|
کدخبر: 156822

اتحادیه املاک: خانه ارزان شده است

در حالی که اتحادیه املاک کشور معتقد است نرخ مسکن تا ۱۵ درصد کاهش یافته، اما بانک مرکزی اعلام کرده که نرخ ملک در بهمن حدود ۴ درصد گران‌تر شده است!

راه و مسکن اتحادیه املاک: خانه ارزان شده است

به تازگی جدیدترین آمار تحولات قیمتی مسکن در تهران منتشر شد که این آمار باز هم همانند سال‌های گذشته نشان دهنده افزایش نرخ در بخش اجاره و خرید است.

براساس این گزارش این آمار‌ها که بانک مرکزی تاکنون منتشر کرده تنها مربوط به شهر تهران است و این در حالی است که وزارت راه و شهرسازی معتقد است که این آمار تنها مربوط به شهر تهران است و ارائه این آمار‌ و ارزیابی‌ها خود زمینه ساز افزایش نرخ در سایر مناطق و شهر‌ها می‌شود.

گفتنی است، طبق آخرین آمار بانک مرکزی در بهمن ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۳.۹ هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه قبل ۱۱.۴ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۰.۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بر این اساس تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ به حدود ۷۸ هزار واحد مسکونی رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۶.۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در این ماه متوسط نرخ فروش یک متر مربع زیربنای واحد‌های مسکونی شهر تهران ۲۸ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳.۷ و ۹۷.۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

گفتنی است، بررسی تحولات متوسط نرخ مسکن به تفکیک مناطق شهر تهران موید آن است که در بهمن امسال تعداد ۸ منطقه از مجموع ۲۲ منطقه، کاهش نرخ مسکن نسبت به ماه قبل از آن را ثبت کرده‌اند. همچنین در ماه مورد بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۳۰.۶ و ۲۲.۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.

تاکنون وزارت راه و شهرسازی و همچنین معاونت مسکن و ساختمان چندین بار اعلام کرده‌اند که به زودی این معاونت آمار خریدوفروش مسکن در کل کشور را منتشر می‌کند، اما تاکنون هیچ آماری حتی مربوط به خود شهر تهران هم منتشر نکرده‌اند. همین امر باعث شده با ارائه آمار‌های بانک مرکزی بازار مسکن در بخش خرید و فروش دچار تلاطم و افزایش نرخ شود.

چندی پیش محمود محمود زاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار مسکن تابع شرایط اقتصادی و ارزی کشور است که هم اکنون این موضوع خود در حوزه نرخ مسکن تاثیر داشته است، گفت: درصورتی که تغییری در این قیمت‌ها ایجاد شود خود ممکن است در بخش بازار مسکن هم اثر‌گذار باشد، اما این اثر‌گذاری زمان بر و طولانی مدت است و هم اکنون با توجه به شرایط خاص کشور و اقدامات صورت گرفته قیمت‌ها هم اکنون در این بازار به تعادل رسیده است.

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با بیان اینکه هم اکنون بانک مرکزی با ارائه این آمار سعی دارد تشنجی در بازار مسکن ایجاد کنند، افزود: نمی‌دانم هدف مرکز آمار و بانک مرکزی از ارائه این آمار‌های غلط چیست و چرا قصد دارند به گرانی مسکن دامن بزنند؟

او ادامه داد: هم اکنون نرخ مسکن به ویژه در شهر تهران بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته و در ماه‌های آینده باز هم روند کاهش نرخ خواهیم داشت.

براساس این گزارش با ارائه آمار توسط بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی، عدد‌های متنقاضی درباره نرخ مسکن ارائه می‌شود که خود زمینه ساز ایجاد مشکلات برای خریداران و همچنین اجاره نشین‌ها خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 
Markets