|
کدخبر: 151088

هدایای تبلیغاتی رسانه هستند

دوباره نزدیک ایام عید شدیم و باز موضوع هدایای تبلیغاتی به دغدغه مدیران کسب و کارها تبدیل شده است.

سبک زندگی هدایای تبلیغاتی رسانه هستند

هدایای تبلیغاتی دارای کارکردهای مختلفی هستند اما یکی از مهم‌ترین آنها انتقال این پیام مهم است که گیرنده هدیه برای صاحب کسب و کار اهمیت ویژه‌ای دارد و این اهمیت به حدی است که آنها را در مناسبت‌های خاص و به طور ویژه در یاد دارید.

کسب و کارها برای انتقال پیام‌های تبلیغی و غیر تبلیغی خود از رسانه‌های مختلفی استفاده می‌کنند. نکته مهم در این خصوص این است که پیام تا حد ممکن با رسانه‌ای که بار انتقال را به دوش می‌کشد متناسب باشد.

رسانه در تعریف علمی آن ماموریت، رساندن دارد: رساندن حرف‌ها و پیام‌ها و دیدگاه‌های هر فرد به فرد دیگر.

با این تعریف عام، خیلی از ابزارها حکم رسانه به خود می‌گیرند که شاید در نگاه عمومی به آنها تا کنون به چشم رسانه نگاه نشده است. یکی از این ابزارها که می‌تواند در حکم رسانه نقش آفرینی کند، هدایای تبلیغاتی است.

مامعتقدیم که هدیه تبلیغاتی یک رسانه است و مدعی هستیم که از سایر رسانه‌ها هم اثر گذارتر است.

برای اثبات این ادعا پیشنهاد می‌کنیم که نتیجه یک تحقیق که در ایالات متحده امریکا انجام شده را با هم بررسی کنیم.

در این تحقیق، هزینه و اثر‌گذاری تبلیغ در رسانه‌های مختلف بررسی شده است. تبلیغات در تلویزیون، فضای آنلاین، چاپی، موبایلی و هدایای تبلیغاتی از جمله موارد مورد بررسی در این تحقیق علمی است.

هدایای تبلیغاتی با کمترین هزینه و بیشتر اثر

در اختصاص بودجه، تبلیغات تلویزیونی با ۱۰۳ میلیارد دلار رتبه نخست را دارد. در تبلیغات آنلاین ۸/۶۷ میلیارد دلار، تبلیغات چاپی ۹/۸۴ میلیارد دلار، تبلیغات موبایلی ۷/۲۰ میلیارد دلار و هدایای تبلیغاتی با ۲۰.۸ میلیارد دلار هزینه شده است.

با این حساب ۳۴ درصد از سهم بازار تبلیغات به تلویزیون و فقط ۷ درصد از سهم بازار به هدایای تبلیغاتی اختصاص داده شده و تبلیغات آنلاین، چاپی و موبایلی به ترتیب با ۲۳ درصد، ۲۹ درصد و ۷ درصد سهم بازار دارند.

بر اساس آمار به‌دست آمده از همین تحقیق، نرخ رشد میزان هزینه کرد در حوزه‌های مختلف رسانه‌ای بدین شرح است. نرخ رشد در تبلیغات تلویزیونی ۳ درصد، در تبلیغات آنلاین ۱۸ درصد، در تبلیغات چاپی یک درصد، در تبلیغات موبایلی ۶۶ درصد و در هدایای تبلیغاتی ۴ درصد است.

همانطور که ملاحظه می‌کنید نرخ رشد تبلیغات موبایلی به شدت در حال افزایش است و با نرخ ۶۶ درصد در این دسته بندی از سایر رسانه‌ها پیشی گرفته است. نرخ رشد در تبلیغات چاپی به دلیل کم اثر بودن فقط یک درصد است.

حالا با این آمار و ارقام در هزینه‌کرد در رسانه‌های مختلف، جالب است که بدانید reach یا نرخ دسترسی این نوع تبلیغات در این رسانه‌ها با میزان مصرف بودجه هیچ همخوانی ندارد.

 به این آمار ریچ یا نرخ دسترسی از بودجه مصرف شده توی این انواع رسانه‌ها توجه کنید:

- هدایای تبلیغاتی ۸۹ درصد ریچ دارند، در حالی که تبلیغات تلویزیونی فقط ۶۱ درصد. تبلیغات آنلاین، ۷۳ درصد، تبلیغات چاپی ۴۸ درصد و تبلیغات موبایلی ۶۱ نرخ دسترسی یا ریچ دارند. این تحقیق ۲ تا آمار جالب توجه دیگر هم دارد.

نرخ شگفت‌انگیز واکنش موثر به انواع تبلیغات

اگر بخواهیم نرخ recall یا یادآوری مجدد در بین تبلیغ در این رسانه‌ها را بررسی کنیم، باید بگیم که این نرخ در هدایای تبلیغاتی ۹ از ۱۰ است و در مورد تبلیغات آنلاین و چاپی و موبایلی فقط و فقط ۲ از ۱۰ و در مورد تلویزیون ۳ از ۱۰ است.

این عبارت یعنی اینکه از هر ۱۰ نفری که هدیه تبلیغاتی از شما می‌گیرند، ۹ نفرشان همیشه شما رو در یادشون خواهند داشت. اما این آمار در خصوص سایر رسانه‌ها بسیار کمتر است و در بهترین حالت در تلویزیون ۳ نفر از ۱۰ نفر شما را دوباره به یاد خواهند آورد.

نکته آخر در مورد بررسی اثر بخشی تبلیغات، میزان واکنش موثری هست که مخاطبان به هر نوع تبلیغ دارند.

واکنش موثر به تبلیغات تلویزیونی ۱۷درصد! به تبلیغات آنلاین فقط ۶ درصد، به تبلیغات چاپی ۱۲ درصد و تبلیغات موبایلی ۱۷ درصد است. اما واکنش موثر به هدیه تبلیغاتی، بی‌نظیر است؛ عددی معادل ۸۳ درصد.

باید بپذیریم که بازار تبلیغات بازار شلوغی است و هر کدوم از ما در معرض هزاران هزار پیام تبلیغاتی هستیم. بنابراین بهتر است که مراقب پولی که می‌خواهیم در این حوزه خرج کنیم، باشیم و بهترین رسانه را برای تبلیغ خودمان و محصول‌مان انتخاب کنیم.

هدایای تبلیغاتی با میزان اثرگذاری بالا اگرچه در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته شده است، اما همچنان در رقابت با سایر رسانه‌ها در اولویت اول سازمان‌ها نیست.

هدایای تبلیغاتی از آنجا که حس دسترسی اختصاصی به مشتریان شما می‌دهد، برای‌شان با سایر انواع تبلیغات قابل مقایسه نیست.

مشتریان شما از اینکه شما در روزهای به خصوص مانند روز تولد، اعیاد و مثلا سالروز افتتاح از همراهی آنها به طور ویژه تقدیر می‌کنید لذت می‌برند و نتیجه این رفتار، وفادارسازی آنها به شماست.

شاید این سوال پیش بیاید که هدایای تبلیغاتی ضریب نفوذ بالایی ندارند و پیام را در گستره کمتری عرضه می‌کنند. این چالش درست و دقیقی است. اما همه می‌دانند که سازمان‌ها در دوره‌های مختلف معرفی محصول خود به رسانه‌های مختلف نیاز دارند. و اینگونه نیست که یک سازمان فقط به یکی از این رسانه‌ها احتیاج داشته باشد.

آنچه در ارائه این مطلب مهم و قابل توجه بود، نگاه دقیق‌تر به اثر بخشی ابزاری است که شاید تاکنون کمتر به آن به چشم یک رسانه نگریسته شده بود.

ما در آرا هنر با علم به این موضوع و با نگاه رسانه‌ای داشتن به هدیه تبلیغاتی، پیشنهادهای ویژه‌ای برای شما داریم. آرا هنر در هر هدیه خود تلاش می‌کند تا پیامی را به طور ویژه برای مخاطبان شما، کدگذاری کند. این کدگذاری در تولید و سپس رمزگشایی در هنگام تحویل هدیه تبلیغاتی این حس را به مشتریان شما می‌دهد که شما برای ارائه پیام به آنها زمان کافی صرف کرده‌اید. هرچه کدگذاری در تولید محصول پیچیده‌تر باشد و در عین حال به مسائل فرهنگی پیرامونی توجه داشته باشد، برای فرد رمزگشای ارزش بیشتری دارد.

 

نویسنده: رپورتاژ

ارسال نظر