|
کدخبر: 166133

می‌توانیم جنسیت جنین را انتخاب کنیم؟

استاد بیماری‌های زنان و زایمان گفت: اقداماتی برای پسر یا دختر دار شدن هیچ پایه علمی ندارد و هیچ عاملی جزء تقدیر الهی تعیین‌کننده جنسیت نیست.

سبک زندگی می‌توانیم جنسیت جنین را انتخاب کنیم؟

فاطمه السادات موسوی استاد بیماری‌های زنان و زایمان در پاسخ به این پرسش که «آیا امکان تعیین پسر یا دختر دارشدن در مادر باردار وجود دارد؟»، بیان کرد: پسر یا دختر شدن جنین کاملا وابسته به تقدیر الهی است و بشر هیچ نقشی در آن ندارد؛حتی تغذیه نیز بی‌تاثیر است.

وی ادامه داد: این کارهایی که انجام می‌دهند بی‌تاثیر است؛چراکه ۵۰ درصد شانس دختر یا پسر شدن وجود دارد.اما اقداماتی برای پسر یا دختر دار شدن هیچ پایه علمی ندارد و هیچ عاملی جزء تقدیر الهی تعیین‌کننده نیست

این استاد بیماری‌های زنان و زایمان ابرازکرد: البته اکنون برخی با روش‌های کمک باروری انتخاب جنسیت می‌کنند اما این از نظر اخلاق پزشکی نه مورد قبول دنیا و نه مورد قبول در ایران است؛ به شکلی که در آن براساس روش‌های کمک باروری آزمایشگاهی جنین، دختر یا پسر تعیین می‌کنند.

موسوی اضافه کرد: چون اولا باید به مادر دارو بدهیم تا تخمک آن را بگیریم و جنسیت مورد نیازش را تعیین کنیم.

وی متذکر شد: تنها درباره بیماری‌ها؛ مثلا فردی که ژن هموفیلی دارد و ناقل این ژن است، چون اگر جنینش پسر باشد، احتمال اینکه مبتلا باشد وجود دارد؛؛ در نتیجه در برخی بیماری‌ها انتخاب جنسیت مجوز اخلاقی دارد؛ در غیر این صورت در بقیه موارد جایز نیست.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...