|
کدخبر: 149834

گفت‌وگوی بایدن و ماکرون درباره ایران

رئیس‌جمهوری امریکا یکشنبه با رئیس‌جمهوری فرانسه درباره موضوعات مختلفی از جمله برنامه هسته‌ای ایران، ناتو، تغییرات اقلیمی و شیوع ویروس کرونا به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده است.

سیاست گفت‌وگوی بایدن و ماکرون درباره ایران

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: جو بایدن رئیس‌جمهوری امریکا در نخستین گفت‌وگوی تلفنی خود با امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه درباره موضوعات و مسائل مختلفی از جمله تغییرات آب و هوایی، ناتو و شیوع ویروس کرونا گفت‌وگو کرده است.

کاخ سفید افزود: بایدن بر تعهدش برای گسترش روابط با اروپا از طریق ناتو و همین طور مشارکت ایالات متحده با اتحادیه اروپا تاکید کرده است.

ماکرون از جمله رهبرانی است که به بایدن و کامالا هریس پس از برگزاری مراسم تحلیف تبریک گفته است.

ماکرون نیز در این گفت‌وگوی تلفنی از بازگشت امریکا به پیمان اقلیمی پاریس استقبال کرده است. بایدن در نخستین روز ریاست جمهوری‌اش به این پیمان بازگشته است.

کاخ سفید افزود: رهبران دو کشور همچنین درباره لزوم همکاری نزدیک در موضوعات از طریق سازمان‌های چند ملیتی برای مقابله با چالش‌های مشترک مثل تغییرات اقلیمی، شیوع ویروس کرونا و رونق اقتصادی جهان به توافق رسیدند. روسای جمهور امریکا و فرانسه همچنین موافقت کردند تا درباره اولویت‌های مشترک سیاست خارجی از جمله چین، خاورمیانه، روسیه و ساحل با همدیگر همکاری نزدیکی داشته باشند.

کاخ الیزه نیز اعلام کرد که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا تلفنی صحبت کرده که یکی از موضوعات مورد بحث در این گفت‌وگوی تلفنی برنامه هسته‌ای ایران بوده است.

گرچه کاخ الیزه اشاره‌ای به جزییات نکرده است اما در بیانیه این نهاد آمده است که یکی از موضوعات مورد بحث دو طرف برنامه هسته‌ای ایران بوده است.

صلح و ثبات در خاورمیانه و اوضاع لبنان نیز از دیگر موضوعات مورد بحث در این گفت‌وگوی تلفنی عنوان شده است.

بایدن روز شنبه نیز با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا صحبت کرده است. بایدن در این گفت‌وگوها بر تقویت روابط امریکا با بریتانیا و کانادا نیز تاکید کرده و آمادگی خود را برای دیدار با ترودو طی ماه آینده اعلام کرده است.

جیک سالیوان مشاور جدید امنیت ملی کاخ سفید نیز روز پنجشنبه با مقام‌های فرانسه، آلمان، بریتانیا و ژاپن گفت‌وگو و مذاکره کرده است.

امیلی هورن افزود: سالیوان درباره موضوعاتی از جمله چین، ایران، روسیه، کره شمالی و شیوع ویروس کرونا با مقام‌های این کشورها مذاکره کرده و بر تمایل جو بایدن رئیس‌جمهوری امریکا برای تقویت روابط با متحدان اروپایی تاکید کرده است.

 

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر