|
کدخبر: 151222

کلسترول خون خود را با این تکنیک طلایی مهار کنید

حدود ۸۵ ٪ کلسترول موجود در سیستم گردش خون توسط بدن در کبد ساخته می‌شود، به این معنی که از غذایی که می‌خوریم تأمین نمی‌شود.

مشاور آمریکایی بیماری‌های قلبی و عروقی گفت: این باور در بین محققان و پزشکان رو به افزایش است که خوردن غذا‌های سرشار از کلسترول مانند تخم مرغ ممکن است تأثیر قابل توجهی بر سطح کلسترول در خون نداشته باشد.

او ادامه داد: بهتر است افرادی که از برخی مشکلات مانند دیابت رنج می‌برند از مصرف غذا‌های غنی از کلسترول خودداری کنند، زیرا آسیب کلسترول همچنان یک مسأله پیچیده است.

  نیسن افزود: رابطه کلسترول در رژیم غذایی و بدن پیچیده است که به دلایل مختلفی مانند موارد ذیل باز می‌گردد:

 ۱- بدن میزان کلسترول خون را تا حد زیادی تنظیم می‌کند.

 ۲- کلسترول انواع مختلفی دارد. لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا همان کلسترول بد در کنار «تری گلیسیرید» به تجمع پلاک کمک می‌کند. لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) کلسترول خوب با تجمع پلاک ارتباط ندارد.

 ۳- (LDL) کلسترول بدی است که می‌تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

 ۴- نحوه سوخت و ساز کلسترول در بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به نظر می‌رسد برخی از افراد بیش‌تر از دیگران تحت تأثیر غذا‌های غنی از کلسترول قرار می‌گیرند.

 این مشاور قلب و عروق با تأکید بر اینکه آرایش ژنتیکی و نه رژیم غذایی مهم‌ترین عامل محرک در سطح کلسترول در خون است، عنوان کرد: بدن، خود کلسترول را در مقادیر بسیار بیش‌تری از آنچه فرد می‌تواند مصرف کند، تولید می‌کند؛ بنابراین خودداری از مصرف غذا‌هایی که حاوی مقادیر زیادی کلسترول هستند، تأثیر قابل توجهی بر سطح کلسترول در خون نخواهد داشت.

  نیسن توضیح داد: حدود ۸۵ ٪ کلسترول موجود در سیستم گردش خون توسط بدن در کبد ساخته می‌شود، به این معنی که از غذایی که می‌خوریم تأمین نمی‌شود.

 در این زمینه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا پیشنهاد می‌کند افرادی که سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارند، اعضای خانواده خود را در برخی شرایط ژنتیکی که ممکن است خطر ابتلا به این بیماری‌ها را افزایش دهد، مشارکت می‌دهند.

 اما نیسن تأکید کرد که بزرگ‌ترین خطری که همه را تهدید می‌کند، غذا‌های سرشار از چربی‌های ترانس است.

 او افزود: این چربی‌ها اغلب در برچسب‌های مواد غذایی با نام موادی مانند (روغن‌های هیدروژنه) یا (روغن گیاهی هیدروژنه تا حدی) درج می‌شوند. این نوع چربی‌ها باعث افزایش کلسترول و افزایش خطر بیماری‌های قلب می‌شوند و مسأله چربی‌های اشباع و ترانس همچنان یک مسأله پیچیده‌تر است.

 این متخصص پزشکی به طور کلی توصیه می‌کند مصرف کنندگان به دنبال کلماتی مانند چربی‌های ترانس و چربی‌های هیدروژنه بر روی برچسب‌های مواد غذایی باشند و از خرید آن‌ها خودداری کنند.

 انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند مصرف چربی‌های اشباع شده را محدود کرده و بیش‌تر بر مصرف میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار، پروتئین گیاهی و پروتئین حیوانی بدون چربی تمرکز کنید.

 

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر