|
کدخبر: 150714

دلیل گرانی بلیت قطار چیست؟

شرکت راه آهن تصمیم گرفته است تا در کوپه‌های با ۵۰ درصد ظرفیت، ۲۵ درصد نرخ صندلی‌های خالی را از مسافران اخذ کند و تا چند روز آینده این مصوبه را اجرایی می‌کند.

راه و مسکن دلیل گرانی بلیت قطار چیست؟

حدود هشت ماه بعد از اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی در کوپه‌های قطار، بلیت قطار مشمول افزایش نرخ ٢٥ درصدی شد که یکی از دلایل آن جبران زیان شرکت‌های ریلی اعلام شده است.

شرکت راه آهن تصمیم گرفته است تا در کوپه‌های با ۵۰ درصد ظرفیت، ۲۵ درصد نرخ صندلی‌های خالی را از مسافران اخذ کند و تا چند روز آینده این مصوبه را اجرایی می‌کند.

ماجرای افزایش نرخ هم از اینجا شروع شد که از ابتدای شروع ویروس کرونا و با اجرای فروش فقط ۵۰ درصد ظرفیت هر کوپه قطار با هدف رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بسیاری از خانواده‌ها اقدام به خرید ۲ کوپه برای یک خانواده چهار نفره می‌کردند و در واقع ۲ کوپه دو نفره خریداری می‌شد در حالی که امکان حضور آنها در یک کوپه وجود داشت و این رفتار مسافران باعث جاماندن تقاضای مسافران دیگر با توجه به حجم محدود واگن مسافری شد.

طبق مصوبه شورای‌عالی ترابری از ابتدای بهمن‌ماه افزایش نرخ صندلی‌های خالی بلیت قطار برای کوپه‌های ۴ نفره که دو نفر اقدام به خرید بلیت کرده‌اند و برای کوپه‌های ۶ نفره که ۳ نفر از آنها استفاده می‌کنند اعمال می‌شود.

این مصوبه از ابتدای بهمن ماه ابلاغ شد و اجرای آن به زودی انجام می‌شود.

آن طور که شرکت راه آهن اعلام کرده است این مصوبه بخش کوچکی از زیان حاصل از شیوع کرونا را برای شرکت‌های ریلی جبران می‌کند، ضمن اینکه امکان جابه‌جایی مسافران بیشتری را فراهم خواهد کرد.

با این حال هیچ افزایش قیمتی برای بلیت‌های ایام نوروز اعمال نخواهد شد و تنها در کوپه‌های با ۵۰ درصد ظرفیت، ۲۵ درصد نرخ صندلی‌های خالی از مسافران اخذ می‌شود.

میرحسن موسوی، معاون مسافری شرکت راه‌آهن درباره دلایل افزایش نرخ بلیت قطارهای مسافری طی روزهای اخیر گفته است: از ابتدای شروع ویروس کرونا بسیاری از خانواده‌ها به دلیل فاصله‌گذاری اجتماعی برای کوپه‌های چهار نفره اقدام به خرید دو بلیت کردند، این در حالی است که اعضای یک خانواده می‌توانند در کوپه ٤ نفره سفر کنند تا راه آهن بتواند به تقاضای بیشتری از سفر جواب دهد.

وی گفت: بنابراین طبق مصوبه شورای‌عالی ترابری از ابتدای بهمن افزایش نرخ بلیت قطار برای کوپه‌هایی که دو نفر اقدام به خرید بلیت کردند و برای کوپه‌های ۶ نفره که ۳ نفر از آنها استفاده می‌کردند اعمال می‌شود، اما افرادی که بلیت کوپه دربست خریداری کرده‌اند مشمول افزایش نرخ ۲۵ درصدی نمی‌شوند.

معاون مسافری شرکت راه‌آهن عنوان کرد: مسافرانی نیز که پیش خرید بلیت کرده بودند، مشمول این افزایش نرخ نمی‌شوند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر