایران طی نامه‌ای همه موارد را به اطلاع آژانس می‌رساند. همانطور که پیش از این نیز این اطلاع رسانی انجام می‌شد.

خطیب زاده افزود: تمام اقدامات ایران به سادگی برگشت پذیر است. به شرطی که دیگر طرف‌های عضو برجام به تعهداتشان عمل کنند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه سفر اخیر نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن به ایران و اینکه این سفر با توجه به تغییر موضع دولت بایدن در ارتباط با حمایت از عربستان در جنگ یمن چراغ سبزی به واشنگتن بوده است، گفت: سفر نماینده دبیرکل سازمان ملل به ایران از قبل برنامه‌ریزی شده بود و حتی به خاطر موضوع کرونا انجام آن با مشکلاتی روبه‌رو شده بود که بالاخره در این مقطع انجام شد و همانطور که پیش از این گفتم این سفر از قبل برنامه‌ریزی شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ایران در موضوعات منطقه‌ای با کشورهای منطقه صحبت می‌کند و سازمان ملل به عنوان تسهیل‌کننده این گفت‌وگوها در این روند جایگاه خود را دارد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست خبری در مورد برخی از اظهار نظرها مبنی بر اینکه امریکا به دنبال تغییر سیاست پیشین این کشور در مورد ایران است، گفت: باید منتظر عمل باشید و ما امیدواریم که آنها اجرای مسیر دولت قبلی را متوقف کند و به تعهدات خود در برابر ایران و جامعه بین‌المللی عمل کنند.

خطیب زاده همچنین در این نشست در واکنش به پرسشی دیگر گفت: هیچ کشوری در دنیا نیست که در خصوص منافع ملی و امنیت ملی‌اش مصالحه کند و ایران نیز به عنوان یک کنشگر شناخته شده و عقلانی در خصوص امنیت ملی و منافع ملی‌اش با کسی مصالحه نمی‌کند. برنامه موشکی ایران جزو ابزار دفاعی ایران است و فعالیت‌های نظامی ایران جنبه دفاعی و تدافعی دارد.

وی همچنین با اشاره به سفر رئیس قوه قضاییه به عراق گفت: سفر رئیس قوه قضاییه به عراق سفر بسیار موفقی بود و از نظر وزارت امور خارجه یکی از موفق‌ترین سفرها در این حوزه بود. در این سفر ملاقات‌ها در سطح خوبی برگزار شد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان این که هیچ کارمند کنسولگری ایران در ترکیه بازداشت نشده است و نمی‌تواند چنین اتفاقی بیفتد چرا که خلاف رویه‌ها است، گفت: یکی از اتباع ایران در هنگام ورود به ترکیه بازداشت شده است و با دولت ترکیه در این زمینه در تماس هستیم.

خطیب زاده در بخش دیگری از این نشست با بیان این که ظریف کرونا ندارد، گفت: نتیجه تست امروز و دیروز ایشان منفی اعلام شده است.

منبع: ايسنا

ارسال نظر